Kanser Hastalarına Bakım Parası Veriliyor Mu?

Kanser hastalarına devlet yardımı yapılmakla beraber bu yardım ödeneklerden biri de evde bakım parası.

Kanser hastalarına devlet yardımı yapılmakla beraber bu yardım ödeneklerden biri de evde bakım parası. Bireyler ise bu hastalık karşısında devletten destek beklemekte olup, acaba kanser hastalarına bakım parası veriliyor mu, sorusuna yanıt arayışında. Bildiğiniz gibi kemoterapi masrafları, insanların ekonomik hayatını alt üst etmekte. Her ne kadar SGK belirli bir tutarı karşılasa da, kanser tedavisi için alınan ilaçların zor bulunması veya piyasada ender olarak fahiş fiyatlar dahilinde satılması, insanları çaresiz bırakmakta.

Kanser Hastalarına Bakım Parası

Bilindiği üzere sosyal devlet anlayışı çerçevesinde bazı yardımlar bir kereye mahsus veya düzenli olarak sağlanmaktadır. Çocuk parası, süt parası, gıda yardımı, hasta bakım parası, engelli yardım parası gibi desteklerin dışında sıklıkla merak edilen bir diğer konu ise kanser hastalarına ya da yakınlarına yardım veya bakım parası verilip verilmediği olmuştur.

Ödeme aralığı 1 yılla 2 yıl arasında değişen maaşlar, kanser gibi tedavisi zor olan hastalıklar için de yapılmaktadır. Bu uygulama 2018 yılında başlamış olduğu için birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Bu yardım programından yararlanabilmenin iki ayrı seçeneği bulunmaktadır. Eğer kişi kendi kendine yeterli ise en az 1800 gün prim ödemiş ve en az 10 yıl sigortalı olarak çalışmış olmalıdır. Şayet kişi başkasının bakımına ihtiyaç duyuyorsa, sadece 1800 günlük prim ödemiş olması yeterlidir. Parkinson, bipolar bozukluk, şizofreni, epilepsi, tüberküloz, AIDS ve çeşitli hastalıklar için de uygulanan bu program, hemen her tür kanser hastası için de uygulanmaktadır.

Kanser Hastalarına Evde Bakım Parası

Bildiğiniz gibi evde bakım parası alma şartları incelenirken, bir takım şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunlar arasında şahsın bakıma muhtaç olması zorunludur. Eğer ki, kişi bu şartı sağlıyor ise bakım parası alabilir. Ancak kişi, bakım parası alma şartlarından en az bir tanesini dahi sağlamamış olursa ne yazık ki, bu ödeneği almaz. Bununla beraber devlet kanser hastalarına lösemi tedavisi gören vatandaşlarına, kanserin durumuna göre belirli tutarlar da destek olmaktadır. Maluliyet Aylığı olarak bilinen bu uygulama, SGK tarafından düzenlenmektedir.

E-Devlet üstünden başvurusu yapılamayan bu aylık için bağlı bulunan Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne giderek bizzat başvurulması gerekmektedir. Müdürlükten alınan sevk yazısıyla ilgili raporu düzenleme yetkisi bulunan sağlık kuruluşuna gidilip edinilen rapor getirilir. Gerekli incelemeleri takiben aynı Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’nden başvuru sonucu öğrenilebilmektedir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku