İş Portföy Robofon Muhafazakar Değişken Fon (804)

804 fon kodu ile karşınıza çıkan iş bankası yatırım fonu olan iş portföy robofon muhafazakar değişken fonu getirisi ve ne anlama geldiğini hatta neleri içerdiğini buradan öğrenebilirsiniz. Fonun fiyatı (7.11.2019 tarihi itibari ile) 77.883757 TL şeklinde.  En az olarak 1 adet alınabilir, paranın miktarına göre fon sayısı değişebilir.

İş Portföy Robofon Muhafazakar Değişken Fon

Fon getirilerine baktığımızda risk grubuna göre fiyatların değiştiğini fark ediyoruz. ADı geçen bu fonun risk grubu 2 olarak karşımıza çıkmakta. Aslında mutlak getiri adı da buradan geliyor, yani bu fonu aldığınızda paranızın değeri kolay kolay düşmez aksine günler geçtikçe değeri de artacaktır. Zaten aşağıdaki ekrandan da göreceğiniz üzere yıllık bazda artmıştır. Diğer yatırım araçları ile kıyaslandığında getirisi makul seviyelerde denilebilir. Yatırım fonları ile parasını değerlendirmek isteyen yatırımcılar, çok yükseğe kaçmadan garanti sunan fonlar üzerinden gitmesi önerilir. Tabi borsa ile kıyaslandığında getirisi az gibi görünebilir ancak riski sevmeyen ve parasının kaldığı yerde miktarı da artsın gözü ile bakanlar, bu gibi yatırım fonlarına bakabilir.

Her fonun kendine özgü özellikleri olup, barındırdığı yatırım ürünleri bulunmakta. Orta ve uzun vadede mutlak getiri üzerine kurulan (12.01.1990) ve devir işlemlerinin 01.07.2015 de yapıldığı yurt içi ve yurt dışı yatırım finansmanlarına yatırım yapılmakta. Burada dikkat edilen hususlar arasında fona dahil olan yurt içi ortaklık payları toplamı %10 nu geçmemekte. Aynı şekilde %10 barajına yabancı yatırım araçlarından alınacak olan tutar da dahil. Risk grubuna bakarsak 2. seviyede olması yatırımcılar için çok ideal seviyelerde.

İş Portföy Robofon Muhafazakar Değişken Fon Performansı

  • 31.12.2018 – 06.11.2019 Son Gün Tarihi İtibarıyla Getiri fonun getirisine yıllık bazda baktığımızda fon net getirisi %19.12 şeklinde. Bunun grafiğine baktığımızda

Yine aynı şekilde fonu incelediğimizde; fiyat değişimlerinin yıllık bazda sürekli arttığı görülüyor. Son 1 aylık verilerine göre baktığımızda 07.11.2019 itibari ile 77.883757 şeklinde.

  • Kişisel yorumlarıma bakarsak, riski fazla sevmeyen ve getirisi mutlak olsun diyenler bu fonu tercih edebilir. Zira 3. seviyeden sonraki fon riskleri olmakla beraber 4 ve 5. risk grupları daha da risklidir bildiğiniz gibi. Eğer ki, fon riski 3 ve üzeri düşünenler var ise en mantıklısı borsaya girerek A grubu şirketler üzerine beğendiğiniz ve temettü verimi her yıl olan hisselere girebilirsiniz. Buradaki amaç; fon getirisinin ideal düzeyde olmasının tercih edilmesidir. Yani paranın değeri düşmeden üzerine bir getirisinin olması iyi sayılan yatırım araçlarından bir tanesidir.

İş Portföy Robofon Muhafazakar Değişken Fon Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burada esas olan, alım satım hakkında bilgilerinizin tam olmasıdır. Yani bugün satış emrini verdiğiniz anda, o günkü değerler ile satım olmuyor. Yani T+2 kuralı burada da geçerli. Biraz açarsak;

    • Tüm fonlarda alım satım saati 13:30 olarak karşınıza çıkar. Alım ve satım hakkında aşağıdaki kısımları iyice okuyarak süzmeniz gerekiyor ki, ona göre alım veya satım emirlerini düşünerek hareket etmelisiniz.
    • Alım esasları için; Saat 13:30 öncesi verilen talimatlar gün sonunda oluşacak fiyat üzerinden ertesi iş günü, 13:30 sonrası veya tatil günlerinde verilen talimatlar ise ertesi iş günü sonunda oluşacak fiyat üzerinden 2. iş günü gerçekleştirilir.
    • Satım esasları için; Saat 13:30 öncesi verilen talimatlar gün sonunda oluşacak fiyat üzerinden 2. iş günü, 13:30 sonrası veya tatil günlerinde verilen talimatlar ise ertesi iş günü sonunda oluşacak fiyat üzerinden 3. iş günü gerçekleştirilir.
    • Alım veya satımları, isbank.com.tr üzerinden yatırım sekmesinden FON Alım-Satım kısmından yapabilirsiniz. Her alış ve satış aşamasında gelir vergisi kesintisi olacaktır. Stopaj olarak kesilen Stopaj, portföy kazancı üzerinden değil, yatırımcının elde edeceği gelir üzerinden yapılacaktır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku