Yeni Torba Yasada Evde Bakım Maaşı 2022

Yeni çıkacak olan torba yasa 2022 yılı hazırlıkları arasında evde bakım maaşı alanlar da faydalanacak. Buna göre bir çok kesimin beklediği müjdeli haberler de gelebilecek. Torba yasa anıldığında yeni bir sürpriz ne olacak? Acaba bize ne var, diye düşünenlerin sayısı giderek artmakta.

Yeni torba yasada evde bakım maaşı şeklinde haber bekleyenler yeni yıl ile beraber maaşlarındaki artışı ve yapılacak olan yasal düzenlemeleri de merak etmekte. Zira torba yasada çıkacak olan maddeler, yasal dayanak oluşturup vatandaşların hayatlarına hızlıca adapte olmaktadır.

Torba Yasada Evde Bakım Maaşı 2022

Torba yasanın çıkmasını dört gözle bekleyen bakıcılar, gelecek olan zam tutarının ne kadar hesaplara yansıyacağını sorgulamakta. Bildiğiniz gibi evde bakım parası şubat 2022 tarihi itibari ile 2.706 TL olarak şahısların verdiği banka hesabına otomatik olarak yatmaktadır. Çıkacak olan torba yasa sonrasında bu maaşın en az 3.500 lira seviyelerine çıkması muhtemel ancak vatandaşların en fazla talep ettiği tutar ise asgari ücret düzeyi.

En basitinden bakıldığında evde bakım parasının asgari ücret düzeyine getirilmesi en fazla talep edilen istekler arasında. Gelecek olan son düzenlemeler dahilinde, bakıcı parası alanlara erken emeklilik, bayram ikramiyesi de söz verilen vaatler arasında olduğunu belirtelim.

Engelli veya hasta olan bireylere bakan bakıcıların her ay aldıkları evde bakım parası il bazında düzensiz yatmakla beraber, vatandaşların bu durumdan da şikayet etmesi çıkacak olan torba yasa sonrasında maaşların artık düzene girmesini beklemekte. Söz konusu evde bakim parasi, alacak olanlar il bazında yaşanan bu krizin bir an önce aşılması için görevlilerden destek beklemekte.

Torba Yasada Evde Bakım Maaşı Sigortası Getiriliyor!

Sigorta insanlar için önemli faktörlerden bir tanesidir. Sigorta demek sosyal güvenlik olarak SGK, bağkur veya tarım sigortası olarak görülebilir. Bakım parası alanların ne yazık ki, sigorta yani SGK’lı olarak yararlanmadıklarını belirtelim.

Bu nedenle bakım parası yataniller aşamasındaki engelli yakınları, baktıkları engelli veya hasta yakınları için devletten aldıkları evde bakım parası için aynı zamanda sigortalı olmalarını talep etmekte. SGK lı olmak isteyenlerin sayısı oldukça fazla olup, çıkacak olan torba yasa 2022 yılından önce aktif olmalarını istemekte.

Vatandaşlar ise evde bakım maaşı alma, şartları ve verilecek olan paranın bir an önce daha da artması yönünde karar kılmıştır. Açıktan yatırdıkları sigorta parasının gereksiz olmaları nedeni ile zaten bakım maaşı alan birinin sigortalılık süresinin de devlet tarafından yatırılması yönünde vatandaşlar, hem fikir olduğunu söyleyebiliriz.

Torba Yasada Evde Bakım Maaşı Genişletiliyor!

Gelecek olan torba yasadaki düzenlemelerden biri de evde bakım parası alanların geniş bir kesime yayılmak istenilmesi. Bildiğiniz gibi evde bakım parası alan kişi, bakıcısı olduğu kişinin yakın akrabası olmakta. Ancak bu düzenlemelerden biri olan yakın akraba şartı ortadan kaldırılacak! Buna göre akraba olmayanlar da artık evde bakıcı olabiliyor ve başkasına bakarak, bu paradan yararlanabilecek!

Torba yasada evde bakım parası alacak olan kesimi sevindiren bir diğer haberde, bir bakıcının birden fazla maaş alacağı. Buna göre yakın akrabasına bakan bir bakıcının farklı birine de bakması muhtemel konulardan birisi olacak. Her ne kadar mesai saatleri devreye girse de, bakıcının saatleri düzenleme ile sabit kalacak. 8 saat üzerinde yoğunlaşan kurul, bir bakıcının 8 saat ile çalıştırılması zorunlu kılacak.

Öte yandan çoğu bakım parası alan vatandaşların yakındığı durumlardan biri olan heyet kurul sürelerinin azami olarak düşürülmesi gündemde. Bildiğiniz gibi heyet raporu bakım parası için 30 gün ile sınırlı. Bu sürenin 15 güne düşürülmesi muhtemel olacak. Evde bakım parası için heyet kaç günde gelir? sorusuna yanıt, yeni torba yasa ile 2 haftayı geçmeyecek! Evde bakım parası alma şartları güncellendi.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku