En Yüksek İşsizlik Maaşı 2021

Var olan işinden ayrılarak gelir durumu düşük olanlara devlet tarafından işsizlik maaşı bağlanmakta. Bireyler ise en yüksek işsizlik maaşı 2021 konusunda vereceğimiz bu bilgiler sizlere faydalı olacak. Hükumetin vermiş olduğu karar doğrultusunda en yüksek işsizlik maaşı parası 2840 TL olarak belirlenmiştir.

En Yüksek İşsizlik Maaşı

Hayat şartları bazen istenmeyen durumların gerçekleşmesine neden olabilir. Özellikle çalıştığınız kurum ile sorunlar yaşayabilir ve bunun sonuçlarına göre işsiz kalabilirsiniz. Bu durumda işsiz kalan vatandaşların mevcut durumlarında sıkıntıların çıkmaması adına sosyal güvenlik kanunu kapsamında ödenen adı işsizlik parası olarak belirtilen bir ödenek mevcut. Bu işsizlik maaşı belirli bir süre dahilinde ve şartlar kapsamında ödenmektedir. Yani işsiz kalan her bireye bu ödenek verilmemekle beraber gerekli işsizlik parası şartlarını karşılaması gerekmekte şahsın. En yüksek ve en düşük işsizlik maaşı olmak üzere yılın ocak ayında yeniden belirlenerek medya ile paylaşım yapılır. Zira asgari ücrete gelen her zam, aynı zamanda işsizlik maaşının da artmasına neden olur.

Öncelikle şunu bilmenizde fayda var işsizlik maaşı işkur tarafından ödenmekle beraber, başvurular da yine işkur üzerinden yapılıyor. Kişi ekonomik açıdan sorunlar yaşamaması için bir sosyal güvence anlamına gelen işsizlik maaşı, işsizlik fonu tarafından karşılanıyor. İşsizlik maaşı, maaş artışından etkilenmekle beraber son 4 aylık alınan maaş üzerinden hesaplanıyor. Yani brüt ücretin %40 şeklinde hesaplanan işsizlik maaşı, her yıl asgari ücrete gelen zam veya maaş artışından kısmen etkilenmekte.

En Düşük İşsizlik Maaşı

Yukarıda bahsettiğimiz gibi brüt maaş üzerinden hesaplanan işsizlik parası, en düşük seviyelerden ödenmekle beraber en yüksek tutarlarda da ödenebiliyor. Ancak en önemlisi de maaşın ne kadar olursa olsun belirli bir tutarı yani %80 oranını geçmemesidir. Asgari tutarın %80 sonrasında ilgili tutar, verilmez. Bu nedenle işsizlik maaşı asgari ücretin brüt tutarının %80 oranını geçememesi ilgili mevzuatta bulunmakta.

İşsizlik maaşının en yüksek tutarı asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’i olabiliyor. Buna göre 2021 yılında işsizlik sigortasından en yüksek 2 bin 840 TL işsizlik parası ödenecek. Mayıs ayından itibaren en düşük işsizlik ödeneği ise 2021 yılı Ocak – nisan dönemi üzerinden hesaplanacağı için bin 420 TL olacak.

Yukarıdaki rakamlar dahilinde işsizlik maaşından yararlanmak için belirli şartların sağlanması gerektiğini belirtmiştik. Bunların neler olduğuna bakarsak;

  • İşsiz kaldığınız andan itibaren 30 gün içine başvurular kabul ediliyor.
  • Kendi kusuru ve talepleri doğrultusunda doğrudan işten ayrılmamak
  • İşsiz kaldığı günden geriye dönük olacak şekilde 120 gündür sigortalı olmak
  • İşsiz kaldığı günden geriye dönük olacak 3 yıl süre zarfı şekilde en az 600 gün işsizlik sigortası primi yatırmış olmak
  • 30 gün içinde ya işkur ya da internet üzerinden başvuru yapılması gerekmekte.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku