2021 Yılı 65 Yaş Aylığı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

65 yaş aylığı maaşı ne kadar, başvuru şartları neler kimler bu maaşı alabilir?

0

2022 aylığı olarak da adlandırılan 3 aylık 65 yaş aylığı, bildiğiniz gibi aylık olarak ödenmekte. 2021 yılı 65 yaş maaşı, başvuru şartlarını sağlayan her vatandaşa verilmektedir. 2021 yılına girdiğimiz gibi maaşlarda bir artış söz konusu olacaktır. Ancak beklenen zam oranı, çok az olması muhtemel!

65 Yaş Aylığı Başvurusunu Kimler Yapabilir?

Yeni vergiler henüz yasalaşmamış olsa da, şimdiden dar gelirlinin yeni yıl için gelir ve gider hesaplamaları yapmasına neden oldu. Eğer yeni vergiler gelirse, hemen her sektörde dolaylı olarak ek zamlar gelmesi muhtemel görünüyor. Ayrıca yeni yılda çalışanların ve emeklilerin ne kadar maaş alacağı belli olsa da, vergilere ve elektrik, doğalgaz gibi kalemlere daha ne kadar zam geleceği belli değil. Tüm bu koşullarda yaşlılık aylığı alanların durumu biraz daha olumsuz görünüyor.

2022 sayılı kanuna istinaden verildiği için 2022 maaşı olarak bilinen ve kamuoyunda 65 yaş aylığı olarak sıkça anılan bu gelir, devletin yaşlılara verdiği bir destek türüdür. 65 yaşını dolduran, ülkemizin vatandaşı olan, sosyal güvencesi ve geliri bulunmayan yaşlılar bu maaşı almaya hak kazanmaktadır. 2021 yılı için, aylık geliri 701 TL ve altında olan yaşlıların aldığı maaş için SYD, yani Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapılması gerekmektedir.

2021 Yılında 65 Yaş Aylıkları Ne Kadar Oldu?

Başvuruda bulunmak isteyenlerin Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının internet sitesinden, il veya ilçe müdürlüğünden alacağı başvuru belgesini doldurup bağlı olduğu kaymakamlığa başvuruda bulunması gerekmektedir. Maaşlar, her ayında 5nci gününden 9ncu gününe dek TC Kimlik Numarasının son hanesine göre yatırılmaktadır. Alınan bir aylık maaş ise 865 TL’dir.

  • SGK tarafından her hangi bir maaş alınmaması gerekiyor
  • Sigortalı bir işte çalışmamak
  • Harçlık ödemesi alınmaması gerek
  • Hane halkı toplam gelirinin asgari ücreti geçmeyecek düzeyde olması

2021 Yılı 65 Yaş Aylığı Ne Kadar?

Ne yazık ki, araştırmalarımıza göre ve beklentilere göre yaşlılık parası, enflasyon oranları farkından az etkilenecek. Zira aralık 2021 enflasyon rakamlarının %9’un altında gelmesi yüksek ihtimali. Bunun asgari ücret düzeyinde hesaplanması ile beraber ortaya çok az miktar çıkacaktır. Beklentimize göre maaş farkı olarak 40/70 lira arasında bir tutar çıkacaktır. Ancak henüz net rakamları medya ile paylaşmayan bakanlık, yakın zamanda bu rakamları piyasaya ile paylaşması muhtemel!

Gelen son dakika bilgilerine göre 2021 yılı 65 yaş aylığı yani yaşlılık parası 865 TL olarak belirlenmiştir. 65 yaş ve üzeri engelli maaşı ise 1035 TL dir.