Malulen Nasıl Emekli Olunur, 2021 Şartları Nelerdir?

Malulen nasıl emekli olunur, 2021 başvuru şartları neler hangi evraklar gereklidir?

Malulen emeklilik şartları 2021 yılı dahilinde nasıl olunur sorusuna yanıt arayanlar, aşağıdaki bilgiler eşliğinde malulen emekli maaşı gibi önemli konulara da hakim olabilirsiniz. Söz konusu vatandaşlar, malulen emeklilik müracaatında istenen belgeler ve evrakları da öğrenmiş olacaklar.

SGK veya BAĞKUR primlerini ödemek sanıldığı kadar kolay değil. Zira her bir prim aidatı günümüz şartlarında 2021 yılı dahilinde 1050 liraya denk gelmekte. Bazı primler ise daha fazla olduğunu da belirtebiliriz. Bu nedenle emeklilik, insanlar için bir kurtuluş anlamına da gelmekte.

Malulen Emeklilik

4A, 4B ve 4C kapsamlarından hangisinde olursa olsun, iş ve çalışma gücünü yitirenlerin malulen emekli olması yasal bir durumdur. Geçirilen iş kazaları ve hastalıklar gibi nedeni ne olursa olsun, kişinin çalışmasını engelleyen durumlar malulen emekliliği gerektirmektedir. Buna karşın, malulen emeklilik için de bazı şartlar bulunmaktadır.

Emekli hayali kuranların çoğunda, bir an önce prim ödemelerin kesilmesi ve sonrasında devletten emekli maaşı almayı düşünmekte. Ancak eksik prim gün sayısı olanlar nasıl emekli olabilirim sorusuna da yanıt aramakta.

2021 Yılı Malulen Emeklilik Koşulları

  • Kişinin malulen emekli olabilmesi için ilk koşul, sigortalı olarak işe girmesinin üstünden en az 10 yıl geçmiş olmasıdır.
  • İlk koşulda verilen 10 yıllık süre zarfında en az 1800 gün prim ödenmiş olması ise ikinci koşuldur.
  • İşe giriş tarihinden sonra kişinin en az %60 oranında güç kaybı yaşadığı yetkili sağlık kurulunca tespit edilmiş olmalıdır. Yani kurul %55 derse, malulen emeklilik için başvuru hakkı bulunmayacaktır.
  • 4A kapsamındakilerin işten ayrılmış olmaları, 4B kapsamındakilerin prim borcunun olmaması, 4C kapsamındakilerin de işlerinden ayrılmış olmaları gerekmektedir.
  • Bipolar bozukluk, kol ve bacak gibi organ kaybı, behçet, parkinson, kanser, epilepsi, AIDS, bazı organ nakilleri gibi hastalık ve rahatsızlıklarda malulen emekliliğe hak kazanılmaktadır.

2021 Yılı Malulen Emekli Aylıkları

Malulen emekli olanlar aynı aylığı almamaktadır. 4B ile 4C kapsamında olanların prim gün sayıları 9000 günden azsa 9000, 9000 ve üstündeyse de söz konusu gün sayısı üstünden hesaplanmaktadır. 4A kapsamındakiler  ise 7200 günden az olanlarınki 7200, 7200 ve üstünde olanlarınki ise söz konusu gün sayısı üstünden hesaplanmaktadır. Şayet kişi, bir başkasının bakımına muhtaç ise bağlama oranına 10 puan eklenmektedir.

Görüleceği üzere malul aylıklarının net olarak belirtilmesi bilmesi olanaksızdır. Kişinin hangi kapsamda çalışmış olduğu, kaç günlük prim sayısına sahip olduğu ve başkasının bakımına muhtaç olup olmadığı belirleyicidir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku