Evde Bakım Parası Nasıl Alınır, 2021 Şartları Neler?

2021 evde bakım parası nasıl alınır şartları neler kimleri kapsamakta?

Evde bakım parası almak isteyenler, 2021 bakım maaşı şartlarını öğrenmek isteyebilir. Zira evde bakım parası nasıl alınır, kimler yararlanabilir bu ödenekten, bakım parası yatan iller hakkında çarpıcı bilgiler burada.

Sosyal yaşamdan, eğitim ve seyahat gibi haklarından layığıyla yararlanamayan engelliler ve bakıma muhtaç diğer hastalar, ekonomik yaşama da dahil olamamaktadır. Mevcut koşulları gereği birilerinin bakımına muhtaç olan bireyler için, SGK tarafından belli bir bütçe ayrılmıştır. Bakıma muhtaç insanların bakımlarının iyi bir şekilde yerine getirilebilmesi ve sahipsiz kalmamalarına adına, bu kişilerin bakımını üstlenenlere “Engelli Evde Bakım Ödemesi” yapılmaktadır. Engelli Evde Bakım Ödemesi, halk arasında sıklıkla “evde bakım parası” veya “evde bakım maaşı” gibi isimlerle anılmaktadır. Bu ödemeler PTT aracılığıyla hak sahiplerine aylık olarak dağıtılmaktadır.

Engelli Evde Bakım Ödemesi Şartları

Bakım parasını evinde ağır engel raporu bulunan kişiye bakanlar, kendi kendine hayatını devam ettirebilme olanağı bulunmayanlar, başkasının yardımı olmadan yemek yeme veya tuvalet gibi ihtiyaçlarını göremeyenler alabilmektedir.

Bu yardımların yapılabilmesinin söz konusu hanenin ekonomik durumuyla da doğrudan ilgisi vardır. 2021 yılı için belirlenen rakam 1740 TL’dir. Yani bir haneye giren toplam gelir, o hanede yaşayan kişi sayısına bölündüğünde 1705 TL veya daha düşük bir rakam çıkarsa başvuru yapılabilir.

Bakım Parası İçin Gerekli Belgeler ve Başvuru Şekli

Hem bakıcı hem de engelli adına edinilen adrese dayalı vukuatlı nüfus örneği ile ikamet belgeleri bağlı bulunan nüfus müdürlüklerinden veya e-Devlet üstünden alınmalıdır. Bununla birlikte şayet aynı hanede bir işyeri sahibi (Bağkur, 4C) varsa, onun da geçici vergi beyannamesi gerekmektedir. Bakıma muhtaç kişinin bir adet vesikalık fotoğrafı ile birlikte yetkili hastanelerden edinilebilen Engelli Sağlık Kurulu Raporu da gereklidir. Son olarak bakıma muhtaç kişiye ait şayet varsa tarım arazisi ve tarla gelirini gösteren ilgili müdürlükten alınacak gelir belgesi ile dairelerine ilişkin belgeler gerekmektedir. Dairede kiracı bulunuyorsa kontrat, yoksa da muhtardan alınan ve dairenin boş olduğunu belirten yazı alınmalıdır.

Sağlık raporunda “Ağır Engelli” yazan bölümün heyet tarafınca “Evet” olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Ayrıca engellilik oranının da en az %50 olması şartı gözetilmektedir.

Söz konusu belgelerin tümü ilgili bakanlığın bağlı olunan ilindeki müdürlüğüne teslim edilerek başvuru süreci başlatılmış olur. Takip eden süreçte en az üç kişiden oluşan bir heyet ikamet edilen adrese bir ziyaret gerçekleştirir. Başvurular genellikle en fazla altı ay içerisinde olumlu veya olumsuz sonuçlandırılır.

Evde Bakım Parası Sorgulama Ödeme Tutarı

E-Devlet üstünden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan hizmetler içindeki Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama kısmından sorgulama yapılabilmektedir. Ödeme almaya hak kazananlar için 2021 yılı içinde geçerli olan aylık ödeme 1460 TL olarak belirlenmiştir.

Asgarî ücretin oldukça altında bir rakam olan 1460 TL, ekonomik sıkıntıların aşılabilmesine olanak sağlayacak bir ücret olarak görülmemektedir. Özellikle bazı rahatsızlıklarda ve engel durumlarında SGK’nın ödemediği veya çok az bir kısmını karşıladığı ilaç ve alet tedarikleri için yetersiz gelebildiği de bilinmektedir. Buna karşın maddi durumu iyi olmayan ve çalışma hayatından geri kalıp evindeki yakınıyla ilgilenmeyi tercih eden kişiler için az da olsa bir destek sağlayabilmektedir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku