Evde Bakım Parası Ne Kadar Sürede Bağlanıyor? (2021 BAŞVURU ŞARTLARI)

2021 evde bakım parası başvuru şartları ve ne kadar sürede bağlandığını buradan öğrenebilirsiniz.

Bireyler sgk evde bakım başvuru yaparak, hasta veya engelli akrabalarına bakarak evde bakım parası alabilir. Ancak çoğu vatandaş, evde bakım maaşı ne kadar sürede bağlanır sorusuna yanıt aramakta. Zira başvuru yapıldıktan sonra, evde bakım parası almak istediğinizde bir kaç ay beklemek zorundasınız ki, gereken şartların tespit edildiğine karar verilmesi gerekiyor.

Evde Bakım Parası

Evde kendi yaşamını sürdüremeyen hasta ve engellilere bakanlara dönük Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca verilen ve 2022 maaşı şeklinde de bilinen destek, içinde bulunduğumuz tarih itibariyle 1465 TL’dir. Bu tutar, ne yazık ki birçok engellinin ve hastanın bakım masraflarını karşılamaya yetersiz olsa da, binlerce kişi tarafından talep edilmektedir.

Bu destekten yararlanabilmenin de bazı koşulları bulunmaktadır. Birincisi, engelli kişinin ilgili sağlık kuruluşundan edineceği raporla ilgilidir. Engelli Sağlık Kurulu Raporu’nda engellilik oranının en az %50 olması gerekmektedir. Yani bu raporda engellilik oranı %49 veya daha az yazılırsa, bu maddi destekten faydalanılması mümkün değildir. Bir diğer koşulsa, haneye giren diğer gelirlerle ilgilidir. Haneye giren tutar, hanede yaşayan kişi sayısına bölündüğünde çıkan rakamın, asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekmektedir.

Evde Bakım Parası Kimlere Verilir?

Başvurunun tamamlanmasına müteakip çeşitli uzmanlıklardan en az üç farklı kişiden oluşturulan bir komisyon, haneyi ziyaret etmektedir. Bu ziyaret yaklaşık 14 iş günü, yani iki hafta içerisinde gerçekleşmektedir. Ardından da ortalama yine aynı sürede başvuru sonucu açıklanmaktadır. Buna karşın, çok nadir de olsa sonuçların açıklanmasında gecikme olduğu duyumu olmaktadır. Her şeye rağmen, en fazla iki aylık sürede olumlu veya olumsuz bir sonuç bilgisi ortaya çıkmaktadır.

Bir çok vatandaş, evde bakım parası almak için işlemlerin nasıl yürütüldüğünü tam olarak bilmez. Hali ile karar aşamasından sonra vazgeçerek, büyük bir mebla para kaybeder. Oysa ki, evde bakım parası kimlere verilir sorusuna bakarak kısa sürede bu parayı alabilirsiniz her ay. Tabi gereken şartları sağlayanlar bu paradan yararlanacak olacağının altını çizerek belirtelim. Evinizde beraber yaşadığınız veya ayrı olan hasta veya engelli olup da, maaş bağlatmak istiyorsanız, kişiyi en yakın hastaneye götürün ve bu raporda ağır engellidir ibaresi olmak şartı ile ilk aşamayı geçeceksiniz. Sonrasında kişi, kendine bakamayacak kadar zorda olmalı yani muhtaçtır kısmına odaklamanız gerek ki, kurul toplandığında bu kişiyi yerinde inceleyerek araştıracak, eğer bakıma muhtaçtır onayı verirse son şarta bakacaksınız. O da gelir kriteri olup, aylık 1000 TL üzerinde bir gelirin olmaması veya sigortalı bir işte çalışmaması gerekmektedir.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları

Bakım parasını evinde ağır engel raporu bulunan kişiye bakanlar, kendi kendine hayatını devam ettirebilme olanağı bulunmayanlar, başkasının yardımı olmadan yemek yeme veya tuvalet gibi ihtiyaçlarını göremeyenler alabilmektedir.

Bu yardımların yapılabilmesinin söz konusu hanenin ekonomik durumuyla da doğrudan ilgisi vardır. 2021 yılı için belirlenen rakam 1705 TL’dir. Yani bir haneye giren toplam gelir, o hanede yaşayan kişi sayısına bölündüğünde 1705 TL veya daha düşük bir rakam çıkarsa başvuru yapılabilir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku