Banka Promosyonu Caiz mi Mustafa Cevat Akşit 2023

Banka promosyonu helal mi Mustafa Cevat Akşit hoca tarafından kaleme alınan bilgiler eşliğinde banka promosyonu caiz mi, banka promosyonu caiz mi diyanet gibi konularda net bilgilere erişebileceksiniz. Zira bankalar artan rekabete bağlı olarak emekli maaşı taşımaya promosyon kampanyası ile yüzbinlerce emekliyi, kendi bankalarına çekme telaşına girmişlerdi. Söz konusu emekliye promosyon kampanyası 15000 TL’ye kadar çıkmış durumda.

Banka Promosyonu Caiz mi Mustafa Cevat Akşit

Bankalar emekli maaşlarının kendilerine taşınması maaş promosyonu adı altında bir kampanya başlatmışlardır. Bu promosyon yarışı bankalar arasında günden güne kızışmaktadır. Neredeyse tamamı Müslüman olan ülkemizde insanlar bu paranın helal olup olmadığını tartışmaktadır. Bu konularda en geçerli isimlerden birisi Mustafa Çevat Akşit hocadır. Çok yoğun araştırmalar sonucunda öğrendiğimiz kadarıyla değerli hocamızın bu konuda kesin bir cevabı bulunmamaktadır.

WORLDPUAN KULLANILAN SİTELER

Diyanete göre birçok konuda banka ile ilişkiniz var ise helalden çok harama yok denilmektedir. Ancak Diyanetin gelirlerine baktığımızda alkol vergisi adı altında da gelirlerin olduğu bilinir. Bu nedenle asıl helal veya haram konusunda vatandaşların kendi vicdani kanaatine göre değerlendirmesini öneriyoruz. Söz konusu bankalar tarafından verilen emekli promosyon tutarları çok olsa da, çoğu vatandaş artan enflasyon nedeni ile bu gibi avanta parayı alma telaşına düşerek, hangi banka daha fazla promosyon (para) veriyor diye arayış içine girmekteler.

Promosyon Helal mi?

Milyonlarca emekli için bu sorunun cevabı elzem bir nitelik taşımaktadır. Promosyon helal mi diye soran kişilerin sayısı her gün artmaktadır. Promosyonun helal olup olmadığını anlamak için önce ne olduğunu bilmek gerekir. Banka promosyonu emekli maaşlarını işletmesi sonucu maalesef faiz elde etmek isteyen bankaların emeklilere komisyon vermesidir.

İslami bir çok görüşe göre faiz kesinlikle haramdır. Faize ortak olmak harama ortak olmaktır. Bundan dolayı İslami camiada genel kanı bu paranın haram olduğu yönündedir. Ne yazık ki kendisine yeşil sermaye diyen finans kurumları da bu konuda faiz komisyonunu emeklilerle paylaşmak istemektedir.

Diğer araştırma görevlilerine baktığımızda bu konuda bir açıklama da Nureddin Yıldız tarafından yapılmıştır. Zira Banka promosyonu caiz mi Nureddin Yıldız açıklamalarında; “Banka promosyonları, direkt faiz değildir. Faiz şartları ona uymuyor ama soframıza gelebilecek bir helallikte olduğunu da zannetmiyorum.” belirtmiştir.

Banka promosyonu caiz mi, helal mi şeklinde açıklamalara baktığımızda bir diğer alanında uzman Nihat Hatipoğlu tarafından dile getirilmiştir. Banka promosyonu caiz mi Nihat Hatipoğlu Promosyonlarda bir problem yok. Çünkü promosyonlarda sizin bankadan bir talebiniz yok.” demiştir.

Banka promosyonu helal mi haram mı Mehmet Yıldız açıklamalarında uygun olmadığını dile getirmişlerdir. İlgili videosu aşağıda izleyebilirsiniz.

Banka Promosyonu Caiz mi Diyanet

Diyanet işleri başkanlığı ülkemizde dini konuların istişare edildiği tek kurumdur. Diyanet işlerine bağlı olan din işleri yüksek kurulu banka promosyonu caiz mi diyanet diyen kişiler tarafından soru yağmuruna tutulmuştur. Diyanetin bu konuyla ilgili fikri açıktır. Bu para harama yakındır diye görüş bildiren diyanet emeklilere alın ama fakirlere verin diye fetva vermiştir.

Banka promosyonu caiz mi diyanet ; işleyiş bakımından faize tam olarak benzememekle birlikte faiz şüphesinden de tümüyle uzak değildir. belirtmiştir.

Diyanet işleri başkanlığının konu ile ilgili kararı çok açıktır. Banka promosyonu faize yol açtığından helal görünmemektedir. Niteliği ise haram değildir. Harama yakın demek daha doğru olacaktır. Müslüman olan ya da kendini Müslüman olarak niteleyen kişiler şüpheden uzak durmalıdır. Dünyalık üç beş kuruş için ahiretini tehlikeye atmak doğru bir yaklaşım değildir.

Diyanete göre promosyon almak helal mi haram mı, soruları gelmektedir. İlgili konuyu diyanete sorduğumuzda buradan yanıtı net bir şekilde görebilirsiniz. Söz konusu yanıta baktığımızda ise emeklilerin faizle çalışan bankalardan maaş promosyonu almasının caiz olmadığını açıkladı.

Tabi burada birkaç yazarın açıklamalarına göre haram kelimesi kullanılmasa da bize göre de helal olduğu söylenemez. Zira mülkünü bankaya kiraya veren bir şahsın aylık on binlerce TL kazanıp, ben sevap işliyorum diyemeyeceği gibidir banka promosyonu. Zira bankaların çalışma mantığı müşterinin parasını alarak, kredi ve kredi kartı gibi yüksek faiz karşılığında başka müşterilere aktarmasıdır.

Banka Promosyonu Neden Haram?

Bankadan karşılıksız bir paranın gelmesi İslam bilginlerine göre haram sayılmaktadır. Her ne kadar bankalar, promosyon için emeklilere 3 yıllık bir sözleşme sunsa da, verilen paranın karşılıksız olduğu bilinen bir gerçektir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku