Çam Sakızı Alan Firmalar Nerede? Kilosu Ne Kadar? 2024

Son günlerde birçok vatandaş, çam sakızı alan firmalar nerede kimler kilosu ne kadar sorusuna yanıt aramakta. Öncelikle şunu bilmenizde fayda var haber siteleri ne yazık ki, çam sakızının gerçek değerini abartılı olarak veriyor! Zira çeyrek altın değerinde olduğunu belirten çam sakızı, öncelikle bazı ağaçlarda reçine dediğimiz şekilde ağaçların belirli bölgelerinde çıkmakta. Başta köknar ağacı olmakla beraber arazide, evde bu ağaçların gövdelerinde çam sakızı çıktığını görebilirsiniz.

Çam sakızı üretimi, çam sakızı satışı gibi önemli konu başlıklarını buradan inceleyerek, bilgi sahibi olabilirsiniz. Sizlerde çam sakızı işine girmek ve çam sakızı alan firmalar hakkında bilgi istiyor ve nakit ihtiyaç konusunda destek istiyorsanız, diğer makale başlıklarını da inceleyebilirsiniz.

Çam Sakızı Nasıl Üretilir?

Kendiliğinden çıkan çam sakızı, yapışkanlı bir yapıya sahiptir. Ancak zamanla bu yapışkanlık dış yüzeyin sert olmasının ardından sert bir yapıya dönüşür. Çakı veya sert bir araç ile çıkartılan çam sakızı,  birçok sağlık sorunlarına da iyi geldiği dile getiriliyor. Köknar ağacından fazla çıkarılan çam sakızı için ağaç gövdesine çizikler atılması sonrasında zamanla buralardan çıkacaktır. Ağacın yukarı kısımlarına ulaşmak istemeyen üretici, öncelikle köknar ağacının gövde kısmına yukarıdan aşağıya hafif çizikler yaparak, çam sakızının çıkmasını sağlayabilir.

Çam sakızı üretimi konusunda başarıya ulaşıp da, zengin olmayan neredeyse kimse yok. Hali ile tonlarca çam sakızı üretmeyi başaranlar her yıl yüzbinlerce TL değerinde para kazanmakta. Sizlerde bu sektöre giriş yaparak, her yıl büyük paralar kazanarak iş patronu olabilirsiniz.

Köknar ağaçlarına bildiğiniz gibi sık ormanlık alanlarında rastlanıyor. Bu ağaç türünde daha fazla bulunması nedeni ile ilk tercih, bu ağacın üretilmesi olabilir. Ayrıca erik, kayısı ve dut ağaçlarında da çam sakızı çıktığı görülür. Bu nedenle bu gibi ağaç türlerinde de çam sakızı üretimi sağlanabilir. İzmir ek iş ilanları güncel

Çam Sakızı Fiyatı, Kilosu Ne Kadar?

Eski deyim olan ” Çamsakızı çoban armağanı ” duymayan yoktur. Bunun açıklaması şu şekildedir; çam sakızı çoban armağanı anlamı ; zengin olmayan fakir, parası olmayan bir kişinin başka bir kişiye hediye etmesi anlamı taşır. Yani benim param bir şeyim olmadığı gibi sana anca bu hediyeyi alabilirim, benim bütçem budur, diyebiliriz.

Çoğu internet sitelerinde pazar yerlerine baktığımızda (amazon, n11, trendyol ve hepsiburada) çam sakızının kilosu 80 liradan satılmakta. Yani çoğu haber sitelerinin neden bu kadar pahalı olduğunu dile getirmesi düşündürücü! Öncelikle çam sakızı gerçek hayatta her hangi bir ağaçta çıkabiliyor. Başta köknar olmakla beraber erik, kayısı ve dut ağaçları da örnek verilebilir. Ancak bu kadar fazla ağaç türünde çıkabiliyor olması sizleri hataya düşürmemeli. Ama ortaya çıkan çam sakızının az olması insanları düşündürmekte. Tıpkı trüf mantarı gibi düşünebilirsiniz zira trüf mantarı kilosu oldukça pahalıdır. Bu durum aynı şekilde çam sakızı fiyatını da artırabilir.

taksitli nakit avans

Son alınan bilgilere göre çam sakızı kilo fiyatının 670 liraya kadar çıktığıdır. Çam sakızı üretmek için dediğimiz ağaç türlerinden başlayabilirsiniz. Çevrenizde bu ağaçların kökleri ve dallarına bakarak, çam sakızını görebilirsiniz.

Çam Sakızı Alan Firmalar

Öncelikle şunu bilmenizde fayda var; çam reçineleri ülke ekonomisine son yıllarda katkı sağlaması ile tanındı. Bu nedenle çam sakızı ihracatı giderek önemini artırmış durumunda. Öte yandan çam sakızı 2024 yılındaki ihracat payı 18 milyon dolar büyüklüğüne sahiptir. Başta ilaç firmaları olmakla beraber kozmetik ürün yapımında çam sakızı fazlası ile kullanılmaktadır. Kozmetik ürünler arasında çam sakızı, ağda ve sir ağda olmakla beraber ilaç firmaları arasında ise mide yanması, ülser ve reflü gibi önemli hastalıklar için tercih ediliyor.

Ağacın kabuğundan çıkan çam sakızları günümüz şartlarında para kaynağı olarak tercih edilebilir. Bu nedenle çoğu vatandaşın aklında topladıkları çam sakızını nereye kime satacağı sorusudur. Bu bilgiler net ortamında ne yazık ki, fazla bulunmaması nedeni ile sınırlı kişiler ile paylaşılıyor. Sizlerde çam sakızı alan firmalara ulaşmak istiyorsanız bizlere yorum alanından ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Çam sakızının faydaları incelendiğinde doğal ürünlerin sayısız özelliklerde insanlara faydası olmuştur. En basitinden baktığımızda çam sakızı ile süt birleşimi yapılıp, kür niyetine içildiğinde mide rahatsızlıklarının bitmesini sağlıyor. Diğer bir özelliği ise cilde uygulandığında ölen cilt hücrelerinin yerine yenisini sadece haftalık bazda sağladığı tespit edilmiştir.

Çam Sakızı İbrahim Saraçoğlu

Çam sakızı, geleneksel tıpta uzun bir geçmişe sahip doğal bir üründür ve sağlık yararları ile bilinen bir maddedir. Türkiye’nin ünlü bitki uzmanlarından biri olan İbrahim Saraçoğlu, çam sakızının sağlık üzerindeki olumlu etkilerini vurgulayarak bu doğal maddeyi önemli bir sağlık destekleyici olarak tanıtmıştır.

cam sakızı ibrahim saraçoğlu
cam sakızı ibrahim saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu, çam sakızının antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu belirtmiştir. Ağız sağlığından cilt problemlerine kadar çeşitli alanlarda faydalı olduğunu ifade etmiştir. Çam sakızının içerdiği reçineler, iltihap önleyici özelliklere sahiptir ve bu nedenle sindirim sistemi sağlığını destekleyebilir. Ayrıca, çam sakızının diş eti sağlığını koruduğu ve ağız kokusunu önlediği söylenmektedir.

Saraçoğlu, çam sakızını çeşitli şekillerde kullanmanın faydalı olabileceğini önermiştir. Çam sakızını çiğnemek, onun faydalarından optimal şekilde yararlanmanın bir yoludur. Ayrıca, çam sakızı yağını suyla karıştırarak gargara yapmak da ağız ve boğaz sağlığına destek sağlayabilir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku