İşsizlik Ödeneği Başvurusu 2020

0

İşsizlik maaşından yararlanmak isteyen vatandaşlar öncelikle işsizlik ödeneği başvurusu yapmalıdır. 2020 işsizlik maaşı ödeneği zam almakla beraber en düşük ve en yüksek tutarları da sitemizde görebilirsiniz. Söz konusu gereken şartları sağladıktan sonra işsizlik parası almak sanıldığı kadar zor değildir.

İşsizlik Ödeneği

İşsizlik ödenekleri işçilere işsiz kaldıktan sonra ödenen para miktarıdır. 2020 güncel rakamları ile işsizlik ödeneği Asgari ücret zammının açıklanmasının ardından 2020 yılındaki işsizlik maaşı da belli oldu. Buna göre brüt asgari ücret üzerinden hesaplanan işsizlik maaşı 2020’de en düşük bin 177 lira, en yüksek 2 bin 354 lira olarak uygulanacak. İşsizlik ödeneklerinin güncel rakamları bu şekildedir. İşsizlik maaşı başvurularını yapabilmek için İŞKUR aracılığı ile ya da e devlet üzerinden gerekli form doldurularak yapılabilecektir. İşsizlik ödemesi almak için öncelikle İŞKUR tarafından belirlenen şartlar dahilinde hareket edilmelidir. İŞKUR’un belirlediği kriterlerin dışına çıkan işten yeni ayrılmış kişilerin işsizlik ödemesini almaya hak kazanamayabilir. Bu yüzden işten yeni ayrıldığınızda işsizlik ödeneği şartlarına ilişkin detaylıca araştırma yapmalı ve işinizi sağlama almalısınız.

İşsizlik ödeneği almak için farklı kriterler vardır, bunların başında işten kendi isteğiniz ile ayrılmamış olmanız gerekiyor. Bunun dışında en az 600 prim gününe sahip olmanız da diğer şartlardan birisidir. 600 prim günün 120 günü ise süreklilik olması istenen başka bir koşuldur. Bu şartları taşıyan işsiz bireylere aylık olarak düzenli şekilde en az 6 ay işsizlik ödemesi yapılacağı İŞKUR tarafından taahhüt edilmiştir.

İşsizlik Ödeneği Sorgulama

İŞKUR günümüzde iş ve işçi bulma kurumu olarak hizmet vermektedir. Pek çok kişi İŞKUR’un bu imkanlarından faydalanır. İŞKUR üzerinden yapılacak olan iş başvurularında İŞKUR gerekli kurs ve eğitim seminerleri de vermektedir. Adaylar iş başvuru sürecinde eğer ihtiyacı olan yetkinliğe sahip değilse İŞKUR tarafından bu kurs ve eğitim organize edilebilmektedir.

İŞKUR’dan ödeme almak için şartları tamamlayan kişiler her aynı 5. Günü düzenli olarak en az 6 ay olmak koşuluyla işsizlik ödeneğinden faydalanacaktır. İşsizlik ödeneği işi olmayan ve herhangi bir geliri olmayan kişiler için büyük bir kolaylık ve dayanak anlamına gelmektedir. Sizler de bu kriterleri dikkatli şekilde takip etmeli ve işsizlik ödeneği almak için gerekli şartları kaçırmamalısınız.

İşsizlik Ödeneği Şartları

İşsizlik parası alma şartları ile ödenekten yararlanma aslına bakılırsa aynı etkenleri barındırmakta. Bu nedenle sizler eğer ki, işsiz kalmış iseniz aşağıdaki şartlar dahilinde bu ödenekten yararlanabilir ve maaşın belirli süre bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi işsizlik ödeneği maaşlarını işkur vermektedir. Gerekli başvurularda buradan yapılıyor!

  • İşsiz kaldığınız andan itibaren 30 gün içine başvurular kabul ediliyor.
  • Kendi kusuru ve talepleri doğrultusunda doğrudan işten ayrılmamak
  • İşsiz kaldığı günden geriye dönük olacak şekilde 120 gündür sigortalı olmak
  • İşsiz kaldığı günden geriye dönük olacak 3 yıl süre zarfı şekilde en az 600 gün işsizlik sigortası primi yatırmış olmak
  • 30 gün içinde ya işkur ya da internet üzerinden başvuru yapılması gerekmekte.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.