Arsa Kredisi Nedir? Nasıl Çekilir? En Uygun Hangi Bankada?

Arsa kredisi nedir ne anlama gelir, nasıl çekilir hangi bankada en uygun toprak kredisi alınır sorusuna yanıt bulmak isteyenler bu yazıya dikkat çekebilir. Söz konusu kredi faiz oranlarının düşmesinin ardından bir çok çiftçinin gözü; uygun kredi veren bankaların hangileri olduğunda!

Arsa Kredisi Var Mı?

Arsa kredisi nasıl kullanılır; sorusunun yanıtı hemen her satın alım öncesinde alıcıların kafasında yer alan en önemli sorulardan biri olsak gerek. Zira oldukça ciddi miktarlar üzerinden satılan araziler için gerekli nakit hemen herkeste bulunamayabiliyor. Bu durumda ise devreye bankalar giriyor ve arsa kredisi almak konusunda alıcılara yardımcı oluyorlar.

Arsa kredisi kullanmak için kişilerin bankalara sunmaları gereken birkaç önemli belgeler bulunmaktadır. Bu belge ve evraklar karşılığında banka, yapacağı araştırmalar ve somut incelemeler neticesinde ilgili kişinin ilgili araziyi almak için yeterli maddi güce sahip olup olmadığını ve daha da önemlisi geçmiş dönemlerdeki kredi kullanım alışkanlıklarını detaylı bir şekilde değerlendirerek karar verecektir. Bu nedenle arsa kredisi var mı, yanıt olarak kesinlikle vardır ve ipotekli veya ihtiyaç (tüketici) kredisi adı altında verilmektedir.

Arsa Kredisi Nasıl Alınır?

Arsa kredisi kullanmak için yapılması gereken ilk işlem, söz konusu satın alma işlemi için gerekli olan nakit paranın ne kadarının elde bulunduğunu bilmektir. Eğer alınacak alan için yeterli nakit neredeyse hiç yoksa birazdan daha detaylı anlatacağımız ilk yol izlenmelidir. Eğer elde ciddi bir miktar nakit varsa ve kalanın tamamlanması gerekiyorsa da yine birazdan anlatacağımız ikinci yol izlenebilir.

Arsa Kredisi Nasıl Çekilir? 1. Yol

Arsa kredisi almak amacıyla yine arsa kredisi veren bankalar tespit edilerek bu işleme başlanır. Daha sonra en uygun arsa kredisi veren bankalar not alınır ve söz konusu bankaların hangi koşullarda ve ne kadar vadeyle bu krediyi sundukları incelenir. Tabii ki en önemli konulardan biri de kredisi faizidir. Zira genellikle uzun soluklu ödemeleri içeren arsa kredisi fiyatları açısından arsa kredisi faizi son derece önemlidir.

Arsa kredisi veren bankalar arasından en uygun olanını belirledikten sonra ilgili bankaya doğrudan başvuru yapılır. Kredi çekecek kişinin kredi notu incelenir. Bu konuda bankaların nelere dikkate aldıklarını öğrenmek için Kredi Notu Neye Göre Belirlenir? isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Eğer kredi notunuz olumlu ise banka sizin adınıza satış miktarının tamamına denk gelecek şekilde nakit ihtiyacınızı karşılar. Karşılığında da genellikle 36 aya kadar varan vade seçenekleriyle arsa kredisi ücretlerini ödemeniz beklenir.

Arsa Kredisi Nasıl Çekilir? 2. Yol

Eğer elinizde ücretin ciddi bir kısmını karşılayacak bir miktar varsa bu yolu tercih edebilirsiniz. Ancak söz konucu ciddi miktarın, alınacak alan fiyatının yarısından fazlası olması gerektiğini belirtelim. Zira bankalar bu ikinci yolda genellikle kullanılacak toplam miktarın yarısını karşılayacak şekilde arsa kredisi kullanma imkânı sunmaktadırlar.

Arsa Kredisi Veren Bankalar 2021

Yine arsa kredisi veren bankalar arasında araştırma yapılır ve size en uygun olanı tespit edilir. Ancak bu kez başvuru yaparken söz konusu miktarın yarısının halihazırda mevcut olduğu ve diğer yarısının bankadan talep edildiği beyan edilir. Bu beyan sırasında yani bizzat başvuru sırasında arsanın tapusu da yanınızda olmalıdır. Çünkü tapu üzerinden arsa ipotek ettirilir ve bu şekilde kredi almak mümkün olur. Olur da arsa kredisi ücretleri ödenemezse son çare olarak banka arsanın kendisini eline alabilmektedir. Bu noktada yapılabilecek bir şey yoktur.
Sonuç olarak, arsa kredisi nasıl çekilir sorusunun yanıtını yukarıda vermeye çalıştık. Burada en önemli rolü kredi notu oynamaktadır. Çünkü bankalar diğer tüm kredilerde olduğu gibi bu konuda da kredi notu puanına önem vermektedir.

2021 banka kredileri incelediğinde faiz oranlarının bir önceki yıla oranla daha fazla arttığını söyleyebiliriz. En mantıklı çözüm ise arsa kredisi için devlet bankaları tercih edilebilir.

Ziraat Bankası, Halk Bankası, TEB, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Denizbank, Garanti ve Şekerbank arsa kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku