Büyük Annelere Torun Maaşı Ne Zaman Verilecek?

Büyük annelere torun bakım maaşına, ülke genelinde başvuru yapanların sayısı oldukça fazla oldu. Hali ile torun bakım maaşına başvuru şartları kadar ne zaman ödeme yapacakları da büyük merak konusu olmuştur. Bildiğiniz gibi torun bakma projesine Türkiye genelinde büyük ilgi geldi. Her ilde bulunan vatandaşlar, bu projenin kendi illerinde de yapılmasını beklerken ilk etapta belirli illerde proje başlatıldı.

Torun Bakım Projesi

Söz konusu proje ile torunlarına bakacak olan ninelere (büyük annelere) maaş verilecek olması çalışan aileler için büyük fırsat doğurdu. İşe giden aile bireyleri, kendi çocuklarını artık anneannelerine bırakarak, hem kendilerini hem de bakacak olan akrabasına maaş verilmesi ile büyük rahatlığa kavuşacak.

Torun bakan anneannelere ve büyük annelere maaş verilmesi, 2021 yılında en çok konuşulan ve başvurusu yapılan ödenekler arasında. Maaş şartları ise merak konusu olmuştur. Bu şartları sağlayan ve projenin devam ettiği illerde bulunan kişiler başvuru yaparak ödeneklerden yararlanabilir.

Proje kapsamında torununa bakan anne anneye 425 TL maaş verilmektedir. Pilot illerin genelinde toplamda 2021 sonuna kadar 60000 aile yararlanacak.

Büyük Annelere Torun Maaşı Mart 2021

Ödemelerin mart 2021 sonu itibari ile ödenmesi beklenmekte. Maaşlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı tarafından karşılanmakta. Yani başvurular içinde yine buradan iletişime geçebilir.

Pilot iller ise şu şekilde İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara, Kayseri, Sakarya, Antalya, Konya, Tekirdağ ve Gaziantep illerinde pilot uygulama olmaktadır. Torun bakma maaşı almak için öncelik aranan şartlar arasında annenin çalışan birey olması ve geriye dönük primlerinin 1 yıllık aktif olması. Yani son bir yıldır sigortalı gözükmeniz gerekiyor. Bunlara ek olarak Annenin iki asgari ücretten daha az gelirinin olması ve ailenin toplam gelirin 3 asgari ücretten az olması kriteri aranıyor. Yani anlayacağınız gelir durumu düşük olan aileler kapsam alanına giriyor.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku