Engelli Bakım Maaşı Neden Kesilir?

Bakım parası alanlar bazen maaşının kesildiğini görebilir. Engelli bakım maaşının neden kesildiğini öğrenmek isteyebilir.

Evde bakım parası alanlar her ay aldıkları maaşın bir anda kesilmesi sonucu, ne yapacaklarını tam olarak bilemezler. Engelli bakım maaşı neden kesilir bu sorunun yanıtını merak edebilir.

Engelli Bakım Maaşı Neden Kesilir?

Önceki paylaşımlarımız da ayrıntılı olarak ele aldığımız evde bakım maaşı, yani 2022 sayılı Kanun’a istinaden aylık olarak verilen ödemelerin kesildiği kimi zaman duyulmaktadır. Bu ödemeyi alanlar da haklı olarak neden kesildiğini araştırmaktadır. Sizler için engelli bakım maaşının neden kesilebileceğini araştırıp derledik…

1976 yılında yürürlüğe giren ve en son 2013 yılında yapılan değişikliklerle tekrar Resmi Gazetede yayınlanan 2022 sayılı Kanun gereği, başkasının bakımına muhtaç durumda olan engelli ve hastalara aylık bağlanmaktadır. Maaşların kesilme nedeni de ilgili kanun kapsamında hazırlanan yönetmelikte (mevzuatta) belirtilmiştir. Şu durumlarda engelli maaşı kesilecektir:

  • 1) Aylık için başvurulan ve aylığın alındığı yerden bir başka taşınılıp ikametin alınması durumunda aylıklar geçici süreyle durdurulur ve tekrar başvuru yapılması gerekmektedir. Bir yıl içinde yeni ikametin adresinin bağlı olduğu yerdeki vakfa tekrar başvurmayanların maaşları kesilmektedir.
  • 2) Süreli rapor alanların durumlarını gösteren veri akışı kesildiğinde de aylıkların durdurulması söz konusudur. Bu durumda tekrar rapor alınarak vakfa iletilmelidir. Bir yıl içinde iletilmezse aylığın kesilmesi kanunda belirtilmiştir..
  • 3) Ölüm ve aylıktan feragat edilmesi durumunda aylıkların ödenmesi kesilmektedir.
  • 4) Engelli kişi 18 yaşından küçükken reşit olduğunda da aylık kesilmektedir.Reşit olmayanlara bakanların kendisiyle aynı hanede oturmadığının tespit edilmesi, engelli için kullanılmadığının anlaşılması gibi durumlarda da aylık kesilmektedir.
  • 5) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkartılan ve vatandaşlığını korumadan bir başka devletin vatandaşlığına geçenlerin de maaşları kesilmektedir.
  • 6) On dönem süresince aralıksız şekilde maaşların alınmaması ve şartlarda belirtilen muhtaçlık vasıflarının yitirilmesi durumlarında da maaşlar kesilmektedir.

Bakım Parası Neden Yatmadı?

İlgili kanunda tüm durdurulma ve kesilme nedenleri ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Buna karşın hem hukuki terimlerle yazılmış olması hem de ayrıntıların yer alması anlaşılmasını güçleştirmiştir. Burada paylaştığımız altı maddeden ilk ikisi önce durdurma ve sonra kesilme durumlarını açıklarken, diğer dört madde kesilme nedenlerini açıklamaktadır.

Bunun nedenleri arasında ya engelli olan vatandaşın, ağır engellidir rapor süresini kaybetmesi yani sürenin geçmesi. Ya da bakım parası alanın SGK’lı bir işte çalışıyor olması veya geçim indirimi tutarının üzerinde bir paranın her ay hesabına geçmesi, bağlı nedenler arasında.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku