Noterde Para Sayma Makinesi Var Mı? 2022

Devlet kurumlarından biri olan noterde para sayma makinesi var mı, akıllardaki sorunun yanıtını öğrenmek isteyenler olabilir. Zira noterlerde para sayma makinesi olup, genel kullanım amacı sahte paranın belirlenmesi ve para sayma işleminin kusursuz olarak yapılması için kullanılmakta! Bir çok kişi noter para sayar mı ve para sayma gibi işlemlerinin nasıl yapıldığını merak etmekte.

Noterlerde Para Sayma Makinesi Var Mı?

Noterde Para Sayma Makinesi Olur mu? Söz konusu bu soru oldukça önemlidir vatandaşlar için. Acil devir işlemleri araç satım alım gibi önemli konularda paranın aktarılması aşamasında para sayma makinesi büyük önem arz eder. Ayrıca güvenlik adımlarını geçmek isteyen kullanıcıların sahte parasını önlemek adına, para sayma makinesi bulundurulur.

Kısa bir süredir tıpkı eczaneler gibi cumartesi günleri nöbet tutan noterler, gündelik yaşamda sürekli ihtiyaç duyulmasa bile bazı resmî işler için mutlaka aranan yerlerdir. Noterler, bilgi güvenliği açısından en güvenilir tanıklık görevini yerine getirmektedir. Bir nevi kamu hizmeti sağlanmaktadır. Bununla bağlantılı olarak, birçok alım satım işlerinde veya doğruluk beyanı gerektiren konularda da hizmet vermektedirler.

Noterde Para Sayma Makinesi

Türkiye Noterler Birliği üstünden Cumartesi günleri hangi noterin nöbetçi olduğu, yani hizmet verdiği kolaylıkla bulunabilmektedir. Bu olanak sayesinde, Cuma günü kaçırılan; ancak Pazartesi sabahına yetiştirilmesi gereken işlemler yapılabilmektedir. Bu olanak, noterlerdeki yoğunluğun giderilmesi konusunda da oldukça etkilidir.

Noterde gerçekleştirilen işlemler için ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeler, bazen beklenenin üstünde olmaktadır. Ne yazık ki noterlerde kredi kartı geçmemektedir. 2021 yılının ilk aylarında kredi kartı kullanımına dönük bazı adımlar atılmış olsa da, bu girişim bankaların mevcut mevzuatlarından ötürü hayata geçirilememiştir. Buna karşın gelecekte yapılabilecek bir değişiklik veya düzenlemeyle kredi kartlarının noterlerde ödeme aracı olarak kullanımı hâlen mümkündür.

Noterde Para Sayma Makinası

Kısacası noterlerde sadece nakit para geçmektedir. İkinci el otomobil veya ev gibi alım satımlarda ya da diğer yüksek meblağ içeren işlemlerde nakit paranın sayımı da bir başka sorundur. Her ne kadar normal koşullarda noterlerde ödenen tutarlar rahatlıkla sayılabilir olsa da, gayrimenkul satışlarında ve şirketlerin noter işlemlerinde yüksek tutarda ödemeler yapılabilmekte ve mevcut ödemelerin sayımı gerekebilmektedir. Bu durumdan ötürü para sayma makinesi olup olmaması hem noterliğin çalışanları hem de işlem için bekleyenler için oldukça önemlidir.

Bazı noterler para sayma makinesi sahibidir; ancak para sayma makinesi bulundurma zorunluluğu olmadığı için her noterde bulunmamaktadır. Genellikle yüksek tutardaki nakit işlemlerinin gerçekleştirildiği noterlerde para sayma makinesi bulunmaktadır. Ayrıca mevcut ihtimaller doğrultusunda gayrimenkul alım satımının yoğun olduğu ilçelerde yer alan noterlerde ve nüfusu ortalamanın üstünde bulunan ilçelerde bulunan noterlerde para sayma makinesi bulunma olasılığı yüksektir.

Noterde Kredi Kartı Geçerli mi?

Noterde kredi kartı kullanmak isteyenler ve işlemlerini nakit para olmadan da yapmak istiyorum düşüncesinde olanlar bu soruyu sorabilir; noterde kredi kartı geçerli mi, geçiyor mu diye!

Noterlerin çoğunda kredi kartı geçmektedir. Zira bankalar ile noterler arasında yapılan anlaşmalara göre tüketicilerin zor duruma düşmemeleri baz alınarak, ödemelerin nakit veya kredi kartı ile yapılması esas kılınmıştır. Öte yandan noterde araç satışı, araç alım, vekalet verme, tasdik ettirme gibi noter ücretlerin ödenmesi için vatandaşlar kredi veya banka kartları ile kolaylıkla ödeme yapabilirler.

Kredi kartlarınız ile noterden yapabileceğiniz işlemler arasında noter masrafları başta olmak üzere harç ödemeleri, değerli kağıt bedeli, damga parası, pul işlemleri gibi birçok ödemeyi kartınız ile yapabilirsiniz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku