Tc No İle Çocuk Parası (Yardımı) Sorgulama 2021

Tc no ile çocuk parası yardımı sorgulama işlemleri 2021 yılı dahilinde de devam etmekte.

Tc kimlik numarası ile çocuk parası sorgulama işlemleri açılmış olup, edevlet çocuk yardımı kategorisinden bu bilgiyi alabilirsiniz. Tc no ile çocuk parası ödemeleri artık çok basit bir şekilde öğrenilebilir. Söz konusu ailelere bir nebze olsa da, verilen bu ekonomik destek paketi sürekli olmamakla beraber, 2 ayda bir veya yılda bir kez ödenebiliyor. Çocuk sayısına göre belirlenen çocuk parası diğer adı ile doğum parası olarak geçmektedir.

Tc ile çocuk parası sorgulama

Bildiğiniz üzere her vatandaşa özel olarak belirlenmiş bir kimlik numarası bulunmaktadır. Kısaca TCKN olarak geçen bu numara, birçok başvuruda ve başvuru durum ve sonucunun öğrenilmesinde kullanılabilmektedir. Vatandaşlar, ayrıca e-Devlet üstünden de başvuru durum ve sonuçlarını öğrenebilmektedir.

Çocuklu aileler için sahip oldukları çocuk sayısına bağlı olarak verilen çocuk yardım parası da e-Devlet üstünden TCKN ile öğrenilebilmektedir. Kişilerin öncelikle Çocuk parası yardımını sorgulayabilmeleri için PTT’den e-Devlet şifresi edinmeleri gerekmektedir. Sisteme ilk girişte bazı bilgiler doldurulup akılda kalıcı bir şifre belirlenmelidir. Her defasında bu şifreyle sisteme girerek sorgulama yapılacağı için akılda kalıcı ve tahmin edilmesi güç bir şifre oluşturulması önemlidir.

Çocuk Parası Ne Kadar, Ne Zaman Yatar?

E-Devlet’e girdikten sonra ilgili bakanlığın (Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı) hizmet sayfasından “Çocuk Parası Yardımı” bölümüne giriş yapılmalıdır. Bakanlığın sayfası yerine, ana sayfada yer alan arama kutusuna “Çocuk Parası Yardımı” yazılarak ilgili bölüme ulaşılması da mümkündür. Buna karşın, aynı zamanda veya sadece Vakıflar Genel Müdürlüğü üstünden yardım talebinde bulunmuşsanız, ilgili kurumun hizmet sayfasından başvurduğunuz yardımı seçerek sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Başvuruda bulunduğunuz kurum ve yardım türüne göre bazı ayrıntılara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin 4A ile çalışan bir anne olarak doğum ve süt parası alabilirsiniz. Bu, çocuk için yapılan yardıma ilave olup ikisinin ödemesi beraber yapılmaktadır.Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen yardım ise daha kısıtlı sayıda verilmektedir. Buna karşın ödeme tutarı daha yüksek olup aylık şekilde verilmektedir.

Sonuç olarak bakıldığında çocuk parası 2021 yılı dahilinde çocuk sayısına göre tutarların şekillendiğini söyleyebiliriz. 1. çocuk için 300 TL iken, 2. çocuk için ise 400 TL 3. çocuk için ise 600 TL verilmektedir. Burada bilmeniz gereken diğer detay ise çoklu doğumlarda bu tutarında değişmesidir. Yani ikiz veya üçüz doğumlarda devletin aileye verdiği çocuk parası miktarı da değişmekte. Bu tutarın 1000 TL ye kadar çıktığını söyleyebiliriz. Devlet sosyal yardımlaşma ödemeleri olarak aile bireylerine ekstra para verebilir. Bu bağlamda süt parası olarak tabir edilen emzirme ödeneği verilmektedir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku