Evde Bakım Maaşı İçin Nereye Başvurulur?

Bakım maaşı almak için başvurular nereye yapılır, bakım parası evrakları ve daha fazlası burada.

Evde bakım maaşı almak isteyenler başvuruların nereye yapıldığını öğrenmek isteyebilir. 2021 evde bakım parası şartları dahil en önemli etkenleri, aşağıdaki kısımda bulabilirsiniz. Bu sayede engelli veya hasta yakını olan bireyler, o şahıs üzerinden devletten bakım parası alabilir. Bir çok vatandaş, baktıkları yakın akrabaların, devlet desteği alarak yaşam mücadelesi vermekte. Devlet ise üzerine düşen görevlerden biri olan sosyal yaşam, çerçevesindeki rollerini yaparak, bakmakla yükümlü olduğu bireylerin yakınlarına evde bakım parası adı altında belirli tutarlarda maaş vermektedir. 2021 evde bakım maaşı 1475 TL olmasına rağmen bir asgari ücret tutarı kadar değildir. Bu neden bireyler, bakım parası şartları 2021 konusuna özen göstererek okumalarını tavsiye ediyoruz.

Evde Bakım Parası İçin Nereye Başvurulur?

Evde bakım maaşı 2021 yılı için 1475 TL iken, yarı yıl ortasındaki enflasyon hesaplamasıyla 1383 TL’ye yükselmiş oldu. Buna rağmen evde bir yakınına bakma durumunda kalıp iş hayatına atılamayanlar için oldukça yetersiz bir rakam olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte, yaşlı, engelli veya bazı tedavisi güç hastalıktaki yakınına hiçbir destek almadan bakma durumunda kalanlar, kredi kartlarının ekstrelerinde kimi zaman gecikme faizinden doğan ek maliyetleri de ödeme durumunda kalabiliyor. Sizlerde yaşlı bakım parası nasıl alınır 2021 sorusuna yanıt arıyorsanız, doğru yerdesiniz!

Kendi kendisine gündelik ihtiyaçlarını karşılayamayan ve ilgili kanunda belirtildiği oranda engellilik oranı olanlar, 65 yaşını doldurup bir sosyal güvencesi bulunmayanlar ve çeşitli kanser türleriyle birlikte diğer bazı tedavisi güç hastalığa yakalanmış olanlar için evde bakım maaşı verilebiliyor. İlgili belgelerler başvurunun yapılması gereken yer ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının il müdürlükleri…

2021 Evde Bakım Parası Ne Kadar Oldu?

Yapılan son resmi zammın ardından 2021 evde bakım parası 1475 TL olmuştur. Ancak önümüzdeki aylarda bu maaşın daha da yükselmesi beklenmektedir. Önümüzde bir seçim haberi olmakla beraber yeniden ülkenin erken seçime girmesi söz konusu olduğunda devlet yine kesenin ağzını açmakta. Gerek yaşlıya gerek engelliye ve gerekse ağır hastaya evde bakım için doldurulması gereken formlar ve hazırlanması gereken belgeler farklılık gösteriyor. Tüm belgelerle birlikte bakanlığın il müdürlüğüne yapılacak ziyarete müteakip e-Devlet üstünden sorgulama yapılıp başvurunun nasıl sonuçlandığı öğrenilebilir.

Bankadan kredi çekecek gücü olmayan, nakit sıkıntısıyla her ay geçinme durumunda kalan ve evde bizzat bakım yapma durumunda olanlar için bu maaşın alınması son derece önem barındırmaktadır. Söz konusu maaş, evdeki yaşlı, engelli veya hastanın daha iyi koşullarda yaşamını idame ettirebilmesi için destek niteliğindedir.

Yukarıda sizlere hasta bakım parası için gerekli belgeler dahilinde nelerin yapılması gerektiğini belirttik. Söz konusu evde bakım maaşı şartları 2021 yılı dahilinde sadece muhtaçlık sınırı tutarı değişmiştir. 1705 TL olan bu sınırın üzerinde bir gelir olursa, ne yazık ki bakım parası alınmamaktadır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku