Kredi Kartının Asgarisini Ödeyince Limit Açılır Mı?

Kredi kartının kullanımı bireylerde hızla artmakla beraber buna bağlı olarak asgari borcun ödenmediği kişi sayısında da ciddi bir artış söz konusu. Hali ile bireyler, kredi kartının asgarisini ödeyince kart limitinin ne zaman açılacağını veya ne şekilde kredi kartı limitini daha fazla olabileceğini sorgulamakta. Öncelikle en önemli etkenin, toplam kredi kartı limitinin tüm bankalarda bir tutara göre şekillendiği. Yani X bankasından kart limitiniz 10 bin TL ise, Y bankasındaki 5 bin TL limitli kartı kapattırmanız sizlerin X bankasındaki kart limitinin artmasına neden olur!

Kredi Kartı Asgarisini Ödememek

Banka müşterileri kredi kartının asgarisi ne kadar, sorusuna bakmak isterse toplam limitin 4 te 1 ine denk gelmekte. Sizler toplam kart borcunuz ekstreye geldiğinde kağıt üzerinde ödenmesi gereken asgari tutarı ödemek zorundasınız. Tabi bunu ödememek veya sadece bunu ödemek demek, sizlerin tüm borcun faizinden kurtulacağınız anlamına gelmez. Hayatımızı kolaylaştıran ve almak isteğimiz ihtiyaçlarımız yerine göre peşin yerine göre taksitle aldığımız aslında amacı doğrultusunda kullanılması ve düzenli ödenmesi halinde büyük bir yardımcımız dır kredi kartları.

Şimdi size kredi kartınızı kullanırken dikkat etmeniz gereken bir kaç hususu hatırlatmak isteriz. Kredi kartları ülkemizde öğrencilerden ev hanımlarına, esnaflardan memuruna kadar 100 milyona yakın piyasada aktif olarak kullanılmaktadır. Kredi kartları kullanımına bağlı olarak avantaj ve dezavantaj getiren bir sistemdir. Doğru kullanılan bir kredi kartı hayatınızı kolaylaştıracak ve bazı gerekli şeylerin maliyetlerini düşürecektir.

Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalı?

* Kredi kartı ile dilerseniz faturalarınızı ( telefon, doğalgaz, su, elektrik, aidat )otomatik ödeyebilir, fatura ödeme kuyruğuna girmeyebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı ile faturalarınız gecikme cezasına girmeyecek bankanız sizin adınıza kredi kartınızdan fatura tutarını ödeyecektir.

* Kredi kartınızla mağazalarda bulamadığınız ürünler alışveriş sitelerinde daha uygun ve indirimli fiyatlara bulabilir, dilediğiniz ürünü evinizde veya iş yerinizde sipariş edebilirsiniz. Birçok ürün mağazalarda daha pahalı iken bazı alışveriş sitelerinde daha uygun fiyat ve kampanyalarda sunulmaktadır.

* Kredi kartınız ile gara, hava alanına veya tren istasyonuna gitmeden otobüs, tren veya uçak biletini dilediğiniz koltuktan ve dilediğini gün ve saatte satın alabilirsiniz.

* Kredi kartınızla müzeleri gezebilir, Hızlı geçiş sisteminden geçebilir veya otel rezervasyonlarında provizyon işlemleri yapabilirsiniz.

* Kredi kartının size sunduğu en önemli avantajlardan birisi de aldığınız ürünün ödemesini 3,6,9 veya 12 taksite böldürerek taksitli alışveriş imkânından yararlanmaktır.

* Kredi kartınızla nakit paraya sıkıştığınızda nakit avans çekebilirsiniz. Kredi kartı nakit avans limiti 3.000 TL ‘ ye kadar çıkmakta olup % 2 – 3 arasında faiz oranı bulunmaktadır.

* Kredi kartı ile alışveriş yaparak para puan, mil puan, para puan, Asya puan gibi para değeri olan puanlar kazanabilirsiniz.

* Kredi kartlarınız ile esnafa ve işletmelere olan borçlarınızı 1 aya kadar öteleme şansını elde edebilirsiniz.

Kredi kartı kullanımları avantajlarının yanı sıra bazı dezavantajlarla sizleri zor durumda bırakabilmektedir. Kredi kartı kullanıcılarının en yakındığı ve engel olmadığı durum aşırı tüketim ve alışveriştir. Olmayan sadece limit dâhilinde olan kredi kartındaki değerlerin ihtiyaç dışında alınan ürünlerle bitmesi ve ay sonu ekstre de gelen borcun zamanında ödenmemesi

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku