Engelli Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Engelli bireylere bakarak bakım maaşı alan vatandaşlar, bazı durumlarda maaşı kesilmektedir.

Engelli üzerinden ona bakarak devletten evde bakım maaşı alan bireyler, evde bakım parası alma şartları yerine getirilmediğinde bu maaş kesilmektedir. Bu nedenle bireyler, engelli evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir sorusuna yanıt aramakta! Evde bakım parası alma şartlarına bakıldığında engelli veya hasta olan birine bakılması zorunlu kılınmıştır. Hem engelli hem de ona bakacak olan şahısın bir takım şartları sağlaması söz konusudur. Bunlar arasında en önemlisi de engelli kişinin kendine bakacak gücünün olmaması veya ilgili şahsın bakıma muhtaç durumda olması gerekmektedir.

Engelli Evde Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Sosyal hizmetler maddi destek olarak verilen evde bakım parası alanların sayısı ülkemizde 2021 yılı dahilinde 620 bin kişi olarak belirtilmiştir. Belirli şartların ve evrakların hazırlanması sonrasında kısa sürede sizlere evde bakım parası bağlanır. Ancak her maaşta olduğu gibi evde bakım parası alma şartlarının da var olduğunu ve ilgili bireylerin buna dikkat ederek, hareket etmeleri önerilmektedir. Evde bakım parası ödemeleri her ay yatırılmakla beraber ilgili illerin yatım tarihleri düzensiz olmaktadır. Yani Ankara ilinin evde bakım parası bu ayın 10 nunda ise gelecek ay, aynı günde yatırılmayabilir. Bunun nedenleri arasında ilgili kurumun maaşları kontrol aşamasında yeterli personel ile göreve gitmemesi olarak belirtilmektedir.

Ne yazık ki, evde bakım parası her başvuran kişiye verilmemektedir. Bu nedenle başvurusu kabul edilmeyen veya maaşı kesilenler, genelde bir takım şartları egale etmiş sayıldıkları için evde bakım parası kesilmektedir. Aksi hareket edenler veya hatalı bilgi verenlerin almış oldukları bakım parası, yasal faizi dahilinde ilgili kişilerden geri alınmaktadır.

Öncelikle bakım parası alma şartlarına bakarsak;

  • Engelli veya hasta kişinin alacağı sağlık raporunda ağır engellidir ibaresi geçmesi zorunludur.
  • Hastanın veya engellinin en az %50 engel yüzdeliği olması gerekmektedir.
  • Engelli kişinin bakıma muhtaç olduğu kanıtlanmalıdır. (Bunun için sosyal hizmetlere başvurunun ardından eve gelecek olan bireylerin yerinde kontrol etmesi ve rapor sunacağını belirtelim.)
  • Gelir beyanı yani bakım parası alacak olan şahısın aylık gelirinin 1750 TL üzerinde olmaması.
  • 2021 Evde bakım maaşı kişi başı düşen miktar (Muhtaçlık Sınırı): 1705 lira

yukarıdaki şartları sağlayanlar evde bakım parası alabilir. İşte bu etkenleri karşılamayan kişilerin evde bakım maaşı bir sonraki ay kesilecektir.

Evde Bakım Parası Hangi Durumlarda Kesilir?

Bir çok etkenin bakım parası kesintisine neden olduğu görülmüştür. Bunlar arasında

  • Adres değişikliği sonrasında müracaatın yapılmaması. Zira bakım parası için denetlemeye her ay giden personellerin ilgili şahısları yerinde görmemesi!
  • Engelli oranının değişmesi veya ağır engellidir ibaresinin çıkarılması.
  • Sağlık kurulu rapor süresinin zaman aşımına uğraması veya ilgili sürenin bitmesi.
  • 1705 TL olan kişi başına düşen gelirin üzerinde bir gelirin eve girmesi
  • Bakım parası alan şahısın sigortalı veya bağkurlu olması veya bir işte çalışıyor görünmesi.

İşte bu gibi nedenlerden dolayı bakım parası kesintisi olabiliyor. Bunun için öncelikle Alo 144 sosyal yardım hattını aramalısınız. Ayrıca diğer bir numara da evde bakım parası sorunları için alo 183 sosyal yardımlaşma hattını da arayabilirsiniz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku