Bankadan Noter Kararıyla İhtarname Gelmesi

Bir banka tarafından ihtarname gelmesi söz konusu olduğunda ilk olarak bunun neden geldiğine bakılması gerekiyor ki ihtarın neyi kapsadığını öğrenmeniz gerekmekte. Söz konusu bankadan icra yolu ile ihtarname gelmiş ise bu durumda neler yapılması gerektiğini aşağıdaki ekrandan öğrenebilirsiniz. Noter kararıyla bankadan ihtarname gelmesi demek, icra ile haciz işlemlerinin de başlaması ile eş değerdir. Sizlerde ihtarnameden kaç gün sonra dava açılır hakkında bilgi almak istiyorsanız doğru yerdesiniz!

İhtarname Nedir? Ne Anlama Gelir?

Öncelikle ihtarname nedir? Ayrıca ihtarname ne demek? Onu kısaca izah edelim. Kelime anlamıyla ihtar uyarı, name ise metin yani resmi uyarı metni, protesto anlamlarında değerlendirilebilir, kısaca yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda Noter kanalı ile yapılan hatırlatma daha doğrusu tesis edilecek yasal yaptırımların başlangıç noktasıdır.

Konumuza esas olacak olan olay tüketicilerin bankalardan aldıkları tüm hizmetler, bunlar kredi, kredi kartı, her türlü ayni ve nakdi desteklerin geri ödenmesinde aksamlar veya ödememe durumlarında nasıl bir süreç işler ve kredi borçlarına gelen ihtarname ne ifade eder kısaca izah etmeye çalışalım.

Bankadan kullanılan kredi veya kredi kartı borçlarının düzenli ödenmesi halinde bir sorun çıkmamakla birlikte borçların ödenmemesi durumunda banka ödenmeyen borcu hatırlatmak ve yasal yatırımları hatırlatmak için noter kanalı ile ile bir uyarı metni yollar ve borcun ödenmesi aksi halde yasal yaptırım yollarına başvuracağını hatırlatır.

Bankadan Noter Kararıyla İhtarname Gelmesi

Şimdi kredi kullandınız ve bir taksit aksadı bu durumda banka size sadece telefon ile borcun hatırlatmasını yapar, bunun üstüne arkadan gelen 2. taksitte ödenmeyince banka daha sık arar ve borcun kredi taksitlerinin düzenli ödenmesini aksi halde yasal takip sürecini hatırlatır ve banka borç takip birimi tarafından size iadeli taahhütlü bir borç hatırlatma yazısı gönderir. 3. taksitin ödeme günü gelince yani ilk aksayan taksit ödeme tarihinden 60 gün sonra halen ödenmemesi halinde Banka takip birimi Noter kanalı ile size borcun ödenmesi aksi halde yasal takip sürecinin başlatılacağına dair bir metin gönderilir ve bu size tebliğ edilir. İşte bu nokta oldukça önemli, icraya giden yol bu noktadan sonra başlar.

İhtarname geldi ancak yine ödemediniz ne olacak derseniz, banka 90 günlük süre sonunda yani 4. taksit ödeme günü geldiğinde banka kredinizi tasfiye birimine iletir oradan da banka hukuk işlerine bakan birime yani krediniz avukatlara devredilir. Yine bu arada banka sizi defalarca arayarak borcun ödenmesi ve yasal takip süreçlerini anlatacaklardır. Aslında bu noktada bankadan yeniden yapılandırma, talebinde bulunabilirsiniz ancak banka bu konuda her zaman yapılandırma imkanı vermemektedir.

Noterden Gelen İhtarnameyi Alan Borçlular Ne Yapmalı?

Diyelim ki yine ödemediniz bu durumda artık muhatabınız hukuk bürosudur, bankanızı arasanız dahi size hukuk bürosuna yönlendirecektir. avukat sizi tekrar arayacak ve borcun ödenmesini isteyecek, bu arada İcra Müdürlüğü aracılığı ile borç ödenmesi için tarafınıza karar yollanacak ve tebliğ tarihinde itibaren 7 gün süre verilecektir. bu süre içinde ödenmez ise borcun büyüklüğüne göre maaşınıza, varsa tüm taşınır taşınmaz mal varlığınıza tedbir konulur.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku