Kanser Hastalarına Devlet Yardımı 2021

Kanser hastalarına devlet yardımı 2021 yılında da devam etmekle beraber ne tür yardımların olduğunu buradan öğrenebilirsiniz.

Kanser hastalarına devlet yardımı 2021 yılında da devam etmekle beraber ne tür yardımların olduğunu buradan öğrenebilirsiniz. Kanser hastalığına yakalanan vatandaşlara, devlet sağlık yardımı yapmakla beraber, 2021 devlet yardımı dahilinde kanser türlerine göre miktarlar ve hizmetler değişkenlik gösterebilir.

Kanser hastalarına maaş dahil bir çok merak edilen soruların yanıtları burada. Zira kanser hastalarına yardım vakfı her ne kadar destek olsa da, ekonomik sorunlar bazen yüksek tutarlara denk gelebilir. Burada ise devlete büyük sorumluluk düşmekte ve kanser hastalarına elektrik indirimiötv indirimi ve daha bir çok konuda devletin desteği sürmekte.

Kanser Hastalarına Devlet Yardımı

Kanser hastalığı ülkemizde sıklıkla görülen hastalıklar arasında. Bu hastalığa yakalanan bir bireyin, ekonomik açıdan da sıkıntılar görebileceğini biliyoruz. Hali ile hasta ve yakınları, bu durumdan fazla etkilenmemek için elindeki tüm mal varlığını hastalığın geçmesi için harcamakta. Son yapılan düzenlemeler sonrasında devlet, artık kanser hastalarına malulen emekli gözü ile bakarak 18 aya kadar maaş bağlamakta. Bu süreç, hastalığın türüne göre 24 aya kadar çıkabiliyor. Söz konusu kanser hastalarına evde bakım parası ödenebildiği gibi evde bakım maaşı da verilebilir. Ancak gereken şartların iyice araştırılması gerekmektedir.

Bildiğiniz gibi malulen emekli önemli bir gelişme olup, bu sistem ile emekli olmak için %60 iş göremezlik raporu almanız gerekmekte. Yani engel oranı %60 ve üzeri rapora sahip olmanız gerekmektedir. Bununla da sınırlı olmayıp, en az 5 yıl yani 1800 gün prim yatırılması ve sigortanın başlangıç tarihinden itibaren 10 yıl geçmesi talep edilmekte. Ancak ilgili şahıs bakıma muhtaç ise şartlar değişiyor ve ilgili etken ortadan kalkıyor. Yani 10 yıllık sigortalılık pasif olarak aranmakta. 3 ağustos 2013 de yayımlanan maluliyet tespiti işlemleri yönetmeliği dahilinde kanser hastalığına yakalanan şahıslar, malulen emekli sayılmakta. Ancak kanser türüne göre 12 ay, 18 ay ve 24 ay şeklinde sınıflandırılmakta. Kanser teşhisi konulduktan sonra 1 yıl içinde başvurmanız gerekmektedir. En önemli gelişme ise kanser teşhisi sonrasında ilgili süreç içerisinde (1 yıl) başvurursanız, engel oranı %60 aranmıyor!

Hangi Kanser (Türüne)Hastalarına Devlet Yardım Ediyor?

Devlet ne yazık ki, bazı kanser türlerine yardım yapmamakta. Ancak genele bakıldığında yüzdelik olarak birçok kanser türü, devlet yardımından faydalanmaktadır. Bu kanser çeşitlerine baktığımızda devletin para yardımı yaptığı aşağıdakiler gibi listelenmektedir.

  • Allojenik transplantasyon türü; Buradaki aşamada nakil olduktan sonra en az 12 ay (1 yıl) malulen emekli sayılmaktadır.
  • Akut yolları lösemi (kanser) türü için tanıdan itibaren 24 ay olmakla beraber, kemik iliği yapıldıktan sonra 12 ay malulen emekli.
  • Tiroid kanseri veya malign hastalıkları için ise 18 ay malulen emekli olabilirsiniz.

Sonuç olarak bakıldığında ilgili aylık süreçler hiç yoktan iyidir diyebiliriz. Genel tedavi süresi de katılınca, ekonomik sıkıntı yaşamamak adına bu malulen emeklilik ayları büyük önem arz eder. Söz konusu yardımlar nakit desteği kapsaması nedeni ile hastalar için ekonomik açıdan büyük önem taşımaktadır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku