İşsizlik Maaşı Kimler Alabilir 2019

0

Bireyler işlerinden ayrıldıklarında gerekli olan tazminat dahilinde devletin çıkardığı işsizlik parası mevzuatına göre belirli süre para almaya devam edecekler. İşsizlik maaşı 2019 yılında kimlerin alabileceği ve ne kadar süre boyunca almaya devam edeceğini de aşağıdaki ekrandan kolayca öğrenebilirsiniz. Bu nedenle görevden ayrılan ve ayrılmak zorunda bırakılan vatandaşlar, haklarını sonuna kadar aramakta. Bu haklardan biri de işsizlik kimler alabilir, sorusu olup buna yanıt aramakta.

İşsizlik Maaşından Kimler Faydalanabilir?

Haksız yere işsiz kalan ve ev geçindirmek olan kişiler için işsizlik maaşı büyük bir velinimettir. Sosyal devlet olmanın en büyük gereklilikleri arasında yer alan işsizlik ödenekleri ülkemizde de haksız yere işsiz kalan kişilere her ayın beşinci günü PTT aracılığı ile ödenmektedir. İşsizlik maaşını almak ya da başka bir deyişle hak etmek için bir takım kriterler ve şartlar vardır. Bu şartları sağlayan kişiler işsizlik ödeneğini alabilmektedirler.

İşsizlik maaşı almaya hak etmek için öncelikle kişilerin en az 600 gün boyunca işsizlik sigortası primi ödenmiş olması gerekir. Bu süreyi tamamlayan kişiler işsizlik sigortasını almaya hak kazanmışlardır. 600 günlük prim süresi alt sınır olarak belirlenmiştir. 600 gün primi ödenen kişiler 180 gün yani 6 ay süre ile işsizlik parası alabileceklerdir. Prim ödenme günü 1080 gün olan kişiler ise 300 gün boyunca yani toplamda 10 ay süre ile işsizlik parasını düzenli olarak almaya hak kazanacaklardır.

İşsizlik Ödeneği Kimler Alabilir?

İşsizlik maaşı almaya hak kazanmak için diğer şartlardan birisi de kişinin iş akdinin fesh edilmesinden sonra İŞKUR ya da e devlet üzerinden işsizlik ödeneğine başvuruda bulunması gerekmektedir. İşsizlik ödeneğine başvuru yapan bir kişi işsizlik ödeneği almaya hak etmiş sayılmaktadır. İşsizlik ödeneği almaya herkes hak kazanamaz bazı kişilerin işsiz kalmaları halinde başvuru yapması olumsuz sonuçlanabilir, bunların en temel sebeplerinden birisi kişinin işten kendi isteği ile ayrılmış olmasıdır. Eğer ki kişi kendi rızası ve isteği ile işten ayrılırsa işsizlik maaşı alamaz. Kişiler deneme süresi adı altında çalışıyorlarsa bu sürede işlerinin feshedilmesinin ardından işsizlik maaşı alamazlar. Kişi emekli olursa işsizlik maaşı alamaz. Disipsinsizlik sebebi ile işten ayrılan ya da çıkarılan kişiye işsizlik ödemesi yapılmaz. İşten ahlaksızlık sebebiyle ayrılan bir kişi de yine işsizlik maaşı alamaz.

Sonuç olarak bakıldığında her birey, işsizlik maaşı nedir kimlere ödenir nasıl hesaplanır sorusuna yanıt arayabilir. Ancak buradaki asıl etken, işten ayrılmadan önceki sigortalılık durumudur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.