Türkiye’deki Faizsiz Bankalar Hangileri 2023 Katılım Bankacılığı

Nemalandırma yapmak istemeyen müşteriler, faizsiz banka katılım bankacılığı konusunda 2023 Türkiye’deki faizsiz bankalar hangileri merak edebilir. Zira birikimini ana parasını katılım bankaları üzerinden değerlendirmek isteyenler de bulunur. Bildiğiniz gibi Türkiye’deki katılım bankaları, hızla artmakla beraber kar ve zarar durumlarına göre kendi müşterilerine buradan bir yatırım planı sunmakta.

Bu bankalara baktığımızda katılım bankaları Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Ziraat Katılım, Emlak Katılım ve Vakıf Katılım bankaları şeklindedir.

Faizsiz Bankalar Katılım Bankaları Hangileri? 2023

Katılım bankacılığı bireylerin konut, taşıt gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla tasarruf sahipleri olarak gerçek kişi ya da tüzel kişilerden (şirketler, dernekler ve saire) aldıkları fonları (birikim, mevduat) faizsiz bankalar olma prensibiyle ticaret ve sanayi alanlarında yatırıma dönüştürerek elde ettiği kazancı paydaşlarla eşit oranda paylaşma niteliğine bağlı bankacılık sistemi olarak adlandırılır.

Söz konusu bu faizsiz bankacılık sistemi sayesinde İslamî usulde alışveriş işlemi gerçekleştirilmesinin yanı sıra yine tasarruf sahiplerinin ortaklaşa katılımla arzu ettikleri konuta ve taşıta %0 faizle sahip olması amaçlanır. Bunun yanında tasarruf sahiplerinden alınan fonlar ülkenin istihdamına da ciddi oranda doğrudan katkıda bulunur.

Kamu sermayesine dayanarak kurulmuş bir devlet bankası olan Ziraat Bankasının katılım bankacılığı olarak karşımıza çıkıyor. Ziraat Katılım Bankası şu sıralar konut almak isteyenler için Pembe Panjur kampanyasını uygun finansman kampanyalarından birisi olarak sunmaya devam ediyor.

  • Vakıf Katılım Bankası

Yine kamu sermayesiyle kurulmuş bir başka devlet bankası Vakıfbank çatısı altında katılım bankacılığı olarak katılım bankaları hangileridir arasında yer alır. Vakıf Katılım Bankası şu sıralar konut sahibi olmak isteyenler için Sarı Panjurlar kampanyasıyla karşımızda.

  • Kuveyt Türk Katılım Bankası

Kuveyt Bankasının katılım bankacılığı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası ise kültür-sanat faaliyetlerine yönelik yürüttüğü projeleriyle öne çıkmaya devam ediyor. Bu sayede tasarruf sahiplerinin söz konusu birikimlerini bu alanda değerlendirmesine imkan tanıyor.

  • Albaraka Türk Katılım Bankası

Geleneksel İslam prensiplerine bağlı kalınarak faizsiz bankacılık için katılım bankaları hangileri arasında yer almaya devam eden Albaraka Türk geleneksel Türk – İslam mimarisi ve sanatı üzerine yürüttüğü çalışmalarıyla paydaşların (tasarruf sahiplerinin) kısa sürede faizsiz bir şekilde konut ve taşıt alabilmesine olanak sunuyor. Bu özellikleri açısından yer verildiği zaman tıpkı köylerdeki imece usulüne benzer yapıda herkesin arzu ettiği konuta ve taşıta bir an önce ulaşmasına olanak tanıyor.

Ülkemizdeki Faizsiz Bankalar Katılım Bankaları Hangileridir 2023

Yukarıda da genel açıklamaları ile ele aldığımız katılım bankaları 2023 yılı dahilinde Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Ziraat Katılım, Vakıf katılım, Türkiye Finans şeklinde. Ancak önümüzdeki yıl bir kaç banka daha ülkemizde katılım bankası olarak hizmet vereceği belirtilmiştir. Bunlar arasında doğan holding adına bir katılım bankası kurulması için BBDK ve SPK onay sürecinde olup, yıl başlangıcında bunun açılması planlanmakta.

Yatırım bankalarında kar zarar durumuna göre banka müşterilerin para kazandığı gibi kaybetme durumu da söz konusudur. Ancak günümüz şartlarında bu bankaların hesaplarına bakıldığında zarar etme gibi bir durum söz konusu olmamakla beraber henüz bu yönde bir haber gelmemiştir.

Her ne kadar milyonlarca banka müşterisi işe riske atmamak adına birikimlerini, mevduat, döviz, altın, repo, borsa gibi yatırım araçlarında değerlendirse de, işin İslami boyutunda olan vatandaşlar bu gibi katılım bankaları aracılığı ile faizsiz bankalar hangileri adı altında paralarını değerlendirmekte. Göreceli bir durum olan faizsiz bankalar aracılığı ile birikimleriniz hesaplarda kaldığı sürece aylık veya 3 aylık hatta yıllık bazda değerlenerek, kar payı alabilirsiniz.

Faizsiz Bankalar Nasıl Çalışır? Nasıl Nereden Kazanırlar?

Bankaların çalışma prensibine bakıldığında mevduat hesaplarındaki paraları alarak, diğer müşterilerine faiz dahilinde vade seçeneği kurup aradaki fark ile ayakta durur. Yani bankaların hesabına giren 100.000 TL tutarını hızlıca farklı bir müşteriye 5 yıllığına kredi verdiğinde karşı müşteriden neredeyse aynı tutarda bir miktar para kazanırken, vadeliye bırakan müşteriye ise kendi cebinden en fazla 10’da 1 oranını veriyor. Katılım bankalarının tamamı reel ekonomiye para yatırarak kazanıyor.

Faizsiz bankalar ise topladığı paralar ile belirlemiş olduğu yatırım araçlarını kullanarak kar elde eder. Özellikle fon sepetinde bu karların oranı oldukça iyi orandadır. Ayrıca çoğu katılım bankaların verdiği kar oranlarına bakıldığında vadeliye oranla neredeyse yarı yarıyadır.

Faizsiz bankalar nasıl çalışır sorusuna yanıt olarak yukarıdaki yanıt çok iyi gelecektir. Ayrıca nereden ve nasıl kazanacaklarına bakıldığında reel ekonomiden fazlası ile kar elde ettikleri bilinir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku