Takasbank Nedir? Takasbank Kimin?

Bireyler takasbank nedir, ne işe yarar ayrıca takasbank kimin sorusuna yanıt arayabilir. Öncelikle takasbank ile sürekli duyduğunuz bu sistemin ne anlama geldiğini kısaca belirterek ilerlemek mantıklı olacaktır. Para ve sermaye piyasaları var olup, bu iki kurum arasında bir nevi köprü bağı kuran takasbank, nakit veya hayali paranın sermayeye aktarılması olarak bilinir.

Takasbank Nedir? Ne Anlama Gelir?

Kısaca Takasbank olarak bilinen kurumun resmî ismi İstanbul Takas ve Saklama Bankası A. Ş. şeklindedir. Bu banka, diğer kamu ve özel bankalardan da faizli ve faizsiz bankacılık kurumlarından da farklıdır. Takasbank, özellikle borsayla ilgili işlemler için kurulmuş olup bunun dışında ilgilendiği ek bankacılık ve finans işlemleri de bulunmaktadır.

Yatırımcıların hisse senedi alım ve satımlarında garantörlüğü andıran bir görev üstlenen Takasbank, öncelikle İMKB çatısı nezdinde hizmet vermeye başlamıştır. İMKB’nin Borsa İstanbul şeklindeki isim değişikliğinin sonrasındaysa borsanın bu yeni yüzüyle bağlantılı olmuştur. Önceden olduğu gibi, şimdi de söz konusu borsa kurumunun şemsiyesi altında nakit ve menkul kıymet takasının tamamlanması görevini karşılamaktadır. Bir diğer ifadeyle para (nakit) ve sermaye piyasaları arasında bir bağlantı noktası işlevi yürütmektedir. Hem yurtiçi hem de uluslararası piyasalardaki alış ve satış işlemlerinde dolandırılmayı önlemekte Takasbank’ın sorumluluklarından birisidir.

Takasbank Kimin?

Takasbank, Borsa İstanbul’da işlem görev ürünlerle ilgili yapılan ve verilen talimatlarda güvencedir. Fiziki ve siber saldırılara karşı yatırımcının korunabilmesi Takasbank ile mümkündür. Borsada hisse senet alım ve satımlarında aracı kurum komisyonu hariç, takasbank işlem ücreti de söz konusudur. Bu nedenle alım satımlarda ekranda takasbank ücreti de görülebilir.

Borsada gerçekleştirilen tüm maddi işlemlerin sorumluluğu takasbank’a aittir. Sadece nakit para olmamakla beraber kredi ve fon gibi yatırım araçlarından da sorumludur. Takasbank olmasaydı, internet üzerinden yapılan yatırım araçlarında bir işlemin var olmadığı bu da olumsuz durumlarda kişilerin yasal haklarından maruz bırakılması ile eş anlamlı olacaktır. Yani takasbank bir nevi sizlerin yapacağı yatırım işlemlerini kağıda döken bir aracı kurumun genel merkezidir. Türkiye cumhuriyetine bağlı olarak hizmet veren takasbank kimin sorusuna da bu şekilde yanıt verebiliriz.

Takasbank BES İptal

Bildiğiniz gibi BES yani bireysel emeklilik sistemi bir kaç yıldır sizlerin karşısına çıkmakta. Hatta artık zorunlu bes diye tabir edilen bir sistem oluştu. Bu da çalışan kesimlerin besten çıkmasını neredeyse imkansız hale getirdi. Ancak yönergelere göre bes iptal işlemleri 15 ile 30 gün içinde sonuçlanabiliyor. Bu da demek oluyor ki, bes yaptıran kurumdan belirli kesintiler dahilinde çıkmak mümkün.

Takasbank üzerinden işlemler yapılmakta olup, takasbank ne yazık ki besleri doğrudan iptal ettirmiyor. Yani burada iletişim kuracağınız kişi veya kurum, bes’i yaptırdığınız firma üzerinden gitmeniz. Onlarda takasbank’a faks veya dilekçe göndererek, sizlerin besten çıkışını onaya sunar.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku