Evde Bakım Parası Alma Şartları Neler 2021

0

Halk dilinde evde bakım parası, bakıcı maaşları veya evde bakım maaşı olarak bilinen bu maaşın bağlanması için devletin belirlediği şartların sağlanması gerekmektedir. Biz buna evde bakım maaşı alma şartları demekteyiz.

Evde Bakım Maaşı Alanlarda Aranan Nitelikler

Öncelikle bilinmesi gereken konu, evde bakım maaşının engelli şahsa bakanın bir yakınına verildiğidir. Yani evde bakımı yapacak kişi engellinin durumunu, işlerini yapacak. Eğer ki bunu başkası yapacak ise o kişi bu maaşı alamaz. En çok dikkat edilen husus, bir akrabası olması gereklidir. Ayrıca biraz önce açıkladığımız gibi bakılan kişinin engel oranının en az %50 veya ‘ağır engelli’ belgesine sahip bir sağlık raporuna ihtiyacı vardır. %50 nin altında engeli olan kişilere bakanlara, evde bakım parası verilmemektedir.

Yukarıdaki niteliklerden ayrı olarak ; Ağır engelli olduğu sağlık raporu ile kanıtlanmış, bakıma muhtaçlık ölçütlerine sahip, gelir ölçütleri düşük ve engelinden kaynaklı bedeninin büyük kısmını kullanamayan kişilere bakan yakınlarına verilen maaşa evde bakım maaşı denilmektedir.

Hanede yaşayan kişilerin toplam gelirlerinin, asgari ücretin 2/3 tutarın altında olması gerekiyor. Örnek vermek gerekirse asgari ücret 2021 yılı için 2800 TL için 2/3 yani 1705 liranın altında kalması gerekmektedir. Kişiye bakanın hane gelirinin bu tutarın altında olması şart.

Güncelleme: 2021 yılı için 1705 TL

Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığına yapılmaktadır. Genelde il ve ilçelerde bulunuyor. Başvuru esnasında bir takım belgeler talep edilmektedir. Bu belgelerin hangileri olduklarına bakmak istediğimizde ; engelli kişinin engelini belirten sağlık raporu, engelli kişiye ait iki adet vesikalık, engellinin ve bakım parasını alacak kişinin kimlik fotokopisi, hane halkı kimlik bildirim formu, gelir durumu beyanı, engelli kişinin mal varlığı  ruhsat fotokopisi, engellinin öğrenim durumunu gösteren belge, engellinin anne babası boşanmış ise boşanma durumunu gösteren belge ve engellinin vasisi varsa vasi atamasına ilişkin mahkeme kararı. Bu belgeleri teslim ettikten sonra en kısa sürede evde bakım maaşı çıkacaktır.