İşsizlik Maaşı Hesaplama 2021

Bireyler işsizlik maaşı hesaplama konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarında aşağıdaki yönergeleri takip ederek, 2021 yılı işsizlik maaşı hesaplamasını öğrenmiş olacaklar. Bu nedenle öncelikle gerekli etkenlere odaklanmanız gerektiğinin altını çizerek belirtelim.

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

İşsizlik maaşı kendi kusur ve istekleri dışında tamamen farklı sebeplerden dolayı iş akdi feshedilmiş olan kişilerin aldığı belli bir süre geçerli olan ve bir takım şartları bulunan ödemeye verilen isimdir. İşsizlik maaşı alabilmek işçin öncelikle işsiz kalan kişinin kendi kusurları dışında işsiz kalmış olması gerekmektedir. Hizmet akdinin feshedildiği kişi fesihden önce 120 gün boyunca prim ödemiş olması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kişiler gün sayılarına göre işsizlik maaşı hesaplaması yapabilmektedir.

İşsizlik maaşının hesaplama işlemi yapılırken prim gün sayısı ve ödenen prim miktarı önemlidir. Bu bilgiler ışığında kişinin alacağı işsizlik maaşı belli olmaktadır. İşsizlik maaşı ödemesi yaparken asgari ücretin %80 ini geçmemiş olması şartı aranan bir diğer şartlardan birisidir. İşsizlik maaşı başvurusu yaparken kişiler işten ayrıldığı tarihten sonra 30 gün içinde İŞKUR’a başvuruda bulunması gerekmektedir. İşsizlik maaşı hesaplaması İŞKUR aracılığı ile de yapılabilmekte ve kişinin alacağı net miktar ortaya çıkabilmektedir. İşsizlik ödeneği almaya hak kazanan kişiler işten ayrılmalarının ardından geç başvuru yapmaları sonucunda işsizlik maaşı alacakları süreden düşülmektedir. Yani kişi 180 gün işsizlik maaşı alacaksa 5 gün geç başvuru yapması halinde 180 den 5 gün çıkarılır ve kişi 175 gün ödeme almaya hak kazanır.

En Düşük İşsizlik Maaşı Kaç Lira?

Buna bakarsak; Bildiğiniz gibi 2019 asgari ücrete gelen zam oranı %26,05 olmuştu. Bu artış dahilinde işsizlik maaşı da artırıldı. Söz konusu tutar 1 ocak 2019 tarihinden itibaren en düşük 1015 lira, en yüksek işsizlik maaşı da 2030 lira olarak belirlenmiştir. İşsizlik maaşına başvuruda bulunabilmek için İŞKUR aracılığı ile başvuru tamamlanabilir. Bunun yanı sıra E devlet sistemi üzerinden İŞKUR da yer alan bağlantıya tıklayarak işsizlik maaşı ödeneği için form doldurularak işsizlik ödeneğini kişi almaya hak eder. Kişi işsizlik ödeneği alırken eğer sigortalı olarak işe girerse o zaman aldığı işsizlik ücretlerinin tümünü geri iade etmek durumundadır. Bu yüzden işe başlama sürecinde İŞKUR a başvuruda bulunarak işsizlik ödeneğinin iptal ettirilmesi gerekmektedir.

İşsizlik maaşının en yüksek tutarı asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’i olabiliyor. Buna göre 2021 yılında işsizlik sigortasından en yüksek 2 bin 840 TL işsizlik parası ödenecek. Mayıs ayından itibaren en düşük işsizlik ödeneği ise 2021 yılı Ocak – nisan dönemi üzerinden hesaplanacağı için bin 420 TL olacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku