Çekme Belgeli Araç Nedir? Nasıl Satın Alınır? Masrafı 2023

Çekme belgeli araç alırken dikkat edilecek hususlar kadar, bireylerin çekme belgeli araçlar hakkında bilgi sahibi olmaları da gerekiyor ki, çekme belgeli araç satın alınırken önem verilmesi gereken bir kaç husus da bulunmakta. 2023 yılında noter araç satışlarında %25’in üzerinde zam yapılacak olup, çekme belgeli araç satışında da %25’lik bir artış söz konusu olacaktır.

Çekme belgeli araçlar satın alınırken öncelikle ilk işlemler için notere gidiyoruz. Her araç alım satımında olduğu gibi bu işlemlerin yapılacağı belirtilir varsa plaka değişikliği o da ücret verilmesi dahilinde işlemlere devam edilir. İster sigortadan isterseniz de şahıstan alınabilen çekme belgeleri araçlar için TÜVTÜRK muayesinden geçebilecek araçlar seçilmeli eğer sıkıntıları ve arızaları var ise giderilmelidir. Aksi takdirde muayeneden geçmeyen araçlarda sıkıntı çıkacaktır.

Çekme Belgeli Araç Nasıl Alınır?

Sıfır otomobillere uygulanan yüksek oranlardaki vergiler, ikinci el piyasasını her zamankinden daha hareketli hâle getirdi. Son iki yıldır ikinci el piyasası son derece canlıyken, ikinci el araç alma veya satma işlemlerinde “çekme belgesi” sıklıkla duyulmaktadır. Peki nedir bu çekme belgesi? Çekme belgeli araç nedir, nasıl alınır?..

Çekme belgeli araçlar da ikinci el diğer araçların satışı gibi noter üstünden yapılır. Sonrasında da bağlı olunan trafik şube müdürlüğünden diğer işlemler için başvuru yapılır. Ardından da son olarak muayene istasyonuna gidilir ve araç hakkında rapor edinilir.

Kredi çıkmıyor nasıl para bulabilirim, makalemizi incelediniz mi?

Bir araca dair çekme belgesi alınabilmesi için öncelikle bandrol, trafik cezası, ipotek ve benzer diğer tüm borçların ödenmesi gerekmektedir. Sonrasında da iki plakanın trafik şubeye götürülüp teslim edilmesi gerekmektedir. Böylece çekme belgesi alınmış olur. Çekme belgesi almış olan bir araç, trafiğe çıkamayacaktır. Ek olarak, araca bandrol verilmeyeceğinden masrafı da, yani Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) de kalkmış olacaktır.

Çekme Belgeli Araç Almak

Kullanılmayan, kiraya verilmeyen ve satışı da yapılmayan araçlar için vergi ödemektense çekme belgesi almak tercih edilmektedir. Şu unutulmamalıdır ki çekme belgesi olan bir araç, asla trafiğe çıkamaz. Bu yüzden masraftan kurtulmak için aracı satışa çıkarmak çekme belgesi almaktan daha isabetli bir karar olacaktır.

Bunu biraz detaylandırırsak, araç üzerinde rehin, haciz, icra veya borç olarak tabir edilen maddi tedbirler var ise çekme belgesi sayesinde bu aracı trafikten men edebiliriz. Burada çekilen aracı satın alma gibi bir durum da ortaya çıkabilir. Her çekme belgeli aracı satın almak sanıldığı kadar kolay değildir. Bu nedenle bir takım yasal şartnamelerin de yerine getirilmesi gerekmekte.

Sizlerde çekme belgeli ne demek, diyorsanız yukarıdaki bilgiler sizlere faydalı olacaktır.

Çekme belgeli araç masrafı ne kadar 2023

Çekme belgeli araç masraf bakımından normalinden fazladır. Bu nedenle aracın muayane ücreti dahilinde işlemler yapılıyor. Çekme belgesi kaldırma ücreti ortalama olarak noter tarafından verilen ücretler baz alınıyor. Noterin bu işlemden alacağı ücret 750 TL civarı olurken, aracın trafik sigortası da verilmesi gerekiyor bu da araç yılına ve motoruna göre değişmektedir. Aracın sigorta ve muayene ücretleri de yapılması zorunludur.

Çekme Belgesi Nasıl Kaldırılır?

Bireyler daha ekonomik olarak gördükleri çekme belgeli araç satın alırken, bu belgenin kaldırılması zorunludur. Genelde bu gibi araçlar satın almadan önce tüm işlemlerin yapılmasına önem verilmesi gerekiyor. Aksi takdirde trafiğe çıkıp, yakalanırsanız yeniden para cezası alabilir hatta araç bağlanabilir.

Hem aracın bağlanması hem de sürücüye trafik puan cezası verilmesi muhtemel. Bunlar ile karşılaşmamak adına aracın trafik sigortası önceden yapılması gerekiyor. Sonrasında muayene sokuluyor. Aracın bakımlarını yapıp, muayaneden geçmeniz gerekmektedir. Bunlara egzos ölçümü de dahildir.

Çekme Belgeli Araç Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Çekme belgeli araba alırken noter tarafından her belgenin onaylanmasına bakılıyor. Aracın sigortası, kaskosu, muayenesi, egzos ölçümü gibi şartların sağlanması zorunludur. Yani sıfırdan bir araç alırken yapacağınız işlemler neyse çekme belgeli araç alırken de bunları yapmanız gerekiyor. Çekme belgesi sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden ”araç yetki belgesi sorgulama” ekranından bakılıyor. Böyle araçları satın almadan önce bilmeniz gerekenlere bakarsak;

  • Çekme belgeli araçlar hakkında bilgi sahibi olun
  • Aracın hurda olmamasına bakılmalıdır
  • Araçta donanımsal değişikliklere bakın zira her değişiklik ekstra masraf demektir.
  • Muayane öncesinde aracın tüm borçları kapatılmalıdır.
  • Aşırı hasar almış araçlar satın alınmadan önce yapacağınız masraflar ile kıyaslamalı ve buna göre yol haritası çizmelisiniz. Bazı araçları alanlar çok masraf yaparak zarar edebiliyor.

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku