Faizsiz Banka Yatırım Şirketleri Hangileridir 2023

Yatırım yapmak istiyorum düşüncesinde olanlar bankalar haricinde yatırım şirketleri üzerinden de geleceğe yönelik planlar yapabilir. Faizsiz, mevduat olmadan banka yatırım şirketleri ve finans kurumları aşamasında aşağıdaki bilgileri inceleyebilirsiniz. Söz konusu finans kurumları hangileridir başlığı altında bu şirketlere veya bankalara bakarak, konu hakkında ön bilgiye sahip olabilirsiniz.

Finans Kurumları Hangileridir?

Birçok kişi tarafından Ziraat, TEB, Denizbank ve diğerlerine alternatif olacak, faizsiz bankacılık kurumları araştırılmaktadır. Bunlara ilişkin de birçok soru işareti bulunmaktadır. Bu yazımızda, faizsiz finans kurumlarının, yani faizsiz bankaların hangileri olduğunu ve nasıl çalıştıklarını en yalın şekilde özetlemeye çalıştık. Faizsiz bankacılık hakkında merak ettikleriniz ve daha fazlasını öğrenmek için başlayalım…

ACİL PARAYA İHTİYACIM VAR

Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Türkiye Emlak Katılım Bankası olmak üzere ülkemizde altı farklı faizsiz finans kurumu bulunmaktadır. Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) üstündeki istatistikler incelendiğinde en çok şubesi bulunan katılım bankası Kuveyt Türk iken, ikinci sırada Türkiye Finans ve üçüncü sırada ise Albaraka Türk yer almaktadır. Dağıtılan kâr pay oranları dikkate alındığında da öne çıkan isim Emlak Katılım ve onu takiben Türkiye Finans olmaktadır.

Faizsiz Finans Kurumları Hangileridir?

Bu bankalar aracılığıyla araba veya ev almak mümkündür. Tıpkı faizli kredi çeker gibi, sundukları hizmetlerden yararlanılarak ihtiyaç giderilmesi kolaydır. İşleyiş mantığı ise bu tip kuruluşlarda farklıdır. Bir örnekle açıklayalım: 250.000 TL tutarında bir ev satın almak istiyorsunuz; ancak 100.000 TL tutarında eksiğiniz var. Faizli bir işlem yapmak istemediğiniz için katılım bankasına başvuruda bulunuyorsunuz. Banka, ihtiyaç duyduğunuz tutarı karşılıyor ve siz ona taksitler hâlinde ödeme yapıyorsunuz. Bankanın personel, bina, vergi ve benzer giderleri olacağı için, bu masraflara da katılım sağlamış oluyorsunuz. Bu yüzden de 100.000 TL çektiyseniz, 100.000 TL geri ödemiyorsunuz.

 • Albaraka Türk Katılım Bankası,
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası,
 • Türkiye Finans Katılım Bankası,
 • Vakıf Katılım Bankası,
 • Ziraat Katılım Bankası

Aslında faizli olup olmaması düşünülmediği zaman, geri ödeme tutarları büyük oranda benzeşmektedir. Yani ister faizli, bilindik bankaların birinden kredi çekin, isterseniz de katılım bankasından ihtiyacınızı giderin, ödeyeceğiniz tutar oldukça yakın olacaktır. Ayrıca katılım bankaları arasında da rekabet olduğundan, ön inceleme yapıp araştırmanız daha iyi olacaktır.

Özel Finans Kurumları Hangileri?

Sıfır bir otomobil için 25.000 TL alındığını ve 10 ayda geri ödeneceğini varsayalım. 20 Ekim 2019’daki veriler ışığında Kuveyt Türk’te %1.21 kâr oranı işletilmekte olup toplam ödenecek tutan 27.000 TL’nin üstünde olacaktır. Albaraka Türk’te ise kâr oranı %1.19 olduğundan, bu ikisi arasında oranı daha düşük olanın tercih edilmesi makul bir gerekçeye dayandırılmış olacaktır.

Halk arasında faizsiz bankacılık olarak bilinen bu sistem, aynı zamanda katılım bankacılığı şeklinde de anılmaktadır. Ayrıca faizsiz finans kurumu ya da uluslararası arenada İslami bankalar olarak bilinmektedir. Bizlere gelen sorulardan biri de faizsiz kredi olur mu, var mı sorusudur. Faizsiz kredi için genelde devlet destekli proje ve iş planları için söz konusu hibe verilmektedir. Tabi bunun için bir takım şartların sağlanması gerekiyor. Faizsiz kredi aşamasında çiftçiler, tarım ile uğraşanlar ve fındık üreticileri, girişimciler yararlanabilir. Faizsiz çalışan yatırım şirketlerine bakarsak;

 • Bizim Menkul Kıymetler,
 • KT Portföy,
 • Albaraka Türk Yatırım,
 • Ziraat Katılım Yatırım,
 • Vakıf Katılım Yatırım,
 • Türkiye Finans Yatırım,

Şeklinde sıralanır. Katılım bankaları aynı zamanda kar kadar zarar yapma imkanları da bulunur. Bu nedenle kara ortak olan banka veya kurum müşterileri, şirket zarar ettiğinde yine aynı şekilde zarardan da sorumludur!

Türkiye’de faizsiz bankalar hangileri?

Ülkemizde faizsiz bankalar arasında katılım bankaları gelmektedir. Bunları incelediğimizde çalışma mantığı katılıma esas olarak, müşterilerin paralarını mevduata yatırmadan gümüş, altın ve belirli fonlarda değerlendirip önceden belirlenmeyen oranlar ile kar payı dağıtmasıdır diyebiliriz. Bu bankalara baktığımızda Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Ziraat Katılım, Emlak Katılım ve Vakıf Katılım bankaları sıralanır.

Katılım bankaları gerçekten faizsiz mı?

Katılım bankaları faizsiz olup olmadığı konusunda çoğu birey, faiz ile iş yapıldığını dile getirse de, asıl etken yapılan ticaret türüdür diyebiliriz. Yani ticaret anlamında yatırılan her para sizlere kesin olarak kar getirecektir denilmez. Bu nedenle katılım bankaları müşterileri her yıl artmakla beraber karlılıkta artmaktadır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku