Pasaport Seri Numarası Nerede Yazar? Pasaport Seri No Nerede? 2023

Eski tip pasaportlarda seri numarası 9 haneli iken yeni nesil cipli pasaportlarda seri numarası 7 haneli olup, harf ve rakamlardan oluşur. Pasaport seri numarası genellikle ilgili belgenin en üst köşesinde üzerinde bulunur.

Pasaport Seri Numarası Nedir? Pasaport Numarası

Ülkemizde vatandaşlara her türlü belge verildiğinde o belgenin bir numarası yani seri numarası aldığını görüyoruz. Ehliyet, kimlik belgesi ve pasaport belgesi de bunlardan biridir. Her belgenin üzerinde birbirinden bağımsız şekilde olan harf ve rakamlardan oluşan seri numaralar, o belgenin ispatı niteliğindedir. Bu nedenle bu tür belgelerin numara alması devlet işlerinin daha rahat halledilmesine imkan tanımaktadır.

Vatandaşlar pasaport seri numarası nedir, nerede yazar diye düşünebilir. Hemen ellerinde bulunan pasaportun ilk sayfasını açarak, üzerindeki rakamlara bakmalıdır. Tabi burada eski ve yeni nesil pasaportlar arasında bir takım farklar söz konusu olacaktır. Zira eski tip pasaportlarda seri numarası 9 haneli harf ve rakamlardan oluşurken, yeni nesil pasaportlarda bu rakamlar 7 haneye düşürüldü.

Pasaport numarası nedir nerede yazar diye bakıyorsanız; pasaportun ilk sayfasının en üst köşesinde rakamlara bakabilirsiniz. 403 sayılı vatandaşlık kanunu incelendiğinde pasaport belgesi de resmi bir evrak olup, kişinin kimlik belgesi olarak sınıflandırılmıştır. Yani yanınızda TC kimlik kartı olmasa dahi pasaport ile tüm işlemlerinizi anlık hızlarda yapabilirsiniz. Bunun için TC kimlik kartı ile pasaport bilgilerinin eş olması ve de güncel tarihli olmasına bakılıyor. Vatandaşların şuna dikkat etmeleri gerekiyor; eğer ki, pasaport değişirse pasaport seri numarası da değişecektir tıpkı, kimlik kartları gibi düşünebilirsiniz. Pasaport seri no değişir mi, sorusu bu şekilde yanıtlanmış olacaktır.

Pasaport Numarasını Nasıl Öğrenebilirim? Pasaport Barkod Numarası Nerede?

Ülkemizde bildiğiniz gibi tüm resmi işlemlerin büyük çoğunluğu artık e-devlet çatısı altında toplanmıştır. Bunlar arasında www.turkiye.gov.tr üzerinden şahsın TC kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapması gerekiyor. Giriş başarılı olduktan sonra sizlere gerekli olan resmi işlemleri buradan yürütebilir ve öğrenebilirsiniz. Özellikle NVİ dediğimiz Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü işlemleri de buradan yapılır.

Pasaport numarasını öğrenmek isteyenler pasaport barkod sorgulama bu sayfaya tıklayarak, edevlet şifresi aracılığı ile giriş yapmaları gerekiyor. Giriş sonrasında ilgili pasaportun seri numarası öğrenilebilir. Eğer ki, buradan pasaport barkod numarasını öğrenemeyenler, en yakın nüfus müdürlüğüne gitmeleri gerekiyor. Giderken TC kimlik kartı veya ehliyet belgelerinden en az bir tanesini yanlarında bulundurmak zorunludur.

Pasaportun barkod numarası nerede yazar diyenler ise ilk sayfanın sağ köşesinde yanlamasına barkodun işlediğini göreceksiniz. Yeni nesil cipli pasaportlarda hem parmak izi hem de barkod numarası bulunuyor. Üstelik üzerinde 7 haneli olacak şekilde pasaport seri numarası da işlenmiş olup U654321 şeklindedir. U harfi ile başlayan pasaportların vize alma ihtimali daha da yüksektir. Eski tip pasaportlarda kırmızı renkli 9 haneden oluşurken, yeni nesillerde siyah renkli 7 haneden oluşmaktadır.

2023 Pasaport ücretleri ne kadar oldu?

Pasaport ücretleri 2023 yılında %122.93 oranında zamlandı. Buna göre pasaport harç ücretleri el yakmaya başladı diyebiliriz. Zira eski pasaport ücretleri ile zamlı ücretleri kıyaslandığında aşağıdaki tabloya bakıp görebilirsiniz.

ESKİ                   YENİ

6 aya kadar          309.40 TL       689.74 TL

1 yıl                       452.30 TL    1.083,12 TL

2 yıl                       738.40 TL    1.646,11 TL

3 yıl                    1.049,00 TL   2.338,53 TL

3 yıldan fazla  1.478,30 TL     3.295,70 TL

Pasaport Numarası Kaç Haneli Olur?

Eski tip pasaportunuz var ise 9 haneli kırmızı renklidir. Ancak yeni nesil cipli pasaportlarda 7 haneli rakam ve harflerden oluşur pasaport numarası. Ayrıca U ile başlamaktadır. Pasaport seri numarası ilk sayfanın hemen üzerinde görebilirsiniz.

Pasaport Veren Makam Ne Yazılır?

Pasaportu veren makam kısmına ne yazılır diye sorabilirsiniz. Türkiye’de vize işlemleri yapılırken bu kısmı görebilirsiniz. Birçok vize başvurularında doldurulması zorunlu alan olarak karşınıza çıkmaktadır pasaport veren makam! Buna baktığımızda elinizdeki pasaportun rengi bordo ise yani vize işlemlerine başlamanız gerekiyor. Siyah, gri ve yeşil pasaportlarda vize şartı aranmıyor.

Pasaport veren makam bu nedenle hangi ülkeden almış ise o ülkenin adını yazmanız gerekiyor. Bana kredi çıkmıyor diyenler, bu yazımızı okuyabilir. Bildiğiniz gibi kredi faiz oranları yüksek olsa da, nakit avans faizi çok ideal durumda şuanda. Nakit avans faizi incelendiğinde %1.35 lerden başlarken, kredi faizi ise 2.00 üzerinden hesaplanmakta. Sizlerde çok uygun faiz oranları ile nakit avans çekmek isterseniz vakıfbank, yapıkredi, teb, ziraat bankası gibi bankalardan başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku