Evde Bakım Maaşı Alan Kişi Ölürse Ne Yapılmalıdır?

Evde bakım maaşı diğer adı ile evde bakım parası alan bireyler her ay düzenli olarak PTT şubelerinden maaşlarını almaktadırlar. Evde bakım maaşlarını alanlar genelde bakıma muhtaç olan bireyler oldukları için yaşama süreleri de bir hayli düşük olmasına rağmen (Allah uzun ömürler versin kendilerine) her hangi kötü bir durumda maaşları hakkında akıllara sorular gelmektedir. Bu sorulardan bir tanesi de ‘’ evde bakım maaşı alan birey ölürse maaşına ne olur, ölen kişinin maaşını yakınları çekebilir mi ‘’ gibi sorular gelmektedir. Hali ile bu soruların yanıtlarını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Evde bakım maaşı alan kişi ölürse ne olur ?

Her hangi bir olumsuz durumla karşılaşmamak adına ölen kişinin maaşının kesilmesi gerekiyor. Ancak devlet bunu kendiliğinden sorgulayamaz. Taki sistem yakalayana dek !

Bu yüzden evde bakım maaşı alan kişi ölürse eğer, 15 gün içinde ölüm kağıdını alarak Yaşlı ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne (eski adı Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü) giderek bildirmesi gerekmektedir. Bazı bireyler bu süreyi aşarak bildirmeme yoluna gidebilir. Ancak tavsiyemiz kesinlikle konuyu yetkili birimlere aktarmanızdır. Sonrasında yaşanacak kötü bir durumda devlet sizlere verdiği maaşları, yasal faizleri dahilinde geri alabiliyor.

Sosyal hizmetler konu hakkında bir çok yasal düzenlemeni olduğunu beyan ederek, maaşı kötüye kullanan bireyler hakkında yasal işlem de başlatacaklarını duyurmuşlardır. Hali ile evde bakım parası alacak olan bireyler bu konu üzerinde ince eleyip sık dokumalıdır.

Evde bakım maaşı alan kişi ölürse, maaşı başkası çekebilir mi ?

Evde bakım maaşının amacı ; yardıma muhtaç bireylere devlet desteğinin ulaşmasıdır. Yani tekil kişilere verilmektedir. Her hangi bir akrabaya veya çocuğuna maaş bağlanmaz.  Dul ve yetim aylığı ile karıştırılmamalıdır. O maaş için o konu hakkında başvurulması gerekmektedir. Kişi öldüğünde maaşı artık verilmeyecek olup, bir başkası yeniden evde bakım maaşını o birey için çıkartamayacaktır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku