Kredi Kartının Asgarisini Ödeyince Limit Açılır Mı? 2023

Kredi kartının asgarisini ödeyince ne olur diye merak edebilirsiniz. Zira kartın asgarisini ödemek yeniden kartı kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Kredi kartının kullanımı bireylerde hızla artmakla beraber buna bağlı olarak asgari borcun ödenmediği kişi sayısında da ciddi bir artış söz konusu. Hali ile bireyler, kredi kartının asgarisini ödeyince kart limitinin ne zaman açılacağını veya ne şekilde kredi kartı limitini daha fazla olabileceğini sorgulamakta.

Öncelikle en önemli etkenin, toplam kredi kartı limitinin tüm bankalarda bir tutara göre şekillendiği. Yani X bankasından kart limitiniz 10 bin TL ise, Y bankasındaki 5 bin TL limitli kartı kapattırmanız sizlerin X bankasındaki kart limitinin artmasına neden olur!

Kredi Kartı Asgarisini Ödeyince Ne Olur?

Banka müşterileri kredi kartının asgarisi ne kadar, sorusuna bakmak isterse toplam limitin 4 te 1 ine denk gelmekte. Sizler toplam kart borcunuz ekstreye geldiğinde kağıt üzerinde ödenmesi gereken asgari tutarı ödemek zorundasınız. Tabi bunu ödememek veya sadece bunu ödemek demek, sizlerin tüm borcun faizinden kurtulacağınız anlamına gelmez. Hayatımızı kolaylaştıran ve almak isteğimiz ihtiyaçlarımız yerine göre peşin yerine göre taksitle aldığımız aslında amacı doğrultusunda kullanılması ve düzenli ödenmesi halinde büyük bir yardımcımız dır kredi kartları.

Kredi çıkmıyor nereden acil para bulabilirim?

Şimdi size kredi kartınızı kullanırken dikkat etmeniz gereken bir kaç hususu hatırlatmak isteriz. Kredi kartları ülkemizde öğrencilerden ev hanımlarına, esnaflardan memuruna kadar 100 milyona yakın piyasada aktif olarak kullanılmaktadır. Kredi kartları kullanımına bağlı olarak avantaj ve dezavantaj getiren bir sistemdir. Doğru kullanılan bir kredi kartı hayatınızı kolaylaştıracak ve bazı gerekli şeylerin maliyetlerini düşürecektir.

Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalı?

* Kredi kartı ile dilerseniz faturalarınızı ( telefon, doğalgaz, su, elektrik, aidat )otomatik ödeyebilir, fatura ödeme kuyruğuna girmeyebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı ile faturalarınız gecikme cezasına girmeyecek bankanız sizin adınıza kredi kartınızdan fatura tutarını ödeyecektir. Elektrik yardımı başvurusu için tıkla.

* Kredi kartınızla mağazalarda bulamadığınız ürünler alışveriş sitelerinde daha uygun ve indirimli fiyatlara bulabilir, dilediğiniz ürünü evinizde veya iş yerinizde sipariş edebilirsiniz. Birçok ürün mağazalarda daha pahalı iken bazı alışveriş sitelerinde daha uygun fiyat ve kampanyalarda sunulmaktadır.

* Kredi kartınız ile gara, hava alanına veya tren istasyonuna gitmeden otobüs, tren veya uçak biletini dilediğiniz koltuktan ve dilediğini gün ve saatte satın alabilirsiniz.

* Kredi kartınızla müzeleri gezebilir, Hızlı geçiş sisteminden geçebilir veya otel rezervasyonlarında provizyon işlemleri yapabilirsiniz.

* Kredi kartının size sunduğu en önemli avantajlardan birisi de aldığınız ürünün ödemesini 3,6,9 veya 12 taksite böldürerek taksitli alışveriş imkânından yararlanmaktır.

* Kredi kartınızla nakit paraya sıkıştığınızda nakit avans çekebilirsiniz. Kredi kartı nakit avans limiti 3.000 TL ‘ ye kadar çıkmakta olup % 2 – 3 arasında faiz oranı bulunmaktadır.

* Kredi kartı ile alışveriş yaparak para puan, mil puan, para puan, Asya puan gibi para değeri olan puanlar kazanabilirsiniz.

* Kredi kartlarınız ile esnafa ve işletmelere olan borçlarınızı 1 aya kadar öteleme şansını elde edebilirsiniz.

Kredi kartı kullanımları avantajlarının yanı sıra bazı dezavantajlarla sizleri zor durumda bırakabilmektedir. Kredi kartı kullanıcılarının en yakındığı ve engel olmadığı durum aşırı tüketim ve alışveriştir. Olmayan sadece limit dâhilinde olan kredi kartındaki değerlerin ihtiyaç dışında alınan ürünlerle bitmesi ve ay sonu ekstre de gelen borcun zamanında ödenmemesi

Kredi kartı asgari tutarı ödenmez ise ne olur?

Bankaların en çok sevdiği ve faizin yüksek tuttuğu amaçlarından biridir bu durum. Zira Kredi kartı asgari tutarı ödenmez ise banka tarafından ödenmeyen her gün için ilgili faiz oranı dahilinde faiz işleniyor. Kart borcu bu nedenle zamanında ödenmesi gerekiyor ki, cebinizden ekstra olarak para çıkmasın.

Kredi kartı asgari tutarı ödenmez ise banka tarafından bir sonraki ay da faiz işleniyor ancak limit bittiği durumlarda banka kısa sürede sizinle iletişim kuruyor. Konu hakkında bilgi alıp, 90 gün içinde ödenmeyen durumlarda avukatlık oluyorsunuz. Bu nedenle banka müşterilerine tavsiyemiz en azından kartın asgari ödeme tutarını ödemeleri aksi takdirde faiz yine işleyeceğinden zamanla bu borç katlanarak, karşınıza gelecektir.

Kredi kartının asgarisinden fazla ödemek

Kredi kartı limitiniz 10 bin TL olsun ve borcunuz kart ekstresinde 8 bin TL olsun asgari ödeme tutarı da 5 bin TL olsun. Siz asgari ödeme tutarı olan miktarı 5 bin TL olarak yatırmanız önerilir zira asgarisi ödenmeyen kartların bir sonraki ay kullanımı kapatılır. Bloke edilen kartlar bu nedenle oluyor. Sizler kredi kartının asgarisinden fazla ödeyebilirsiniz yani 5 bin TL üzerinde bir ödeme yaparak, var olan limiti de kullanabilirsiniz.

Kredi kartının asgarisini ödeyince borçtan düşermi?

Kredi kartı ekstresi kesildiği andan itibaren 10 gün içinde son ödeme tarihini aşmamanız önerilir. Var olan kart borçlarını kapatarak, bir sonraki ay gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirsiniz. Bireyler kredi kartının asgarisini ödeyince borçtan düşermi diye soru sorabilirler. Zaten ödediğiniz her tutar, kart borcundan anında düşecektir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku