Bakıcı Maaşları Ayın Kaçında Yatıyor?

Bakıcı hizmeti veren kişilerin sürekli olarak maaşların ne zaman yatacağı bilgisi merak edilmektedir. Bakıcı maaşları ayın kaçında yatıyor, sorusuna en net yanıtı yine buradan öğrenebilirsiniz. PTT (Postane) ve Ziraat bankası tarafından edinilen bilgilere göre ve gelen yorumlar baz alındığında maaşların ödeme tarihleri her ay aşağı yukarı aynıdır. Ancak belirli bir tarih yani şu gün yatacak diye bir kaide bulunmuyor bakıcı maaşlarında.

Bakıcı Maaşları Ayın Kaçında Yatıyor?

Bakıcı maaşlarının diğer adı evde bakım maaşı olarak bilinmektedir. Halk arasında diğer adı ile de evde bakım parası olarak da adlandırılıyor. Bakıcı maaşı almanız için belirli şartları taşımanız gerekiyor. Yani önüne gelen ben bakıcı maaşı alacağım diyemiyor zira bakmakla yükümlü olması gereken bir engelli yakınının olması ve bu kişiye tam olarak bakması gerekmektedir.

Bakıcı maaşları 2021 yılında 1659 TL olduğunu belirtelim. Ancak bu maaşı almak sanıldığı kadar kolay değildir. Gerekli şartları taşıyanlar hızlıca bakıcı maaşı alabilir. Ancak bu şartlardan bir tanesi dahi eksik olursa, bakıcı maaşınız onaylanmaz.

Bakıcı maaşları her ayın 2. haftasında tüm illerde ödenmeye başlıyor. Bazı illerde ödemeler ayın 3.haftasına kadar sarkabilir. Ancak bir aksilik çıkmaz ise eninde sonunda maaşınız hesabınıza geçecektir. Burada bilmeniz gerekenlerin başında bakıcı maaşınızı sms yolu ile banka üzerinden de takip edebilirsiniz. Özellikle internet bankacılığı kullanıyorsanız, banka hesabınızı girerek bankaya paranın yatıp yatmadığını görebilir ve öğrenebilirsiniz.

Bakıcı Maaşı Alma Şartları 2021

Öncelikle bakım maaşı almanız için bir yakın akrabanızın olması ve bu kişinin de ağır engelli raporu alması şart. %50 oranı aranan engelli için bakacağınız kişi ile akraba olmanızda gerekiyor.

1) Gelir kriterlerinin uygun olması,

2) Bakıma muhtaçlık kriterinin olması,

3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

Evde bakım maaşı almanız için sizin ailenizin toplam geliri esas alınarak kişi sayısına bölünüyor. Bu durumda ilgili tutarın gelir şartı dediğimiz 1705 TL altında kalması gerekmektedir.

İkinci kısımda ise bakacağınız kişinin bakıma muhtaç olması yani WC dahil banyo gibi ihtiyaçları yapamayacak durumda olan kişiler esas alınır. Son etkende ise sağlık kurulu raporunda ağır engelli ibaresi geçmelidir. Engel olma yüzdeliği en az %50 olması şartı da aranıyor. Engelli olan birey çocuk ise o ibare yer verilmiyor ve raporun süresi 1 veya 2 yıllık verilmektedir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku