Faizsiz Evlilik Kredisi 2021 (Düğün – Nişan Kredileri)

Evlilik kredisi 2021 yılında da verilmeye devam edilecek zira düğün nişan kredileri ve genç nüfusun artmasına yönelik yapılan sosyal teşvikler ile faizsiz evlilik kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Evlendirme kredisi olarak da adlandırılan bu ihtiyaç (tüketici) kredileri ile evlilik planlarınıza hız katabilirsiniz.

Faizsiz Evlilik Kredisi

Evlenmek isteyen çiftlerin en büyük sorunları ve genellikle de önlerindeki en ciddi engel olarak görülebilecek unsur, çoğu zaman maddi yetersizlikler olmaktadır. Çünkü evlenmek oldukça masraflıdır.

Evlenmek ve düğün yapmak için belli bir seviyede masraf yapmak mecburiyeti söz konusu olmasına karşın, düğünün ucu açık bir eylem olması bakımından da tarafların isteyebilecekleri özelliklere göre de masraflar artabilmektedir. Tüm bunlar evlenmek isteyen kişilerin borç almak ya da ellerindeki araç, ev gibi, arsa gibi varlıkları satmak gibi eylemlere itmektedir. Ancak evlilik kredisi çekerek de masraflarını karşılamak isteyenler bulunabilir. İşte onlar için devlet tarafından belli seviyede destek verilmektedir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Hesaplama

Devlet destekli evlilik kredisi olarak halk arasında yer eden çalışmaya göre 24 yaşını aşmamış ve evlenme niyetiyle para biriktirmek isteyen kişiler öncelikle bir çeyiz hesabı açmak durumundadırlar. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen proje doğrultusunda bu çeyiz hesabını açan kişiler her ay 100 TL ile 1000 TL arasında bir tutarı hesaplarına yatırmak ve bunu da sürekli bir şekilde yapmak durumundadırlar. En az üç yıl boyunca açık kalması gereken çeyiz hesabına en fazla beş yıl boyunca para yatırılabilir.

Üç yıl boyunca belirtilen tutarlarda para yatıran kişi yaklaşık 4000 TL kadar kredi kullanma hakkına kavuşur. Eğer kişi dört yıl boyunca çeyiz hesabına para yatırmışsa bu durumda yaklaşık 4500 TL kadar bir miktarı kredi olarak kullanabilir. Eğer kişi beş yıl boyunca düzenli olarak çeyiz hesabında para biriktirmiş ise bu durumda beş bin Türk lirası parayı kredi olarak çekip kullanabilir. Devlet destekli kredi kullanımında faiz uygulaması söz konusu olmadığı gibi kişilerin düğünlerinden bir yıl sonrasına kadar geri ödeme ertelenmektedir.

Evlilik Kredisi 2021 Yılı Başvuru Şartları

* En az 27 yaşında olmak,
* Bankada çeyiz hesabı açtırmak ve birikim yapmak.
* 3 yıl boyunca çeyiz hesabında birikim yapmak,
* Devlet biriken para miktarına göre 5 bin liraya kadar çeyiz yardımı yapıyor.
* İşbank çeyiz hesabı yeni evlenenler için farklı bir alternatiftir.

Çeyiz hesabı açmasına karşın belli bir süre sonra ve henüz üç yıl olmadan sistemden çıkmak isteyen kişiler çeyiz hesaplarındaki parayı çekerek sistemi terk edebilirler. Ancak bu durumda devlet destekli yani faizsiz ve bir yıl ertelemeli evlilik kredisi alma avantajını da kaybedeceklerdir. Dolayısıyla önemli olanın yatırılan tutarın yüksek olmasından ziyade süreklilik olduğu oldukça açıktır. Daha detaylı bilgi ilgili bakanlığın internet sitesinde bulunmaktadır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku