AvivaSA BES İptal Etme AvivaSA BES Cayma Hakkı 2024

Bes yaptıranlar avivasa bes iptal etme yani AvivaSA BES Cayma Hakkı kullanabilir. Bunun için avivasa müşteri hizmetleri bes iptal ettirme telefon numarası ile doğrudan iletişim kurmalı hatta bes cayma iptal ettirme faks çekme durumu da söz konusu olabilir.

AvivaSA BES İptal Etme

Her bes sözleşmesinde olduğu gibi erkenden bes’i bozmak isteyenler, bir takım masraflar dahilinde kesinti ile karşılaşabilir. Zorunlu bese girenler ise bu durum konusunda daha fazla sorunlar ile karşılaşabilir zira besten çıkma veya cayma durumu onlar için daha da zorlaştırılmıştır. Ancak sizlere bir bes yatırımcısı olarak şu cümleleri belirtmem de fayda var:

Merhaba ben Serkan ERDİL, BES kelimesi yani bireysel emeklilik sanıldığı kadar kötü değildir arkadaşlar. Ben ortalama olarak 1 yıldan fazla bu sisteme yani BES’e karşıydım. Ancak işin içindeki fonlara baktığımda aslında çok güzel bir yatırım aracı olarak görmemle beraber hemen bes’e giriş yaptım. Nedeni de para biriktirme sıkıntısını gidermem bir de yatırdığım tutarın erimemesi. Sizleri kesintiler yanıltmamalı zira erkenden çıkacağım gözü ile bakmayın, süreç o kadar hızla ilerliyor ki, bir bakmışsın 10 yıl geri de kaldı. BES sözleşmelerini sizlere sunan banka veya iştiraklerden, kesintilerin erken çıkılması durumunda ne kadar olduğunu ve yüzdelik dilimleri belirtmesini gerekiyorsa, sizlerde sözleşmeyi alıp iyice okuyun…

BES’e yatırdığınız tutarlar bildiğiniz gibi fonlar dahilinde işlem görülüyor. Yılda 6 kez değiştirme hakkınız olmakla beraber risk durumuna göre %30 üzeri getiride söz konusu. Türkiye her ne kadar kırılgan yapıda olsa da, bu fonlar inanılmaz derecede getiri sunuyor. Yatırımlarınızı tek bir kalemde yani fonda toplamadan en az 3 fon çeşidine yatırmanız çok ama çok mantıklı. Ayrıca bu BES sayesinde artık para biriktirmek daha da basit zira her ay 200 TL hiç yokmuş gibi düşünerek, vadesiz hesabınızdan emir verilerek çekiliyor ancak kredi kartı emirlerinde ilgili tutarın onaylanması 45 gün sürüyor! Önerim nakit bazda ilerlemeniz. Şuan ki fonlara baktığımda;

  • Kısa vadeli borçlanma fonları
  • Altın fonları
  • Smart değişken fonlar

Bu 3 fonun getiri bazında yıl başından itibaren %120 üzeri olmuştur. Ancak risk almak istemeyenler yani orta düzey bir getiri düşünenler, risk grubu 3 veya 4 deki fonları seçebilir.

Avivasa Bes cayma hakkı telefon numarası 444 11 11 hattını doğrudan ilgili kişi (bes yaptıran şahıs) arayarak konu hakkında bilgi talep edebilir. 444 11 11 numarasını aradıktan sonra önce 3 sonrasında 2 tuşuna basmalılar. Bes yaptıran şahsa buradan bir dilekçe ve evrak gönderilerek veya temin edilmesi talep edilerek, formun bizzat şahıs tarafından doldurulup imzalanması ve faks çekilmesi talep edilir. Ortalama sürecin 2 haftaya kadar çıktığı görülmekle beraber, avivasa bes bu şekilde iptal edilebilir.

AvivaSA BES Cayma Hakkı

AvivaSA BES sözleşmesi imzaladıktan sonra, belirli bir süre içinde cayma hakkınız bulunabilir. Cayma hakkı süresi ve detayları sözleşmenin koşullarına bağlı olarak değişebilir. Genellikle cayma hakkını kullanmak için yazılı bir bildirim yapmanız gerekmektedir. Bim kaç metre kare dükkan istiyor?

Avivasa bes cayma hakkı var olup, belirtilen süre dahilinde işlemlerinizi halletmek mümkün! Ancak cayma veya besten ayrılma durumunda bes devlet katkısı ödenmez. AvivaSA BES hesabınıza devlet katkısı, otomatik olarak hesabınıza eklenir. Avivasa bes devlet katkısı ile ilgili detaylı bilgileri hesap özetlerinizden veya müşteri hizmetlerinden alabilirsiniz. Bu katkılar, bireysel emeklilik birikimlerinizi artırmaya yönelik önemli bir avantaj sunar.

Avivasa Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

BES, yani Bireysel Emeklilik Sistemi, birkaç yıldır sıklıkla anılan zorunlu tasarruf yöntemlerinden birisidir. Şimdilik bu sisteme giriş zorunlu olup çıkış serbest olsa da, yakın gelecekte mecburi tutulması da söylenmektedir. Bireyler ise avivasa bireysel emeklilik iptal hakkında bilgi talep etmekte. En Çok İş Yapan Dükkanlar Hangileri?

BES, özel bir emeklilik türüdür. Bu yüzden de farklı sigorta şirketleri devreye girmiştir. AvivaSA ise bu seçeneklerden birisidir. İşverenin veya işverenin anlaşmalı olduğu banka şubesinin anlaşmasına göre eğer BES ödemeleriniz AvivaSA’ya yapılıyorsa, iptal ettirmek istediğinizde izlemeniz gereken yol şöyledir: 444 11 11 numaralı çağrı merkezinden talep edebilirsiniz. Ayrıca internet sitesinde yer alan formu doldurarak BES’ten çıkmanız da mümkündür. Eğer BES’e henüz girmişseniz, bazı firmalar tarafından cayma hakkınızı kullanabilmenize ilişkin SMS gelecek ve sizi yönlendirecektir.

Avivasa Bes İptal Ettirdim, Devlet Katkısı Verilir Mi?

Yukarıda değindiğimiz gibi en az 3 yıl aktif olarak bes yatırmanız gerekiyor ki, devlet katkısının %15 ini alabilir. Tabi burada kesintiler de olacaktır hem bankanın mevcut politika mevzuatlarına göre hem de fon saklama, hizmet ve gelir vergisi (stopaj) kesintileri de işin içine geçecektir. Bu nedenle tavsiyemiz bes iptal ettirmeden önce 55 yani emeklilik yaşına kadar devlet katkısının tamamını almanız için (%25 in tamamı) ilgili süreci beklemeniz.

Söz konusu Avivasa bes hesap özetini çok iyi incelemenizi ve iptal ettirmeden önce kontrol etmenizi hatta ekran görüntüsünü almanız yararınıza olacaktır. AvivaSA BES hesap özetinizi genellikle online hesabınız üzerinden veya belirli periyotlarda e-posta olarak alabilirsiniz. Hesap özetinizde birikimleriniz, fon performansı ve diğer önemli bilgiler yer alır. Bu özetleri düzenli olarak kontrol etmek, emeklilik planınızı yönetmeniz açısından önemlidir.

AvivaSA BES İptali Nasıl Yapılır: AvivaSA Bireysel Emeklilik Sistemi’ni (BES) iptal etmek istiyorsanız, öncelikle müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz gerekebilir. İptal işlemleri genellikle bireyin talebine bağlı olarak yapılır ve prosedürler şirketten şirkete farklılık gösterebilir. Ancak, genellikle yazılı bir talep veya müşteri hizmetleri aracılığıyla başvuru yapabilirsiniz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku