Banka Referansı Ne Demek? Banka Referans Mektubu Nedir?

Banka referans mektubu örneği word şeklinde olup, müşteriler banka referansı ne demek, referans mektubu nedir sorusuna yanıt arayabilir. 04.03.2009 tarih ve 27159 sayılı Mükerrer Resmi Gazete’de yayınlanan içeriğe göre kişinin mali durumunu gösteren ve bankadan temin edilebilen bir nevi yeterlilik belgesidir denilebilir. Hem ülke içinde hem de yurt dışındaki bankalardan temin edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken banka referans mektubu için ilk ilan tarihinden sonra düzenlenmesi gerekiyor.

Banka Referans Mektubu Nedir?

İlgili adayın tüm bankalar nezdindeki kullanılmamış nakit veya gayri nakit kredileri, kısıtlama olmaksızın ilgili tüm mevduatını gösteren bir değer olarak da tanımlanabilir. bunu biraz açarsak; şirketlerin veya şahıs şirketi olan bireylerin her hangi bir ihaleye katılmasına bir nevi yardımcı olan bir referans hamlesidir. Yani bankaların işte bu şahsın bu kadar nakit parası ve kredisi vardır yanımızda maddi açıdan değeri şu kadara kadar çıkabiliyor demesidir. Burada bu işlemi bir nevi kredi notu olarak da görebilirsiniz. Bildiğiniz gibi bankalar şahısların veya kurumların kredi başvurusunu değerlendirirken onların findeks kredi notuna göre onaya vermektedir. Banka kredileri sonuçlanırken durumu kritik veya kırmızı çizgi yiyenler bildiğiniz gibi kredi almamakta bankalar tarafından. İşte bu banka referans mektubu da bankaların size ne kadar maddi değer verdiğini ibraz eder bazı kurumlara.

Çoğu ihalelerde banka referans mektubu talep edilmektedir. Bu nedenle ihale başlamadan veya girmeden önce bunu elinizdeki evraklar arasında hazır bulundurmanız önerilmektedir. Ancak her ihale şartnamesinde ilgili görevliler tarafından banka referans mektubu doğrudan veren kurum tarafından kontrol edilmektedir. Yani bu evrağın kim tarafından verildiği araştırılıyor.

Banka Referans Mektubu Nasıl Alınır?

Banka referansı ne demek diye tabir ettiğimiz bu yapıda önem arz eden başlıklardan biri de banka referans mektubu nasıl alınır sorusudur. Var olan ihalelere katılmak ve hızlı bir şekilde evraklar arasında olmasını düşündüğünüz bu evrakı almak sanıldığı kadar zor değildir. İlgili şahsın bizzat bankaya gitmesi baz alınarak verilmektedir. Burada önem arz eden hangi bankalara gidilmesi gerektiğidir burada sizlerin hangi banka hesabında mevduatınız var ise yani en fazla para olan banka üzerinden yoğunlaşmanız gerekiyor. Müracaat eden kişinin banka hesap bilgisi kontrol ediliyor ve referans mektubu veriliyor. Kamudaki ihaleler veya başka kurumun sunduğu özel ihalelerde sizlerden söz hakkı almak istiyorsanız önceliğiniz banka referans mektubunu almaktan geçmekte.

Banka referans mektubu word indirmek için buradan inceleyebilirsiniz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku