2021 Evde Bakım Maaşı Ayın Kaçında Yatıyor?

Evde bakım aylıkları alan veya alacak olan bireyler, 2021 yılında evde bakım maaşı ayın kaçında yatıyor, sorusunu bizlere yöneltebilir. Söz konusu evde bakım hizmeti veren şahıslar, bakım maaşlarını düzenli bir şekilde almaktadır. Buna istinaden evde bakım maaşı alma şartlarını yerine getiren ve engelliye bakan yakın akrabalar her ayın belirli günlerinde banka hesaplarına maaşları yatmaktadır.

Evde bakım maaşı nasıl alınır?

Çoğu şahısın aklında bu soru yatıyor: bakım maaşı nasıl alınır, diye. Burada bilmeniz gereken en önemli detay sizin ve bakmakta olduğunuz şahsın belirli kriterlere uyması yani şartları taşımanız gerekiyor. Devletin yayımladığı bu şartlara bakarsak;

  • Engelli bireyin yakın akrabası olacaksınız.
  • Engelli bireyin ağır engelli raporu olması ve en az %50 engel oranı olması gerekiyor.
  • Sizin ise asgari ücretin 3/2 sine denk gelecek şekilde bir tutarın üzerinde gelirinizin olmaması gerekiyor.

Şartlar sanıldığı kadar zor olmayıp, yakın bir akrabanız var ise ona bakıcı hizmeti sunabilirsiniz. Söz konusu şartları sağladığınızda engelli olan birey engelli maaşı alacaktır. Sizlerde buna baktığınız için ayda 1659 TL civarında evde bakım parası almış oluyorsunuz.

Evde Bakım Maaşı Ayın Kaçında Yatıyor?

Hem PTT hem de Ziraat bankasından edindiğimiz bilgilere göre maaşların net tarihleri bulunmuyor. Yani ayın 5.de kesin yatacak diye bir tabir bulunmuyor ne yazık ki. Edindiğimiz bilgilere göre haftalık bazda süre verilmektedir. Bu da her ayın 2. haftasında ödemelerin başlandığı ve 3.haftasında ise tüm illerde ödemelerin tamamlandığını görüyoruz.

Bakım maaşı 2021 yılında 1659 TL civarında olduğunun altını çizelim. Asgari ücrete yapılan zamdan sonra tüm maaşlar, kat sayı farkından etkilenmiştir. Bakım aylıklarını her ay düzenli bir şekilde şartları bozmadığınız sürece alabilirsiniz. Dilerseniz bankalardan bankamatik veya hesap kartı çıkarak da sıra beklemeden maaşınızı çekebilirsiniz. Önümüzdeki aylarda bakım maaşı alacak olan bireylerin maaş tutarlarında 1000 TL lik bir düzenleme yapılacağı belirtilmiştir. Sizlerde zaman kaybetmeden bakım maaşına başvurmak için aşağıdaki dilekçe örneğini indirerek başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku