Evde Bakım Maaşı Alanlara Müjde

Evde bakım maaşı parası alanlara hükumet tarafından müjdeli haberler gelmeye devam ediyor.

Evde bakım maaşı parası alanlara hükumet tarafından müjdeli haberler gelmeye devam ediyor. Engelli veya hasta yakınlarına bakarak, devlet tarafından bu şahıslara evde bakım parası adı altında maaş bağlanmaktadır. Ancak bu bakım parası, daim olmayıp gereken şartları taşımadığınız da hızlıca kesilmektedir. Bildiğiniz gibi evde bakım maaşı alanlara müjdeli haberler ara sıra gelmektedir. Son olarak 2021 evde bakım parası 1460 liraya kadar çıkmıştı. Öte yandan, evde bakım parası alanlara sigorta kısmı önümüzdeki aylarda ağırlığını koyarak, torba yasa çıkması beklenmekte.

Evde Bakım Parası Son Dakika

Gelen son dakika haberlere göre aylık 1460 lira alan bakıcıların, sigortaya geçmeleri için önündeki son engellerin de bu ay ki, torba yasa sonrasında aşılması beklenmekte. Bakanlık konu ile alakalı yaptığı bilgilendirmelere göre bakım parası alanlara sigorta kısmını bu yıl devreye sokacaklarını belirtti. Bu nedenle bir çok vatandaşın, evde bakım parası sigortası aşamasında devletin bir an önce işlemlere başlaması gerektiğinin altını çizen açıklamalar da bulunduğunu da belirtelim.

Bildiğiniz gibi evde bakım maaşı alana sigorta yatırılmıyor hali ile bireyler kendileri olarak açıktan ya tarım sigortası ya da bağkur veya SGK’lı olarak yatırmakta. Bu primlerin azami tutarı ise en az 700 lira üzerinde. Aylık baz da alınan 1460 lira bakım parasından bunun verilmesi, bakımını üstlendiği şahısların zor şartlar altına girmesine vesile olmakta.

Evde Bakım Parası Alanlara Sigorta

Evde bakım maaşı alanlara ve bakımını üstlendiği engelli veya hasta kişinin sigortasını ne yazık ki şuan için devlet karşılamıyor. Hali ile evde bakım parası alanlar için büyük bir sorun teşkil etmekte. Ancak son yapılan düzenlemeler sonrasında engelli kişinin genel sağlık sigortası priminden muaf olduğu açıklandı. Yani GSS’ yi artık devlet karşılamakta engelli birey için. Öte yandan dilerse bakımını üstlenen şahıs isteğe bağlı sigortalı olabiliyor tabi bunun için aylık primi kendisi ödemek zorunda.

Ülkemizde engelli veya hasta olan yani bakıma muhtaç olan bireylere bakarak maaş alanların sayısı 520 binin üzerinde.  Bu vatandaşlar, her ay devlet tarafından 1460 lira ödenek almakta. Aldıkları bu para az olsa da, bakımını üstlendiği şahıslar için hayata tutunmaları karşısında büyük bir önem arz eder. Hali ile engelli hasta olan bireylerin yaşamına devam etmesi için devletin yaptığı ekonomik hamlelerden bir tanesidir evde bakım parası.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku