Ticari Kredi Ödenmezse Ne Olur? İcra Devreye Girer Mi?

Bireysel tüketici ve ticari kredi dediğimiz bankacılık ürünlerini fazlası ile vatandaşlar kullanmakta.

Kredi ödenmezse belirli süre sonrasında hem faiz hem de yasal işlemler devreye girmektedir. Her ne kadar bankalar icra yoluna son aşamaya bıraksa da, asıl önemli etken ticari kredi ödenmezse ne olur sorusu geçmekte. Tüketici kredilerine göre ticari kredi şartları hem daha ağır olup, hem de riski daha fazladır. Kredinin ödenmemesi durumunda ticari kayıp daha ağır sonuçlar doğurabilir ve gelecekteki önemli işlemler için bankalar sizlere 3 haneli kredi bile vermeyebilir bu durumdan ötürü!

Ticari Kredi Nasıl Kullanabilirim?

Adından da anlaşılacağı üzere ticari kredi kullanmak için bir kobi işletmenizin (bakkal, büfe, tekel bayi vb.) vergi levhası kesinlikle olması zorunludur. Kredi tutarı sizlerin kredi notuna bağlı olarak veya teminat durumuna göre yüklü olabiliyor. Bankaların ticari işletmelerden talep ettiği evraklara bakarsak;

  • İmza sirküsü
  • Vergi levhası
  • Ticaret oda kaydı
  • Ticaret sicil gazetesi

Genelde bankalar ilk 2 maddeye önem veriyor diğer maddeler ticari krediler için kooperatiflerin şahıslardan istediği evraklar arasında. Ticari kredilerde kullanılacak kredi yeni iş yeri açma, genişletme, araç filosu gibi iş ticari firmayı güçlendirecek alımlar için kullanılmışsa bankalar, kredi karşılığında alınan taşınır veya taşınmaz mallara rehin işlemi yapmaktadır. Kullanılacak kredi nakit ihtiyaç ise de bu seferde şirketlerden bir teminat göstermelerini istemektedirler.

Ticari Kredi Ödenmezse Ne Olur?

Öncelikle şunu çok iyi bilmenizde fayda var; ödenmeyen her kredi kartı borcu nasıl ki sizlerin kredi notunu etkiliyor ise aynı şekilde geciken kredi taksitleri dahi hızlıca bu notun aşağıya çekilmesine vesile olacaktır. Kullanılan ticari kredilerin ödenmemesi durumunda ise bankalar, kredi aşamasında rehin işlemi yapmış oldukları taşınır veya taşınmaz mallara icra takip yoluyla el koymakta ve icra kanalıyla satışını gerçekleştirip alacağını almaktadır.

Bankalar, verecekleri ticari kredi tutarını, rehin olarak alacağı taşınır veya taşınmaz malın bedeli kadar veya daha yüksek vermezler. Bunun sebebi olacak bir ödenmemeye karşı, kullandırdığı kredi oranından daha yüksek olan taşınmazlara el koyup kredi alacaklarını zararsız temin edebilmektedir.

Ticari kredi veren bankalar 2021 yılı dahilinde tüm bankalar bu hizmeti sunar. Akbank, denizbank, yapıkredi bankası daha hızlı onay verirken, resmi evraklar için devlet bankaları olan vakıfbank ve ziraat bankası şartları biraz daha ağır olabiliyor. Bu nedenle Ticari kredi, bir işletmenin kendisini geliştirmesi, geniş iş sahalarına açılması, ithalat, ihracat için yapacağı yatırımlar ya da borçlarını ödeyebilmesi için kullanacağı finans desteklerini ifade etmektedir. Ticari işletmeler ister küçük işletmeler olsun ister büyük holdingler olsun bankalar tarafından bu kredi ürünlerinden faydalanma hakkına sahip olmaktadırlar. Peki, işletmelerin kullanacağı ticari krediler ödenmezse ne olur sorusuna yanıt verdik.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku