Çam Sakızı Alan Firmalar Nerede? Kilosu Ne Kadar?

Son günlerde birçok vatandaş, çam sakızı alan firmalar nerede kimler kilosu ne kadar sorusuna yanıt aramakta. Öncelikle şunu bilmenizde fayda var haber siteleri ne yazık ki, çam sakızının gerçek değerini abartılı olarak veriyor! Zira çeyrek altın değerinde olduğunu belirten çam sakızı, öncelikle bazı ağaçlarda reçine dediğimiz şekilde ağaçların belirli bölgelerinde çıkmakta. Başta köknar ağacı olmakla beraber arazide, evde bu ağaçların gövdelerinde çam sakızı çıktığını görebilirsiniz.

Çam Sakızı Nasıl Üretilir?

Kendiliğinden çıkan çam sakızı, yapışkanlı bir yapıya sahiptir. Ancak zamanla bu yapışkanlık dış yüzeyin sert olmasının ardından sert bir yapıya dönüşür. Çakı veya sert bir araç ile çıkartılan çam sakızı,  birçok sağlık sorunlarına da iyi geldiği dile getiriliyor. Köknar ağacından fazla çıkarılan çam sakızı için ağaç gövdesine çizikler atılması sonrasında zamanla buralardan çıkacaktır. Ağacın yukarı kısımlarına ulaşmak istemeyen üretici, öncelikle köknar ağacının gövde kısmına yukarıdan aşağıya hafif çizikler yaparak, çam sakızının çıkmasını sağlayabilir.

Köknar ağaçlarına bildiğiniz gibi sık ormanlık alanlarında rastlanıyor. Bu ağaç türünde daha fazla bulunması nedeni ile ilk tercih, bu ağacın üretilmesi olabilir. Ayrıca erik, kayısı ve dut ağaçlarında da çam sakızı çıktığı görülür. Bu nedenle bu gibi ağaç türlerinde de çam sakızı üretimi sağlanabilir.

Çam Sakızı Fiyatı, Kilosu Ne Kadar?

Eski deyim olan ” Çamsakızı çoban armağanı ” duymayan yoktur. Bunun açıklaması şu şekildedir; çam sakızı çoban armağanı anlamı ; zengin olmayan fakir, parası olmayan bir kişinin başka bir kişiye hediye etmesi anlamı taşır. Yani benim param bir şeyim olmadığı gibi sana anca bu hediyeyi alabilirim, benim bütçem budur, diyebiliriz.

çam sakızı

Çoğu internet sitelerinde pazar yerlerine baktığımızda (gittigidiyor, n11, trendyol ve hepsiburada) çam sakızının kilosu 80 liradan satılmakta. Yani çoğu haber sitelerinin neden bu kadar pahalı olduğunu dile getirmesi düşündürücü! Öncelikle çam sakızı gerçek hayatta her hangi bir ağaçta çıkabiliyor. Başta köknar olmakla beraber erik, kayısı ve dut ağaçları da örnek verilebilir. Ancak bu kadar fazla ağaç türünde çıkabiliyor olması sizleri hataya düşürmemeli. Ama ortaya çıkan çam sakızının az olması insanları düşündürmekte. Tıpkı trüf mantarı gibi düşünebilirsiniz zira trüf mantarı kilosu oldukça pahalıdır. Bu durum aynı şekilde çam sakızı fiyatını da artırabilir.

Trüf Mantarı Hakkında Bilgi

Son alınan bilgilere göre çam sakızı kilo fiyatının 670 liraya kadar çıktığıdır. Çam sakızı üretmek için dediğimiz ağaç türlerinden başlayabilirsiniz. Çevrenizde bu ağaçların kökleri ve dallarına bakarak, çam sakızını görebilirsiniz.

Çam Sakızı Alan Firmalar

Öncelikle şunu bilmenizde fayda var; çam reçineleri ülke ekonomisine son yıllarda katkı sağlaması ile tanındı. Bu nedenle çam sakızı ihracatı giderek önemini artırmış durumunda. Öte yandan çam sakızı 2019 yılındaki ihracat payı 8 milyon dolar büyüklüğüne sahiptir. Başta ilaç firmaları olmakla beraber kozmetik ürün yapımında çam sakızı fazlası ile kullanılmaktadır. Kozmetik ürünler arasında çam sakızı, ağda ve sir ağda olmakla beraber ilaç firmaları arasında ise mide yanması, ülser ve reflü gibi önemli hastalıklar için tercih ediliyor.

Ağacın kabuğundan çıkan çam sakızları günümüz şartlarında para kaynağı olarak tercih edilebilir. Bu nedenle çoğu vatandaşın aklında topladıkları çam sakızını nereye kime satacağı sorusudur. Bu bilgiler net ortamında ne yazık ki, fazla bulunmaması nedeni ile sınırlı kişiler ile paylaşılıyor. Sizlerde çam sakızı alan firmalara ulaşmak istiyorsanız bizlere yorum alanından ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku