Evde Bakım Parası Alma Şartları Neler 2023 GÜNCEL BİLGİLER

Halk dilinde evde bakım parası, bakıcı maaşları veya evde bakım maaşı olarak bilinen bu maaşın bağlanması için evde bakım parası alma şartları 2023 sağlanması gerekmektedir. Biz buna evde bakım maaşı alma şartları demekteyiz.

Evde Bakım Parası Alma Şartları 2023

Öncelikle bilinmesi gereken konu, evde bakım maaşının engelli şahsa bakanın bir yakınına verildiğidir. Yani evde bakımı yapacak kişi engellinin durumunu, işlerini yapacak. Eğer ki bunu başkası yapacak ise o kişi bu maaşı alamaz. En çok dikkat edilen husus, bir akrabası olması gereklidir. Ayrıca biraz önce açıkladığımız gibi bakılan kişinin engel oranının en az %50 veya ‘ağır engelli’ belgesine sahip bir sağlık raporuna ihtiyacı vardır. %50 nin altında engeli olan kişilere bakanlara, evde bakım parası verilmemektedir.

Yukarıdaki niteliklerden ayrı olarak ; Ağır engelli olduğu sağlık raporu ile kanıtlanmış, bakıma muhtaçlık ölçütlerine sahip, gelir ölçütleri düşük ve engelinden kaynaklı bedeninin büyük kısmını kullanamayan kişilere bakan yakınlarına verilen maaşa evde bakım maaşı denilmektedir.

Hanede yaşayan kişilerin toplam gelirlerinin, asgari ücretin 2/3 tutarın altında olması gerekiyor. Buna göre 2023 yılında evde bakım maaşı almak için hanede kişi başına düşen gelirin 5670 TL’yi geçmemesi gerekmektedir. Kişiye bakanın hane gelirinin bu tutarın altında olması şart.

Burada önem arz eden tek kısım hatta önemlisi gelir şartıdır diyebiliriz. Zira evde bakım parası alacak olanların en fazla yakındığı kısım burada bitiyor. Bu nedenle çoğu bakım parası alan vatandaşların maaşları kesiliyor nedeni de gelir şartını geçmelerinden dolayı. Bu yüzden bakım parası alacak olan kişi sayısı yani hizmeti sayanın herhangi bir maaşı olmaması gerekiyor eğer ki sigortasız çalışıyor ise 5670 TL banka hesabına giriş olmaması gerekmektedir.

Evde Bakım Parası Ne Kadar 2023

Güncelleme: 2023 yılı için 4336 TL

Evde bakım parası almak isteyenler, yukarıdaki şartlara göre başvuru yapmalıdır. Tek bir yakın akrabanın bakımından sorumlu tutularak, her ay banka hesabına yatacağı tutar 4336 TL olmuştur. Bu tutar 2023 zamlı evde bakım parası olup, her yıl artmaktadır.

Evde bakım parası alanlara bayram ikramiyesi

Başvuruda bulunduktan sonra konu hakkında ALO 183 Aile ve Sosyal Hizmet Danışma Hattı’nı 7 gün 24 saat arayarak, bilgi alabilirsiniz. Evde bakım parası başvuruları için Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığına yapabilirsiniz. Genelde il ve ilçelerde bulunan bu bölümün alt birimlerine de doğrudan giderek başvuruda bulunmak mümkün. Başvuru esnasında bir takım belgeler talep edilmektedir. Bu belgelerin hangileri olduklarına bakmak istediğimizde ;

  • Engelli kişinin engelini belirten sağlık raporu
  • Engelli kişiye ait iki adet vesikalık foto
  • Engellinin ve bakım parasını alacak kişinin kimlik fotokopisi
  • Hane halkı kimlik bildirim formu
  • Gelir durumu beyanı
  • Engelli kişinin mal varlığını temsil eden tapu bilgileri ruhsat fotokopisi
  • Engellinin öğrenim durumunu gösteren belge
  • Engellinin anne babası boşanmış ise boşanma durumunu gösteren belge
  • Engellinin vasisi varsa vasi atamasına ilişkin mahkeme kararı.

  Bu belgeleri teslim ettikten sonra en kısa sürede evde bakım maaşı çıkacaktır. Başvuru durumu hakkında il ve ilçelerde bulunan sosyal yardımlaşma vakıflarına da giderek bilgi alabilirsiniz. Devlet destekli projeler

Evde Bakım Parası Son Dakika

Evde bakım parası 2022 mevzuatı değişikliklerine göre artık engellinin yakın akrabaları da bu maaşa başvuruda bulunarak alabiliyor. En az %50 ağır engelli raporuna sahip her engelli bireyin başvuruları değerlendirilmeye alınır.

Bakım hizmetlerine doğrudan başvuru yapılması önerilir. İlgili bakanlık personelleri, ağır engellidir kişinin başvurusunu yerinde görerek, tıpkı heyet raporu gibi değerlendirmeye tabi tutar. Yani bakıma muhtaçlığı kanıtlanmış olan kişilerin başvuruları onay alır. Engelli oranı ve ağır engellidir heyet raporu olmayan kişilerin, başvuruları olumsuz sonuçlanır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi diğer kriter olan 2023 yılında evde bakım maaşı almak için hanede kişi başına düşen gelirin 5670 TL’yi geçmemesi gerekiyor.

Son mevzuat düzenlemesine göre 18 yaş altında bulunan çocuklar içinde evde bakım parası ödenecek. Buna göre ilgili rapor içeriğinde ‘özel koşul ya da çok özel koşul gerektirir’ geçerse, bu çocuğun yakını evde bakım parası başvurusu yapabilir. 18 yaş üzerinde çocukların mevcut durum raporunda ise ‘tam bağımlı’ geçerse, yine yakın akrabalar bu maaşa başvurabilir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku