Yeni Torba Yasada Evde Bakım Maaşı 2021

Yeni çıkacak olan torba yasa 2021 yılı hazırlıkları arasında evde bakım maaşı alanlar da faydalanacak. Buna göre bir çok kesimin beklediği müjdeli haberler de gelebilecek.

0

Yeni çıkacak olan torba yasa 2021 yılı hazırlıkları arasında evde bakım maaşı alanlar da faydalanacak. Buna göre bir çok kesimin beklediği müjdeli haberler de gelebilecek. Torba yasa anıldığında yeni bir sürpriz ne olacak? Acaba bize ne var, diye düşünenlerin sayısı giderek artmakta. Yeni torba yasada evde bakım maaşı şeklinde haber bekleyenler yeni yıl ile beraber maaşlarındaki artışı ve yapılacak olan yasal düzenlemeleri de merak etmekte. Zira torba yasada çıkacak olan maddeler, yasal dayanak oluşturup vatandaşların hayatlarına hızlıca adapte olmaktadır. En basitinden bakıldığında evde bakım parasının asgari ücret düzeyine getirilmesi en fazla talep edilen istekler arasında. Gelecek olan son düzenlemeler dahilinde, bakıcı parası alanlara erken emeklilik, bayram ikramiyesi de söz verilen vaatler arasında olduğunu belirtelim.

Torba Yasa Evde Bakım Maaşı

Torba yasanın çıkmasını dört gözle bekleyen bakıcılar, gelecek olan zam tutarının ne kadar hesaplara yansıyacağını sorgulamakta. Bildiğiniz gibi evde bakım parası ağustos 2021 tarihi itibari ile 1465 TL olarak şahısların verdiği banka hesabına otomatik olarak yatmaktadır. Çıkacak olan torba yasa sonrasında bu maaşın en az 1600 lira seviyelerine çıkması muhtemel ancak vatandaşların en fazla talep ettiği tutar ise asgari ücret düzeyi.

Engelli veya hasta olan bireylere bakan bakıcıların her ay aldıkları evde bakım parası il bazında düzensiz yatmakla beraber, vatandaşların bu durumdan da şikayet etmesi çıkacak olan torba yasa sonrasında maaşların artık düzene girmesini beklemekte. Söz konusu evde bakim parasi, alacak olanlar il bazında yaşanan bu krizin bir an önce aşılması için görevlilerden destek beklemekte.

Torba Yasa Evde Bakım Sigortası

Sigorta insanlar için önemli faktörlerden bir tanesidir. Sigorta demek sosyal güvenlik olarak SGK, bağkur veya tarım sigortası olarak görülebilir. Bakım parası alanların ne yazık ki, sigorta yani SGK’lı olarak yararlanmadıklarını belirtelim. Bu nedenle bakım parası yataniller aşamasındaki engelli yakınları, baktıkları engelli veya hasta yakınları için devletten aldıkları evde bakım parası için aynı zamanda sigortalı olmalarını talep etmekte. SGK lı olmak isteyenlerin sayısı oldukça fazla olup, çıkacak olan torba yasa 2021 yılından önce aktif olmalarını istemekte.

Vatandaşlar ise evde bakım maaşı alma, şartları ve verilecek olan paranın bir an önce daha da artması yönünde karar kılmıştır. Açıktan yatırdıkları sigorta parasının gereksiz olmaları nedeni ile zaten bakım maaşı alan birinin sigortalılık süresinin de devlet tarafından yatırılması yönünde vatandaşlar, hem fikir olduğunu söyleyebiliriz.