2023 Yılı 65 Yaş Aylığı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

2022 aylığı olarak da adlandırılan 3 aylık 65 yaş aylığı, bildiğiniz gibi aylık olarak ödenmekte. 2023 yılı 65 yaş maaşı, başvuru şartlarını sağlayan her vatandaşa verilmektedir. 2023 yılına girdiğimiz gibi maaşlarda bir artış söz konusu olacaktır. Ancak beklenen zam oranı, çok az olması muhtemel!

65 Yaş Aylığı Başvurusunu Kimler Yapabilir?

Yeni vergiler henüz yasalaşmamış olsa da, şimdiden dar gelirlinin yeni yıl için gelir ve gider hesaplamaları yapmasına neden oldu. Eğer yeni vergiler gelirse, hemen her sektörde dolaylı olarak ek zamlar gelmesi muhtemel görünüyor. Ayrıca yeni yılda çalışanların ve emeklilerin ne kadar maaş alacağı belli olsa da, vergilere ve elektrik, doğalgaz gibi kalemlere daha ne kadar zam geleceği belli değil. Tüm bu koşullarda yaşlılık aylığı alanların durumu biraz daha olumsuz görünüyor.

2022 sayılı kanuna istinaden verildiği için 2022 maaşı olarak bilinen ve kamuoyunda 65 yaş aylığı olarak sıkça anılan bu gelir, devletin yaşlılara verdiği bir destek türüdür. 65 yaşını dolduran, ülkemizin vatandaşı olan, sosyal güvencesi ve geliri bulunmayan yaşlılar bu maaşı almaya hak kazanmaktadır. 2023 yılı için, aylık geliri 701 TL ve altında olan yaşlıların aldığı maaş için SYD, yani Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapılması gerekmektedir.

2023 Yılında 65 Yaş Aylıkları Ne Kadar Oldu?

Başvuruda bulunmak isteyenlerin Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının internet sitesinden, il veya ilçe müdürlüğünden alacağı başvuru belgesini doldurup bağlı olduğu kaymakamlığa başvuruda bulunması gerekmektedir. Maaşlar, her ayında 5nci gününden 9ncu gününe dek TC Kimlik Numarasının son hanesine göre yatırılmaktadır. Alınan bir aylık maaş ise 2605 TL’dir.

  • SGK tarafından her hangi bir maaş alınmaması gerekiyor
  • Sigortalı bir işte çalışmamak
  • Harçlık ödemesi alınmaması gerek
  • Hane halkı toplam gelirinin asgari ücreti geçmeyecek düzeyde olması

2023 Yılı 65 Yaş Aylığı Ne Kadar?

Ne yazık ki, araştırmalarımıza göre ve beklentilere göre yaşlılık parası, enflasyon oranları farkından az etkilenecek. Zira aralık 2022 enflasyon rakamlarının %30’un altında gelmesi yüksek ihtimali. Bunun asgari ücret düzeyinde hesaplanması ile beraber ortaya çok az miktar çıkacaktır. Beklentimize göre maaş farkı olarak 540/670 lira arasında bir tutar çıkacaktır. Ancak henüz net rakamları medya ile paylaşmayan bakanlık, yakın zamanda bu rakamları piyasaya ile paylaşması muhtemel!

Gelen son dakika bilgilerine göre 2023 yılı 65 yaş aylığı yani yaşlılık parası 2605 TL olarak belirlenmiştir. 65 yaş ve üzeri engelli maaşı ise 2605 TL dir.

Kadınlar ne zaman yaşlılık maaşı alır?

Bir kaç ay öncesine kadar kadın ve erkekler için emeklilik yaş kısmı 58 ile 60 yaş arasındaydı. Ancak çıkan EYT yasası nedeni ile primlerini dolduran kişiler artık 45 yaş ile emeklilik hakkı kazanabiliyor. 30.01.2023 tarihinde meclise gönderilen EYT kanun teklifi ile beraber 08.09.1999 öncesinde sigorta girişi olan her bireyin emekli olma yaş şartı kaldırılacak. Buna göre kadınlar ve erkekler için sigortalılık süresi ve prim gün sayısı baz alınıyor.

Kadınlar da 20 yıl erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresi olmakla beraber 5000 gün prim yatırılması gerekmektedir.

Evi olan 65 yaş aylığı alabilir mi?

Ev zorunlu bir ihtiyaç olup, 65 yaş aylığı genel şartlarında bu ibare geçmez. Bu nedenle evi olan her birey 65 yaş aylığı almak için SYD vakfına müracaat etmelidir. 65 yaş aylığının bu yıl artırılmasından ardından bu yaşta olanlar, doğrudan maaşa bağlanır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku