Kanser Hastalarına Bakım Parası Veriliyor Mu? 2023

Kanser hastalarına devlet yardımı yapılmakla beraber bu yardım ödeneklerden biri de evde bakım parası. Bireyler ise bu hastalık karşısında devletten destek beklemekte olup, acaba kanser hastalarına bakım parası veriliyor mu, sorusuna yanıt arayışında. Bildiğiniz gibi kemoterapi masrafları, insanların ekonomik hayatını alt üst etmekte. Her ne kadar SGK belirli bir tutarı karşılasa da, kanser tedavisi için alınan ilaçların zor bulunması veya piyasada ender olarak fahiş fiyatlar dahilinde satılması, insanları çaresiz bırakmakta.

Kanser hastalarına birçok yardım yapılmakla beraber gerek maddi gerekse de manevi açıdan birçok sosyal yardım yapılır. Bunların çoğunu kanser ile savaşan derneklerin yaptığını altını çizerek, belirtelim. Yine aynı şekilde il ve ilçelerde bulunan kaymakamlık, valilik, dernekler, hayır kurumları ve belediyeler de kanser hastalarına birçok yardım türü sunar.

Kanser Hastalarına Bakım Parası

Bilindiği üzere sosyal devlet anlayışı çerçevesinde bazı yardımlar bir kereye mahsus veya düzenli olarak sağlanmaktadır. Çocuk parası, süt parası, gıda yardımı, hasta bakım parası, engelli yardım parası gibi desteklerin dışında sıklıkla merak edilen bir diğer konu ise kanser hastalarına ya da yakınlarına yardım veya bakım parası verilip verilmediği olmuştur.

Ödeme aralığı 1 yılla 2 yıl arasında değişen maaşlar, kanser gibi tedavisi zor olan hastalıklar için de yapılmaktadır. Bu uygulama 2018 yılında başlamış olduğu için birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Bu yardım programından yararlanabilmenin iki ayrı seçeneği bulunmaktadır. Eğer kişi kendi kendine yeterli ise en az 1800 gün prim ödemiş ve en az 10 yıl sigortalı olarak çalışmış olmalıdır. Şayet kişi başkasının bakımına ihtiyaç duyuyorsa, sadece 1800 günlük prim ödemiş olması yeterlidir. Parkinson, bipolar bozukluk, şizofreni, epilepsi, tüberküloz, AIDS ve çeşitli hastalıklar için de uygulanan bu program, hemen her tür kanser hastası için de uygulanmaktadır.

Kanser Hastalarına Evde Bakım Parası

Bildiğiniz gibi evde bakım parası alma şartları incelenirken, bir takım şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunlar arasında şahsın bakıma muhtaç olması zorunludur. Eğer ki, kişi bu şartı sağlıyor ise bakım parası alabilir. Ancak kişi, bakım parası alma şartlarından en az bir tanesini dahi sağlamamış olursa ne yazık ki, bu ödeneği almaz. Bununla beraber devlet kanser hastalarına lösemi tedavisi gören vatandaşlarına, kanserin durumuna göre belirli tutarlar da destek olmaktadır. Maluliyet Aylığı olarak bilinen bu uygulama, SGK tarafından düzenlenmektedir.

E-Devlet üstünden başvurusu yapılamayan bu aylık için bağlı bulunan Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne giderek bizzat başvurulması gerekmektedir. Müdürlükten alınan sevk yazısıyla ilgili raporu düzenleme yetkisi bulunan sağlık kuruluşuna gidilip edinilen rapor getirilir. Gerekli incelemeleri takiben aynı Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’nden başvuru sonucu öğrenilebilmektedir.

Kanser Hastalarına Devlet Yardımı Ne Kadar 2023

Kanser sağlık destek yardımı kapsamında 15000 TL maddi yardım tüm kanser olan vatandaşlara verilmektedir. Bunun için ilksan üyesi olmanız gerekiyor!  Ayrıca ilksan üyeliği alarak asistans sağlık hizmetlerini de aktif etmiş olacaksınız bu sayede kanser sağlık destek yardımı sigortasından faydalanmış olursunuz. İlgili 15000 TL kanser yardımı teminatı incelendiğinde 28.02.2022 tarihinden sonra hastalığa yakalanan kişilere verilmektedir. İlksan kanser sağlık destek yardımı özellikle evre 1 kısmını kapsıyor. Yani kanserli tümörlerin en başındaki evreyi kapsamaktadır.

Kanser hastalarına devlet yardımı da söz konusu. İLKSAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KANSER SAĞLIK DESTEK YARDIMI İLETİŞİM NUMARASI 444 1 943 (Dahili 254/249)

İlk teşhis tarihinden itibaren kurumumuza başvuruda bulunan kanser hastalarına, 10 yıl sigortalı çalışması, 1800 gün sigorta primi olması, çalışma gücünün yüzde 60’ını kaybetmesi durumunda kanser türüne göre 18 aya kadar malullük aylığı bağlıyoruz.

Kanser Hastası Kredi Alabilir mi?

Bankaların çoğu kredi sunarken, hayat sigortası da sunar. Eğer ki, krediyi çeken müşteri ölümlü bir durum ile karşılarsa, banka ödediği tüm parayı sigorta fonundan tahsil eder. Burada devreye krediyi alacak yani başvuracak kişinin kredi notu önem arz eder. Eğer ki, kişinin kredi notu yeterli ise hiçbir sağlık durumunu bankaya bildirmeden kredi başvurusu yapabilir.

Kişinin kredisi onaylanırsa ve kanser hastası olan kişi vefat ederse, bu durum banka ile sigorta arasında geçer.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku