Bakım Maaşı Alanlar İndirimli Araç Alırsa Maaşı Kesilir Mi?

Evde bakım maaşı alanlarÖTV indirimli araç aldıklarında maaşlarının kesilip kesilmeyeceği hakkında bilgi almak isteyebilir. Bu durumda yapılması gereken önemli adımların olduğunu belirtelim.

Engelli bireylere bakan veya bakıma muhtaç bireylerin bakımını üstlenen kişilere, devlet tarafından ”evde bakım maaşı” adı altında ödenek verilmektedir. Bu maaşın sağlanması için kişinin belirli şartları sağlaması yani taşıması gerekiyor. Kişinin arabası, arsası vb yüksek maaşı var ise kesinlikle maaş bağlanmıyor.

Bakım Maaşı Alanlar İndirimli Araç Alırsa Maaşı Kesilir Mi?

Engelli bireylerin kullandıkları araçların plakalarında bildiğiniz gibi engelli simgesi yer almaktadır. Bu simgeye sahip olunan araçlardan ötv alınmaz. Yani bir araç diyelim ki, satış fiyatı 100 bin TL ise, engelli bireye ötv’siz olarak yani 65 bin TL ye alınabilir. Bu durumda engelli olan birey o aracı alarak kullanabiliyor.

Engelli bireylere bakanlarda veya kendileri de ötv’siz araç alma gereksinimi duyabilir. Bu durumda bakım aylıklarının kesileceği korkusu sarabiliyor onları. Bunu biraz daha detaylı açıkladığımızda ;

Eğer ki araç ÖTV’den muaf olma kapsamından faydalanılarak engelli olan bireyin kendi adına alınacak ise, otomobil almaları o bireylerin bakımı için yakınlarına verilen evde bakım aylığı kesilmesi konusunda doğrudan bir kesinti yapmıyor.  Ülkemizde şuan evinde engelli birey olup evde bakım maaşı alan ve ÖTV indirimli otomobil alan bireylerin olduğunu söyleyebiliriz. Bu iki seçenekten de aynı anda faydalanan birçok aile bireylerini örnek verebiliriz. Burada dikkatli davranmanız ve önem verilmesi gereken kritik nokta, aracı almayı sağlayan gelir belgesidir. Sizlerin maaşını Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne beyan edilerek alındığı takdirde herhangi bir sorunla karşılaşmayacağınızı belirtebiliriz.

Kısaca özetlemek gerekiyorsa, ötv’siz araç almak isteyip de, bakım maaşım kesilmesin diyorsanız tavsiyemiz gelir belgenizi düşük göstermelisiniz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku