İşsizlik Maaşı Alma Şartları Neler 2022 Kimler Başvurabilir?

Bireyler işsiz kaldıklarında işsizlik sigortasından yararlanmak isteyebilir. 2022 işsizlik maaşı alma şartları iyice okunmalı ve buna göre hareket edilmelidir.

İşsizlik maaşının en yüksek tutarı asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’i olabiliyor. Buna göre 2022 yılında işsizlik sigortasından en yüksek 4272 TL işsizlik parası ödenecek. Mayıs ayından itibaren en düşük işsizlik ödeneği ise 2022 yılı Ocak – nisan dönemi üzerinden hesaplanacağı için 2137 TL olacak.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2022

İşsizlik maaşı pek çok işten ayrılmış ve maddi anlamda bir geliri bulunmayan kişilere destek vermek amacıyla sosyal devletin bir gerekliliği olarak yürürlüğe girmiş olan bir uygulamadır. İşsizlik maaşı almak için bir takım şartları taşıyor olmak gerekir. Bunların en başında ödeneğin adından da anlaşılacağı gibi işten ayrılmış olmak aranılan en temel kriterler arasında yer almaktadır. Kişinin işten ayrılmış olması ve bunun yanı sıra işten ayrıldıktan sonra İŞKUR’a bunu bildirmesi de yine işsizlik maaşı alabilmek için gerekli olan şartların arasında sayılır. İşsizlik maaşı alabilmek için işçinin kendi arzusu ve rızası dışında bir sebepten işsiz kalmış olması gerekmektedir.

İş yerinin iflas etmesi, işverenin bir takım sıkıntılardan mecburi olarak işçileri çıkarmak durumunda kalması gibi sebepler işsizlik maaşı almak için uygundur. İşçinin iş yerinde yüz kızartıcı suç işlemesi, disiplin suçu sayılabilecek bir takım suçları işlemesi ya da kendi rızası ve isteği ile işten keyfi sebeplerden dolayı ayrılması işsizlik maaşı verilmesine engel bir durumdur.

İşsizlik maaşını hak etmek için bunların dışında prim gün sayıları da önemlidir. Kişi işten çıkmadan önce 3 yıl boyunca 600 gün işsizlik primi ödemiş olması da aranan bir diğer nitelikler arasında. İşten çıkarılmadan önce 120 gün boyunca prim ödeyerek çalışmış olmak ve işten ayrıldıktan sonra 1 ay içinde İŞKUR’a giderek başvuruda bulunması ve form doldurması da diğer şartlar arasındadır.

İşsizlik Maaşı Neleri Kapsar? Şartları Neler?

Teknolojinin gelişmesi ve pek çok işlemin E devlet sistemi üzerinden çözülmeye başlanması ile birlikte artık İŞKUR a yapılan işsizlik ödenekleri de E devlet sisteminden alınmaya başlandı. Kişiler 1 ay içinde ya İŞKUR’a giderek başvuru yapmalı ya da E devlet üzerinden form doldurarak başvurusunu tamamlamalıdır.

  • İşten çıktıktan veya çıkarıldıktan 30 gün içinde işsizlik sigortasına başvurmanız gerekmekte.
  • Başvurular işkur üzerinden alınır, değerlendirilir
  • Kendi isteği veya kusurlu olarak işten çıkarılmamış olmak
  • İşten çıkarılmadan önceki 120 gün boyunda SGK lı gösterilmek
  • Son 3 yıl içinde 600 gün prim ödemesi yapması gerekiyor

İşkur tarafından başvuru kabul edilen işsizlik parası, aynı zamanda edevlet üzerinden de talep almaktadır. Bunun için edevlet türkiye şifreniz dahilinde gerekli yere girerek, şartları taşıyanlar hızlıca başvuru yapabilir. Başvurusu onaylandığında cep telefonuna kısa mesaj servisi ile yanıt gelecektir. Olumlu sonuçlanan işsizlik başvurusu sonrasında maaşınız her ay yatacaktır. Ancak belirli süreler dahilinde para alacağınızın altını çizelim.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku