İşsizlik Maaşı Alma Başvurusu Sorgulama 2021

Bireyler çalışmış oldukları firmalardan veya kurumlardan çıkarıldıklarında devlet tarafından işsizlik maaşı bağlanıyor. 2021 işsizlik parası alma başvurusu sorgulama öğrenme aşamalarını buradan takip edebilirsiniz.

2021 pandemi işsizlik ödeneği kapsamında her SGK lı vatandaşa işsizlik parası ödeniyor. Üstelik bu ödeneklerden artık esnaflarda yararlanmakta.

İşsizlik Maaşı Başvurusu

İşsizlik maaşı başvuru işlemlerinin nasıl yapıldığı ve işsizlik maaşı alabilmenin temel kriterinin neler olduğunu bu yazımızda detaylı olarak öğrenebileceksiniz. İşsizlik maaşı bir kişinin iş yerinde belli bir prim gününü doldurduktan sonra belli bir süre ile alabileceği ödemeye verilen isimdir. İşsizlik maaşı almak için bir takım şartlar mevcuttur.

İşsizlik maaşına başvuru yapmak için öncelikle işsizlik maaşını hak ediyor olmanız gerekiyor. Bunun için de en temel unsur iş yerinizden keyfi nedenlerle ayrılmamış olmak, yüz kızartıcı suç işlememiş olmak, iş yerinin küçülmeye gitmiş olması gibi sizi ilgilendirmeyen sebeplerden işsiz kalmış olmanız sonucunda işsizlik ödemeyi almaya hak kazanırsınız. İşsizlik ödeneği alınabilmesi için kişinin işsiz kaldığı süreden sonra İŞKUR a başvurmalı ya da e devlet sistemi üzerinden işsizlik ödeneği formunu doldurması gerekecektir. İşsizlik ödeneğini dolduran kişi eğer kriterleri de sağlıyorsa işsizlik ödeneğini almaya başlayabilecektir. İşsizlik ödeneği almak için bir diğer en önemli şartlardan biri de 120 gün kesintisiz olmak üzere en az 600 gün ayrıldığınız iş yerinde prim ödemiş olmak şartı aranmaktadır. Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile prim ödemesi yapmayan kişilerin işsizlik maaşından faydalanması söz konusu değildir.

İşsizlik Maaşı Hesaplama 2021

Ne kadar maaş alacağınız konusunda bir çok bilgi mevcut. Ancak asıl önemli olan işsizlik parasını acaba kesin olarak alacak mısınız? Bir çok birey kesin alırım gözü ile işsizlik maaşına bakmakla beraber işkur başvurusu sonrasında ne yazık ki, her 10 kişiden sadece 2 vatandaşın bu ödeneği aldığı gözlemleniyor.

İşsizlik maaşı her ayın 5. Gününde hak eden kişilere PTT aracılığı ile ödemeleri yapılacaktır. İşsizlik maaşından faydalanmak için bireyler yukarıdaki şartları taşıyor olmaları esastır. Şartları taşıyan ve otuz günlük süre içinde başvuru yapması halinde bireyler işsizlik maaşlarını her ayın beşinci günü PTT gişelerinden TC kimlikleri ile alabileceklerdir. Kişilerin çalışırken çalıştıkları prim günlerine göre maaşları belli olmakta ve hesaplanmaktadır. Birey 2019 yılında en düşük 1015 TL işsizlik ödeneği alacağı resmi olarak ilan edilmiştir. Sizler de işsizlik ödeneklerini ilgili şartlar dahilinde PTT den çekebilirsiniz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku