Dul ve Yetim Aylığı Maaşı Sorgulama 2021

Şifresiz Tc no ile dul ve yetim aylığı maaşı sorgulama işlemleri 2021 yılında da devam etmekte.

Bireyler vefat eden eşinden dul aylığı aldığı gibi yetim kalan çocuklarda devletten yetim aylığı (maaşı) alabilir. Bu maaş tutarları, kişi sayısına göre yüzdelik olarak değişmekle beraber, şahısların ne kadar dul ve yetim aylığı alacağı mevzuata göre belirlenmiştir. bir önceki makalemizde sizlere dul maaşı hakkında önemli detaylar sunmuştuk. Dilerseniz oradan da ilgili makaleyi okuyarak, konu hakkında önemli bilgilere sahip olabilirsiniz.

Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

E-Devlet üstünden kolaylıkla dul ve yetim aylığı sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Şayet e-Devlet sistemine giriş için henüz bir şifre edinmediyseniz, bulunduğunuz konuma en yakın PTT şubesine başvurarak şifrenizi alabilir ve sisteme giriş yapıp sürekli kullanacağınız şifrenizi belirleyebilirsiniz.

E-Devlet şifrenizi tamamladıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan Ölüm Yardımı ve Dul / Yetim Aylığı Talebi hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu bölümde yakınınıza ait kimlik numarasını girdikten sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. İşlemlerinizi, dilerseniz adresinize en yakın olan sigorta kurumundan yapabilir ve 170 numaralı çağrı hattı üstünden durumunu sorgulayabilirsiniz. 2021 yılı itibariyle ortalama 800 ve 1200 TL arasında olan ve aylık olarak verilen dul maaşının alınabilmesi için gerekli başvuruların tamamlanması gerekmektedir. Zira yapılmayan veya eksik bırakılan başvurular geçersizdir. Aylık bazda alınacak olan tutar ise ölen kişinin maaşına ve aylık alacakların kaç kişi olup kim olduklarına göre değişmektedir.

Dul ve Yetim Aylığı Bağlanma Şartları 2021

Bu aylıklarla ilgili bazı yasa dışı girişimlerde sıkça olmaktadır. Özellikle babasından düşen maaştan faydalanmak isteyen evli kadınlar, eşlerinden göstermelik olarak boşanıp bu maaşı alabilmektedir. Bu tip durumlarda ihbar edilmeleri gerekmekte olup caydırıcı para cezaları uygulanmaktadır. Bu aylığı almak isteyenler öncelikle hangi şartları taşıması gerektiğini öğrenmek isteyebilir. Bunun için

  • Eşin vefat olması
  • Resmi nikahlı olmanız gerekiyor
  • Dul kaldıktan sonra yeniden evlenmemek (resmi nikah olmamalı)
  • SGK’dan emekli maaş almamak yani eşinden kalan SGK maaşı dahilinde dul maaşı verilmez. Ancak kadın, yetim aylığı yani babasının ölümünden sonraki maaşı alabilir.
  • Dulun muhtaçlık sınırının üzerinde bir gelirinin olmaması gerekmektedir. Bu tutarda 1705 lira olup, 2021 yıl sonuna kadar geçerlidir.

Dul ve yetim aylığı bayram ikramiyesi ne kadar, şeklinde önemli bir bilgi de yapılan son çalışmalar dahilinde ikramiye tutarının 1000 lira olarak verilmesi karar kılınmıştı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku