Çıpa Kredisi Nedir? Başvuru Şartları Neler? Kimlere Verilir?

Vakıfbank tarafından imalatçı ve ihracatçıya sunulan düşük faiz ve 72 ay vadeli kredi türü olan çıpa kredisi başvuru şartları ve kimlere verildiğini buradan öğrenebilirsiniz. Çıpa kredisi şartları incelediğinde öncelikle üretici konumunda olan herkes başvurabiliyor! Üstelik kredi faiz oranı yıllık bazda %17.75 olup, 72 ay vade seçeneği sunuluyor. En önemli avantajı ise ilk yıl geri ödemesiz olması.

Çıpa Kredisi Nedir?

Covid-19 dünya genelinde ölüm sayısını artırırken aynı zamanda çoğu sektörü de olumsuz etkilemiştir. Devletler, kendi kalkınma politikalarına göre hamleler yapmakla beraber ülkemizde de üretici konumunda olan esnaflara ve girişimcilere birçok destek verilmeye başlandı. Bunlardan biri de vakıfbank tarafından sunulan çıpa kredisi. Bu krediyi alacak olan sektörlere baktığımızda imalat, ihracat ve ithal edilebilen ürünlerin üretimi için kurulan şirketler buradan yararlanabilir. Bu kredi 3 alt başlığa ayrılıyor.

  • Çıpa Opex İşletme Kredisi; şirket veya firmaların mevcut durumunu sürdürmesi için verilen destek kredisi. SGK, bağkur borçları, ham madde alımı, kira, vergi vb tüm ödemeleri kapsayacak şekilde nakit desteği sunar.
  • Çıpa Makine ve Araç Alımı Kredisi; firma ve şirketlerin kendi işyerleri için alacağı makine ve araç için sunulan destek kredisi. Ne yazık ki, binek araç alımı yapılamıyor ve 12 ay ile 60 ay ile sınırlıdır. Alınacak olan makine ve araçlar 0 (sıfır) olmak zorundadır.
  • Çıpa Proje Kredisi; Firmaların kendi şirketlerini genişletmesi, arge çalışmaları, yeni yatırımlar için desteklediği kredi.

Vakıfbank tarafından üreticilere verilecek olan çıpa kredisi faiz oranı yıllık %17.75 şeklinde. İlk 1 yıl geri ödemesiz olan çıpa kredisi, 72 ay vadeye kadar süre tanımakta. Bu vade seçeneğine ve ilk yıl geri ödemesiz olmasına baktığımızda vakıfbank çıpa kredisi üreticiler için büyük öneme sahip olacak! Hükumet tarafından çıpa kredisi için 40 milyar TL kaynak ayrılmıştır. TCMB (Merkez Bankası) politika faiz oranı %13 veya altına düşmesi durumunda faiz oranı aşağı çekilebiliyor. Bu durumda üreticiler açısından çıpa kredisi adına büyük umut oluyor.

Çıpa Kredisi Başvuru Şartları Neler?

2021 şubat ayında hayata geçirilen kredi destek paketleri arasında olan vakıfbank çıpa kredisi için başvuruların ne zaman ve neleri kapsadığını buradan öğrenebilirsiniz. Hükumetin çıpa kredisi desteğinde amacına bakıldığında üreticilerin, firmaların üretim, yatırım ve ihracatına yönelik çalışmaların daha hızlı büyümelerini desteklenmesi amaçlanmıştır. Bu gibi sektörlerde hizmet veren ve girişimcilikte kritik öneme sahip sektörlerde faaliyetlerini sürdüren firma ve şirketlere, düşük faizli finansman desteklerinin devam edeceği müjdesi de gelmiştir.

Çıpa kredisi başvuru şartları incelendiğinde;

  • Şirketin veya başvuracak kişinin vergi levhası olması gerekiyor
  • Başvuruda bulunacak olan sektörlerin; üretici, imalatçı, ithal edilen ürünlerin imal edilmesinde hizmet veren sektörler
  • İthal ikame yapılacak olan sektörlerde faaliyet gösterenler
  • İşletmelerini büyütmek, yeni istihdam sunmak, arge yapmak için faal olan işletmeleri
  • 18 yaşından büyük olmak
  • En az 3 yıl aktif olarak aynı sektörde faal hizmette bulunmak

Vakıfbank Çıpa Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıfbank tarafından sunulmasına rağmen çıpa kredisi devlet bankalarının tamamında da yakın zamanda işleme alınacaktır. Yakın zamanda Halk bankası ve Ziraat bankası da çıpa kredisi başvurularının açılacağını görebiliriz. Bu destek kredisinde en önemli etken faiz oranı olup, TCMB bağlı olarak işleme alınıyor. Krediye başvurduğunuz anda yıllık %17.75 faiz oranı oluyor ancak %13 in altına düşerse TCMB, bu sizlere avantaj olarak geri dönüyor ve çektiğiniz kredinin faiz oranı da düşüyor. Eğer kredi faiz oranı TCMB tarafından artarsa sizin krediye yansımayacak!

İlk 1 yıl geri ödemesiz olması ve 12 ile 72 ay arasında vade seçeneğini sunması ile vakıfbank çıpa kredisi büyük avantaj. Başvurular sadece vakıfbank şubelerinde şahsen olarak alınmaktadır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku