Ziraat Katılım Hesabı Nedir? Kar Payı Nasıl Hesaplanır? 2023

Katılım bankaları sayesinde kar elde etmek 2023 yılında da mümkün olup, bu bankalar arasında ziraat katılım hesabı da yer almakta. Ziraat katılım müşterisi olanlar önceliği kar payı hesaplama miktarını öğrenerek, buna göre bir yatırım planı yapabilir.

Bildiğiniz gibi katılım bankaları ülkemizde bir elin toplam parmak sayısını geçmemesi nedeni ile yatırımcı sınıfında olan müşteriler, bu bankaları ince eleyip sık dokuyarak kararını vermekte. Zira kar elde edeyim diye zarar etme olasılığını bank asya ile hatırlayabilirsiniz!

Ziraat Katılım Hesabı Nedir?

Türkiye’deki katılım bankacılığı açığını gidermek ve faizsiz finans kuruluşları arasındaki rekabeti güçlendirmek için kamu tarafından kurulan üç tane katılım bankası bulunmaktadır. Vakıf ve Halk Bankası dışında, Ziraat Katılım da aynı süreçte, aynı amaçla kurulmuştur. Ziraat Katılım, 2014 yılında alınan kararla 2015 yılında açılmış ve bugün Türkiye’de en çok tercih edilen katılım bankalarından biri hâlini almıştır.

Türkiye’nin her şehrinde olmasa bile birçoğunda şubesi bulunan Ziraat Katılım, Ziraat Bankası’ndan ayrıdır ve bu yüzden internet siteleri de müşteri hizmetleri de farklıdır. Ziraat Katılım’ın müşteri hizmetleri 0850 220 50 00 numaralı hat üstünden hizmet sunmaktadır. Ziraat katılım hesabı açmak isteyenler, buradan giriş yaparak yeni bir katılım hesabına sahip olabililer.

Evde kına paketleme işi konumuzu incelediniz mi? Katılım hesaplarında çoğu vatandaşın merak ettiği asıl konu faiz oranlarının ne kadar olduğu ve verilen kar veya zararın helal mi yoksa haram mı olup olmadığı sorusudur. Yukarıdaki videoda görüldüğü üzere diyanet TV’nin açıklamalarına göre karar verebilirsiniz.

Ziraat Bankası Katılım Hesabı

Bunu şu şekilde açıklayabiliriz; kar payı hesabı, bankanın mevcut durumu ve yatırımlarını faaliyetini sürdürdüğü bankacılık alanlarından elde ettiği kar miktarını, paranın miktarı ve vadesine göre yatırımcıları ile paylaşmasıdır. Yatırımcıların asıl amacı faize bulaşmadan var olan parasının değerlendirilmesi amacında hareket etmeleridir. Yüksek oranda getiri almak isteyenler için katılım bankaları büyük öneme sahiptir diyebiliriz. Katılım bankaları devlet kontrolünde olup, vergilendirme de söz konusudur. Gelir vergisi veya stopaj kesintisi olarak bir kesinti bulunduğunu belirtelim.

Ziraat bankası katılım hesabı açtırmak isteyenler doğrudan şubeye gitmeleri zorunludur. Bu nedenle giderken şubeye yanınızda tc kimlik kartı ve ilk hesabı açmak için ne kadar miktar gerekiyorsa (yani ne kadar para ile giriş yapacaksanız o kadar yanınızda bulunsun) o kadar götürülmeli veya havale/eft çıkılmalıdır. Katılım bankaları son yıllarda artan rekabet gücüne bağlı olarak, kar paylarını daha da artırmış ve müşterilerine daha da yoğunlaştıkları görülmüştür.

Katılım bankalarından gelen kazanç söz konusu olduğunda devlete %10-%18 oranında kazançtan kesilecek olan stopaj kesintisi olacaktır. Gelir türü bu katılım bankalarında yüksek olsa da, alınan bu kesintiler yatırımcıların tadını kaçırmaktadır. Katılım bankalarından alınan kar payı her ne kadar size iyi gelse de, TL karşısında paranın enflasyona eridiği bilinmektedir.

Ziraat Kar Payı

Faizsiz yatırım yapmak isteyenlere sunulan bir bankacılık hizmeti olan katılım bankacılığı, 2022 yılında da devam etmekte. Bu bankalar arasında bulunan ziraat kar payı ile bilinen bankalar arasında en fazla getiriye sahiptir diyebiliriz. Ziraat Katılım, diğer seçeneklerle karşılaştırıldığında, tam anlamıyla faizsiz finans kuruluşu özelliği göstermektedir. Bunun en önemli özelliği, kredi kartı sunmayışıdır. Ziraat Katılım müşterileri normal bir banka kartına sahip olurlar ve bu kartla uygun ATM’ler ile para yatırıp çekebilir ve diğer faizsiz işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Yatırım ortaklığı veya kâr-zarar ortaklığı esasına dayalı olarak iş gerçekleştiren Ziraat Katılım, Ziraat Bankası kadar geniş bir ağa henüz yayılmamıştır. Bunun için, bulunduğu yerde şube olmayanlar, internet ve mobil bankacılık hizmetlerini kullanabileceklerinden emin olmalıdır. Ayrıntılı bilgi almak ve işlemlerin nasıl yapıldığını öğrenmek ya da talimatla işlem yapmak için ise Ziraat Katılım müşteri hizmetleri 0850 220 50 00 üstünden aranabilir.

Kur korumalı TL katılma hesabı çoğu yatırımcı tarafından öğrenilmek istenmekte. Zira burada kur yükselse dahi sizlerin kaybı olmuyor reelde oluşan kayıp, bu hesap sayesinde karşılanıyor ve hesabınıza pozitif olarak yansıtılır. Üstelik bu hesaplarda gelir ve stopaj kesintisi yoktur.

Ziraat Katılım Bankası Kar Paylaşım Oranları

Bakiye 1 Ay Vade 3 Ay Vade 6 Ay Vade 12 Ay Vade 12 Ay+ Vade
250 TL – 24.999 TL % 80 % 81 % 82 % 85 % 86
25 bin TL – 99.999 TL % 80 % 82 % 84 % 87 % 88
100 bin TL – 499.999 TL % 80 % 83 % 85 % 90 % 91
500 bin TL – 999.999 TL % 82 % 81 % 86 % 90 % 91
1 milyon TL – 4.999.999 TL % 87 % 88 % 89 % 92 % 93
5 milyon+ TL % 88 % 89 % 90 % 92 % 93

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku