İşsizlik Maaşı Kaç Ay Verilir 2021

2021 yılı işkur işsizlik maaşı almak isteyenlerin akıllarında yüzlerce soru geçmekte. Bunlardan biri de işsizlik maaşı kaç ay verilir. Bildiğiniz gibi mevzuatlara bakıldığında işveren, işçiyi çıkardığında belirli süre maaş verilmeye devam ediliyor işkur tarafından. Ancak bunların şartı olmakla beraber her işten çıkarılan veya kendi isteği ile ayrılanlar bazı durumlarda bu maaşlardan yararlanamaz!

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Veriliyor?

İşsizlik maaşı işten haksız yere çıkarılan kişiler için maddi anlamda büyük bir kazanç anlamına gelmektedir. Haksız ya da farklı sebeplerle işini kaybetmiş, işini doğru ve düzgün şekilde yapmasına rağmen işyerinin kapanması, işyerinin küçülmeye gitmesi, toplu işçi çıkarımı gibi bir takım sebeplerden dolayı işini kaybeden kişiler işsizlik maaşı ile devletten belli bir süre kadar işsizlik ödeneği adı altında para almaktadırlar. Bu alınan ödemeler işçinin iş yerinde önceki prim ödemeleri doğrultusunda belirlenmektedir. Detaylar yazının devamında yer almaktadır.

Bir işçi işsizlik ödeneğinden faydalanabilmesi için öncelikle kendi istek ve iş yerinde yaptığı kusurlar neticesinde işsiz kalmış olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra hizmet akdinin fesh edildiği tarihten önce 120 gün boyunca sürekli olarak çalışmış olması ve primlerinin de düzenli şekilde ödenmiş olması aranan diğer bir şarttır. Eğer işçi tüm bu şartları kapsıyorsa en az 600 gün prim ödemesi de yapılmışsa işçi işsizlik maaşı almaya hak kazanmaktadır. İşsiz kalmak çok zor olmakla beraber yeniden bir iş bulmak sanıldığı kadar kolay değildir. Bulsanız bile daha önceki işinizdeki pozisyonu kaybedenlerin yüzdeliği yüksektir. Bu nedenle var olan işinizi değiştirmek yerine düzenlemeye veya iyileştirmeye özen gösterebilirsiniz.

İşkur İşsizlik Maaşı Hesaplama

  • 600 gün prim borcu ödenen bir işçi için 180 gün boyunca işsizlik ödeneği verilir,
  • 900 gün prim borcu ödenen işçi için 240 gün işsizlik ödeneği verilir,
  • 1080 gün prim borcu ödenen bir işçi için 300 gün süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir.

Bu şartları taşıyan ve işsizlik ödeneği almaya hak kazanan bir kişi işten ayrıldığı tarihten sonra bir ay içinde mutlaka bir İŞKUR a uğrayarak formu doldurmalıdır. Ya da e devlet sisteminden form doldurarak işsizlik ödeneğini talep etmelidir.

İşsizlik ödeneğini talep eden bir kişi almaya hak kazanması halinde her ayın 5. Günü PTT den kimlik numarası ile işsizlik ödeneğini alabilecektir. Böylece maddi anlamda büyük bir yıkım yaşamayacaktır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku