Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Nedir, Hangi Bankalarda Açılır 2024

Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı nedir, hangi bankalarda bu hesaplar açılır ve 2023 faiz oranları kaç, diyenler aşağıdaki bilgilere göre vadeli hesap açabilir. Burada en önemli detay kur korumalı TL vadeli mevduat hesaplarda faiz oranı olmaktadır.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Nedir?

Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı nedir sorusu cumhurbaşkanının açıklamalarından sonra gündem konusu oldu. İnsanlar hangi bankaların bahsi geçen işlemi uygulayacağını ve faiz oranlarının ne kadar olacağını merak ediyor. Fakat sunulan bilgilerin karmaşıklığı bireylerin daha anlaşılabilir bilgilere ihtiyaçlarını artırıyor. Makale kapsamında aklınızdaki her soruya kolayca cevap bulabilecek, kur farkından oluşabilecek zararlarınızı getiriye çevirebileceksiniz.

Bireyler Kur Korumalı TL vadeli mevduat ne demek, sorusuna yanıt arayabilir bu nedenle. Öncelikle hükumetin bu vadeli mevduatı önermesindeki amaç artan kura bağlı olarak TL’nin değerini korumaya yönelik attığı bir adımdır. Başarılı olan bir ekonomik çalışma sonunda artan kurlar hızla aşağı çekilmiştir. Burada esas faktör, milletin dövize olan ilgisini azaltmak ve TL alınmasını bunu vadelide 3, 6 ve 9 ay olacak şekilde mevduata yatırılmasını teşvik etmektir. Kur artsa bile vatandaşlara kurun arttığı oran kadar farkı da yine mevduat hesabı açanların hesabına iade edecekler.

Her şeyden önce işlemin, kur farklı nedeniyle oluşabilecek zararları kapatmakla yükümlü olduğu bilinmelidir. Şayet vadeli hesaba yatırılan paranın faiz oranı vade sonunda kur farkından düşük olursa vatandaş zararını bankadan alabilecektir. Aksi durumda ise sadece faiz oranını alarak, işlemlerini sonlandıracaktır. Fakat vade süresinden önce çekilen paralara farklı işlemler uygulanacaktır.

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vatandaş getiri için artık döviz aldıktan sonra kurun artışını beklemeyecek sadece vadeli hesabını kur korumalı yapacaktır. Fakat her şeyden önce kimlerin bu işlemden yararlanabildiği ve hangi bankaların bu işlemi uyguladığı bilinmelidir. Zira sadece bu bilgiler kapsamında vatandaş istediği sonuca varabilecektir. Aşağıda belirtilen bankalar çerçevesinde siz de kur korumalı vadeli mevduat işleminden yararlanabilirsiniz:

 • Yapı Kredi
 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Denizbank
 • GarantiBbva
 • Şekerbank
 • Akbank
 • QNB Finansbank
 • ENPARA

daha adını sayamadığım ülkemizdeki tüm özel ve kamu bankalardan mevduat hesabı açabilirsiniz. Burada esas faktör TL vadeli kur korumalı hesaplarda faiz oranlarının kaç olduğudur. Çoğu bankada bu faiz oranları sabit olsa da, özel bankalarda daha da yüksek olabiliyor.

Belirtilen bankaların sunduğu bu hizmetten sadece Türkiye’de yerleşen gerçek kişiler faydalanabilecektir. Bu bankaların herhangi birinden 1000 TL üstü kur korumalı vadeli mevduat açarak kur zararınızı sigorta altına alabilirsiniz. Peki kur korumalı TL mevduat hesabı nasıl açılır? Kur korumalı TL mevduat hesabı açılımı için belirtilen herhangi bankada aşağıdaki adımları gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır:

 • İlk önce bankaya vadeli mevduat hesabınızı kur korumalı yapmak istediğinizi belirtmeniz gerekiyor.
 • Daha sonra vade süresini ve vade hesabı tutarını belirtmeniz işleminizin tamamlanmasına olanak sağlayacaktır.

Bireyler Kur Korumalı TL vadeli mevduat kimler katılabilir, sorusunu yöneltebilir. Türkiye’de ikamet eden vatandaşların tamamı alt ve üst limit olmaksızın bu mevduat hesabı açarak katılım sağlayabilir.

Kur Korumalı Vadeli Mevduat Faiz Oranları 2024

Genel olarak yukarıda belirtilen bilgiler eşliğinde kolayca vadeli hesabınızı kur koruma altına alabilir, paranızın değer kaybını önleyebilirsiniz. Fakat her şeyden önce işlemin tam olarak nasıl çalıştığı bilgisine ihtiyaç olacaktır. Aşağıda belirtilen örnek kapsamında işlemin tam olarak nasıl çalıştığını öğrenebilirsiniz:

 • Hesap açılış zamanı piyasadaki kur rakamı: 1 USD=12 TL
 • Vadeli hesap tutarı: 10.000 TL
 • Vade 32 gün
 • Örnek faiz oranı- %15
 • Vade sonu piyasadaki kur rakamı: 1 USD=18 TL

Yukarıdaki örnek kapsamında normalde 131,2 TL getiri alması gereken şahıs %60-lık kur artışı sonucu 6000 TL alacaktır. Ayrıca Kur korumalı vadeli mevduat faiz oranları her bankada TCBM politika faiz oranı kapsamında uygulanacaktır. Şu anki TCBM politika faiz oranı ise %14 şeklindedir.

Aşağıda belirtilen aylık faiz getirisi hesaplama formülü ile bankaya gitmeden evde rahatça faiz getirilerinizi hesaplayabilirsiniz:

 • (Ana Para/100) x (Faiz oranı/12) x Ay sayısı

Yukarıda belirtilen etkenler dışında vadedeki paranızı erken çekmeniz durumunda kur azalışı yaşanırsa hesabınız o kapsamda güncellenecektir. Örneğin 100.000TL tutarında vadede bulunan hesap %15 faiz oranından %10 kur azalışı yaşamışsa hesap 90.000TL olarak değiştirilecektir. Bu bilgilerle artık Kur korumalı TL mevduat hesabı nedir diye sormayacak, paranızı kur kapsamlı sigorta altına alabileceksiniz.

KOR KORUMALI HESAPLAR KALICI OLARAK MERKEZ BANKASI TARAFINDAN KAPATILMA KARARI VERİLMİŞTİR. HESAPLAR AÇILMIYOR.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku