Ad Soyad İle TC No Öğrenme 2022

Ad soyad yazarak nasıl TC no öğreneceğinizi 2022 yılı dahilinde buradan öğrenebilirsiniz.

Bireyler ad soyad ile tc no öğrenme isteyen yakın akrabalar, kişinin kişisel bilgilerini yazarak 2022 yılı dahilinde tc numarasına ulaşmayı düşünebilir. Ancak burada yapılması ve dikkat edilmesi gereken adımları iyice okumanızda fayda olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası, yani TCKN, 2000 yılından beri herkesin sahip olduğu 11 haneli bir rakam dizisidir. İsim benzerliklerinden doğan aksamaları gidermesi ümit edilen bu uygulama, hem bireyler hem de kamu kuruluşları için daha hızlı ve kolay işlem yapılabilmesinin önünü açmıştır.

T.C. Kimlik No Sorgulama 2022

TCKN, rastgele belirlenen rakamlar dizisi değildir. Belirli bir matematik kuralıyla oluşturulmakta olup herkesin 11 haneli dizisi de kendisine mahsustur. Bu 11 haneli numarayı öğrenmek ve mümkünse ezberlemek önerilmektedir. Bankacılık işlemlerinden hastane işlemlerine, sigortadan polis kontrolüne kadar birçok noktada ve birçok iş için TCKN sorulabilmektedir. Üstünde TCKN yazılı olan belge yokken ezberden bu numarayı söyleyebilmek faydalı olacaktır.

  • T.C. No Sorgulama https://tckimlik.nvi.gov.tr/Home

Sorgulama işlemleri edevlet üzerinden yapılmaktadır. Bunun için şahsın edevlet şifresi girmesi zorunludur. Yakın akraba yani 1. dereceden aile ferdi iseniz abiniz veya kardeşin T.C. numarası, aile tablosu üzerinde bulunarak çıkarılabilir. Tc numarası kişisel olup, her vatandaşın kimlik numarası farklıdır ve son rakamları genelde çift rakamıdır. Yani 0, 2, 4, 6, 8 şeklinde sıralanıyor.

Ad Soyad İle TC No Öğrenme Mümkün Mü?

Ne yazık ki, böyle bir işlem söz konusu değildir. TC no önemli bir kimlik verisidir her ne kadar eli geçirilse de, pek bir şey yapılması mümkün olmasa da, elinizden geldiğince başka şahıslar ile paylaşılmaması önerilir. Bu nedenle 3. şahısların sizlerin kişisel bilgilerinizi paylaşması suçtur. Yasak olan TC numarası paylaşılması asla önerilmemektedir. Bilgilerinizin paylaşıldığını düşünürseniz en yakın polis amirliğine giderek, şikayetçi olabilirsiniz.

İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan Nüfusa Kayıt Yeri ve Kişi Bilgisi ile T. C. Kimlik No Sorgulama internet kullanıcılarının işine yarayacaktır. Şunu da aktaralım: Buradan işlem yaparak TCKN öğrenmek için, eski tip bile olsa yanınızda kimliğinizin bulunması veya kimlik bilgilerinin bilinmesi gerekmektedir. Ad ve soyad dışında, anne ve baba adı, doğum yılı, cinsiyet, nüfusa kayıtlı olunan il ve ilçe ile cilt, aile sıra ve birey sıra numaralarının girilmesi gerekmektedir.

Aynı sitede Kimlik Kartı Seri No ve Kişi Bilgisi ile T.C. Kimlik No Sorgulama sayfasından da TCKN öğrenilebilmektedir. Öncekinde cilt, aile sıra ve birey sıra numaraları bilinmiyorsa ve kimlik kartı seri numarası varsa, bu bölümden yararlanılarak TCKN öğrenilebilir.

TC Kimlik No ile Neler Sorgulanabilir?

Tc kimlik numaranız sayesinde devlet dairelerinden tutunda tüm bankacılık işlemleri yapabilirsiniz. En basitinden düşünürsek; tc kimlik no ile tahlil sonuçları öğrenilebilir. Fatura kesilebilir, para transferi yapabilir ve adını daha sayamadığımız birçok işlemi resmi olarak yapabilirsiniz. Tc kimlik no ile neler sorgulayabiliriz; diyorsanız!

  • Edevlet üzerinden resmi işlemlere bakabilirsiniz
  • Tahlil sonuçlarını görebilir öğrenebilirsiniz
  • Adınıza para gelip gelmediğine bakabilirsiniz
  • Tc kimlik no ile para transferi yapabilir, para alabilirsiniz
  • Herhangi bir siyasi partide üyeliğinizi sorgulayabilirsiniz
  • E-nabız uygulamasını kullanabilirsiniz
  • Bankada borcun olup olmadığını
  • Banka kredi başvuru durumunu
  • Ptt kargo takibi

Daha adını sayamadığımız birçok resmi işlemleri TC kimlik numarası ile sorgulayıp, öğrenmek mümkün!

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku