KKB Skoru Nedir? Nasıl Öğrenilir? Hesaplaması 2021

Bireyler KKB skoru nedir nasıl öğrenilir 2021 kredi notu hesaplaması nasıl yapılır en önemlisi de, kkb skoru nasıl yükselir şeklinde arayış içine girmekte. 2021 kredi skoru hesaplama işlemlerinde şahısların bugüne kadar yaptığı bankacılık işlemleri baz alınmakta.

KKB Skoru Nedir?

KKB skoru bankalar tarafından sıkça kullanılan bir ifadedir. Bu aslında kredi notu ya da kredi puanı anlamına gelen bir ifadedir.

Kredi notu ve kredi puanı gibi ifadeleri duymaya alışık olsak da KKB skoru pek fazla kişi tarafından bilinen bir ifade değildir. Bu nedenle bu yazımızda KKB skorunun ne anlama geldiğini yazacağız. KKB, Kredi Kayıt Bürosu ifadesinin kısaltılmış hâlidir. Kredi Kayıt Bürosu, kredi notlarını saklayan bir kurum olduğu için kredi notu yerine KKB skoru ifadesi kullanılmaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu Türkiye’de çok önemli görevleri yerine getiren bir kurumdur. Bu kurum hem Türkiye’deki tüm vatandaşların kredi notlarını saklar hem de bu bilgileri bankalarla ve şirketlerle güvenli bir şekilde paylaşır. Aynı zamanda bu bilgileri vatandaşın kendisiyle de paylaşır. Ancak bu paylaşımı çok güvenli ve sistemli bir şekilde yapar.

KKB Skoru Nasıl Öğrenilir?

Kredi Kayıt Bürosu, kredi notlarını vatandaşlarla paylaşmak için Findeks platformunu oluşturmuştur. Bu aslında vatandaşa hizmet eden bir platformdur. Bu platforma üye olduğunuzda redi notunuzu sorgulayabilir ve öğrenebilirsiniz. Findeks platformunda hiç kimse başkasının kredi notunu, o kişinin onayını almadan sorgulayamaz ve öğrenemez. Bu da sistemin güvenli olduğunu gösteren önemli bir unsurdur.

Findeks platformuna üye olmak ücretsizdir. Ancak bu platformda yapacağınız her işlem için ve alacağınız her hizmet için ücret ödersiniz. Findeks kredi notu sorgulama ücreti 4,72 TL’dir. KKB skoru aslına bakarsanız Findeks kredi notunuzdur. Findeks kredi notunuz Kreedi Kayıt Bürosu’nda saklanan ve paylaşılan kredi notudur. Bu nedenle Findeks kredi notu yerine KKB skoru ifadesi kullanılabilmektedir.

KKB Skoru Hesaplaması 2021

KKB skorunuz çok önemlidir. Çünkü bu skorunuz sizin güvenilir biri olup olmadığınızı gösterdiği gibi sizin finans dünyasındaki konumunuzu da gösterir. Ayrıca sizin ödemelerinizi önemseyip önemsemediğini ve iş dünyasında borçlarınıza sadık biri olup olmadığınızı da gösterir.

Hesaplama işlemleri tüm bankalardan yapılmaktadır. Ayrıca findeks.com.tr aracılığı ile de ücreti dahilinde anlık olarak öğrenmek mümkündür.

KKB skoru önemlidir. Çünkü bu skorunuzu sadece bankalar ve müşterisi olduğunuz şirketler değil ev ya da iş yeri kiralarken mal sahibi bile görmek isteyebilir. Mal sahibi, kiracısının borcuna sadık biri olup olmadığını görmek ister. KKB skorunuz yüksekse bu durumda işinize yarayacaktır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku