Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama 2021

Dul veya yetim aylığı başvurusu yapanların alacakları maaşın sorgulamasını 2021 yılı dahilinde yapmak isteyebilir.

Tc ile dul ve yetim aylığı sorgulama 2021 yılında da devam etmekte olup, bu maaşı alanlar maaşlarının ne zaman yatacağını öğrenmek isteyebilir. Zira edevlet dul maaşı sorgulama aşamasında, vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlamakta. Ülkemizde sosyal devlet anlayış çerçevesinde, eşini kaybeden bayanlara (dul denilmekte) belirli miktarlarda maaş verilmektedir. Genelde eşi memur ise, direk maaşını alabilir, ayrıca kişi dul kalmasının ardından babasının da maaşını alabilir.

Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

Eşleri ve babaları yaşamlarını yitiren herkes belli koşullarda aylık alma hakkına sahiptir. Başvuruyu takiben yapılan başvurunun sonucunu T. C. Kimlik Numarası (TCKN) ile öğrenmekte oldukça kolaydır. Dul ve yetim aylığı sorgulaması e-Devlet üstünden kolayca yapılabilmektedir.

E-Devlet üstünde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan “Ölüm Yardımı ve Dul / Yetim Aylığı Talebi” hizmetine yapılan başvurular aynı kanal üstünden sorgulanabilmektedir. E-Devlet’e giriş yapabilmek için PTT’den şifre edinmeniz ya da internet bankacılığına giriş yapıp orada bulunan e-Devlet logosunu tıklayarak sisteme giriş yapmanız gerektiğini unutmayınız. Bununla beraber, vefat eden kişinin T. C. Kimlik Numarasını ilk etapta yazmanız gerekmektedir. Bu yüzden yakınınızın kimlik numarasını da yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyiniz.

Tc İle Dul Aylığı Sorgulama

Bildiğiniz gibi edevlet dediğimiz www.turkiye.gov.tr vatandaşlık portalında, tüm devlet kurumları işe eş zamanlı çalışmakla beraber, buradan da işlemleri yapmak mümkün. İlgili kuruma gitmeden ve zaman kaybetmeden bir kaç dakika içinde aklınızdaki sorunun yanıtını sizlere veren edevlet sitesi sayesinde, tc ile dul aylığı sorgulaması yapabilirsiniz.

Başvurunuzun ilgili yönetmeliklere göre incelenmesi bir süre alabilmektedir. Vefatın gerçekleşmesini takip eden süreçte otomatik olarak bağlanıyor. Yardım talep eden kişilerin başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu başvuruların sonuçlanması da hızlıca olmamaktadır. Gerek kurumlar arası iletişim gerekse yardım talep eden kişilerin uygun olup olmadığının incelenmesi bir süre alabilmektedir. Bu yüzden haftada bir veya iki kez sorgulama yapılarak durumun kontrol edilmesi gerekebilmektedir.

Maaşın durumunu öğrenmek isteyenler, edevlet şifresi aracılığı ilgili kategori üzerinden giriş yaparak ne kadar maaş yattığını en son ödeme miktarı ve nereye yattığını öğrenebilir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku