Ad Soyad İle TC No Öğrenme 2021

Ad soyad yazarak nasıl TC no öğreneceğinizi 2021 yılı dahilinde buradan öğrenebilirsiniz.

0

Tc no öğrenmek isteyen yakın akrabalar, kişinin ad soyadını yazarak 2021 yılı dahilinde tc numarasına ulaşmayı düşünebilir. Ancak burada yapılması ve dikkat edilmesi gereken adımları iyice okumanızda fayda olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası, yani TCKN, 2000 yılından beri herkesin sahip olduğu 11 haneli bir rakam dizisidir. İsim benzerliklerinden doğan aksamaları gidermesi ümit edilen bu uygulama, hem bireyler hem de kamu kuruluşları için daha hızlı ve kolay işlem yapılabilmesinin önünü açmıştır.

T.C. Kimlik No Sorgulama

TCKN, rastgele belirlenen rakamlar dizisi değildir. Belirli bir matematik kuralıyla oluşturulmakta olup herkesin 11 haneli dizisi de kendisine mahsustur. Bu 11 haneli numarayı öğrenmek ve mümkünse ezberlemek önerilmektedir. Bankacılık işlemlerinden hastane işlemlerine, sigortadan polis kontrolüne kadar birçok noktada ve birçok iş için TCKN sorulabilmektedir. Üstünde TCKN yazılı olan belge yokken ezberden bu numarayı söyleyebilmek faydalı olacaktır.

  • T.C. No Sorgulama https://tckimlik.nvi.gov.tr/Home

Sorgulama işlemleri edevlet üzerinden yapılmaktadır. Bunun için şahsın edevlet şifresi girmesi zorunludur. Yakın akraba yani 1. dereceden aile ferdi iseniz abiniz veya kardeşin T.C. numarası, aile tablosu üzerinde bulunarak çıkarılabilir.

Ad Soyad İle TC No Öğrenme Mümkün Mü?

Ne yazık ki, böyle bir işlem söz konusu değildir. TC no önemli bir kimlik verisidir her ne kadar eli geçirilse de, pek bir şey yapılması mümkün olmasa da, elinizden geldiğince başka şahıslar ile paylaşılmaması önerilir.

İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan Nüfusa Kayıt Yeri ve Kişi Bilgisi ile T. C. Kimlik No Sorgulama internet kullanıcılarının işine yarayacaktır. Şunu da aktaralım: Buradan işlem yaparak TCKN öğrenmek için, eski tip bile olsa yanınızda kimliğinizin bulunması veya kimlik bilgilerinin bilinmesi gerekmektedir. Ad ve soyad dışında, anne ve baba adı, doğum yılı, cinsiyet, nüfusa kayıtlı olunan il ve ilçe ile cilt, aile sıra ve birey sıra numaralarının girilmesi gerekmektedir.

Aynı sitede Kimlik Kartı Seri No ve Kişi Bilgisi ile T.C. Kimlik No Sorgulama sayfasından da TCKN öğrenilebilmektedir. Öncekinde cilt, aile sıra ve birey sıra numaraları bilinmiyorsa ve kimlik kartı seri numarası varsa, bu bölümden yararlanılarak TCKN öğrenilebilir.