Mütevelli Heyeti Nedir – Görevleri Nelerdir?

2022 maaşı veya engelli maaşı alacak olan bireylerin son karar verme aşamasında olan ve Mütevelli Heyeti ile karşılaşmak mümkün. Peki bu heyetin görevleri nelerdir ? Görevleri dahilinde hangi etkiye sahip olduklarını buradan öğrenebileceksiniz.

Mütevelli Heyeti Nedir ?

Şu şekilde yanıtlamak mümkün. 2022 maaşlarını ve evde bakım maaşlarını kurul düzeyde onaylayan heyetin olduğunu ve bu heyetinde mütevelli konumunda bulunan bireylerden oluştuğunu belirtelim. Bu heyetin onay vermesi dahilinde 2 maaşında verildiğini belirtelim.

Kısaca bir vakıf veya kurumun doğrudan bağlı olduğu ve yönetim işlerinin karara bağlandığı yer gibi düşünebilir. Yukarıdaki bilgiler ile neleri yaptıklarına bakabilirsiniz. Özellikle 2022 maaşı almada ve evde bakım maaşı verilirken kuruldan geçen son kararları bunlar vermektedir.

Mütevelli Heyetinin Görevleri Nelerdir ?

Görevlerinin neler olduklarına aşağıdan bakabilirsiniz.

a) Boşalan Yönetim Kurulu üyeliklerine yenilerini atamak.

b) Yönetim Kurulu üyelerini seçmek

c) Denetim Kurulu üyelerini seçmek

d) Yönetim Kurul üyeleri tarafından hazırlanan faaliyet raporu , bilanço , gelir-gider hesaplarını incelemek ve Yönetim Kurulu’nu ibra etmek.

e) Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerini gerektiğinde işten el çektirmek.

f) Vakıf faaliyetlerinin amaçları gerçekleştirme noktasında yeterli olup olmadığını denetler, görülen eksiklikler için raporlar hazırlayıp , Yönetim Kurulu’na sunar ve gereğinin yapılmasını ister.

g) Vakıf çalışmaları ile ilgili tavsiyelerde bulunur.

h) Gerekli görülürse vakıf senedinde değişiklikler yapmak.

i) Vakfın mal varlığını artırıcı tedbirler alır , gayenin gerçekleşmesine yardımcı olur.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku