Türkiye’nin İthal Ettiği Ürünler Hangileri? 2023

Ülkemizin dışarıdan aldığı mallara ithal yani ithalat denilmektedir. Türkiye’nin ithal ettiği ürünler sizlere bir ek iş fikirleri doğurabilir. Bu nedenle en çok ithalat yapılan ülkelerden neler aldığına bakarak, bununla alakalı fikirler elde edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus ithalatı yasak olan ürünler ile ticarete girişmemeniz. Zira yasaklı olan bu ürünler başınıza maddi ve manevi işler açabiliyor!

Bu ithal ürünlere baktığımızda altın, binek otomobil, dökme demir çelik döküntüsü ve hurdaları ile bunların külçeleri, karayolu taşıtları için aksam parça ve aksesuarları ile petrol verilmektedir.

Türkiye’nin İthal Ettiği Ürünler Hangileri?

Ülkeler elbette ki birbirleri ile ticaret yapmak zorundadır. Bunun sebebi ise en basit örnekle her ürünün her toprakta yetişmemesi olarak gösterilebilir. Bunların haricinde teknolojik boyutta geride kalmış olan ülkeler de Almanya gibi sanayi ülkelerinden ithal ürün temin edebilir. Peki biz Türkiye olarak bu yıl en çok hangi ürünleri ithal ettik? Dilerseniz şimdi bu konuyu biraz irdeleyelim. Bu nedenle turkiyenin ithal ettigi urunler hangileri bu yazımızda!

Türkiye, otomotiv sektöründe henüz bir atılım gerçekleştirememiş olmasından dolayı Almanya’dan en çok otomobil ithal etmektedir. Bunun yanı sıra Almanya’dan uçak ve ilaç sanayisinde fazlaca ürün ithal edilmektedir. Türkiye’nin ithal ettiği ürünler arasında bilgisayarlar, elektronik aletler ve televizyonlar bulunmaktadır. Bu ithalat ise en çok olarak Çin ile aramızda gerçekleşmektedir. Bunun sebebi ise Çin’in elektronik aletler alanında oldukça başarılı olmasıdır.

Ülkemizde en çok ithal edilen ürünler arasında Rusya ve İran gibi ülkelerde doğalgaz ve petrol ithal etmekteyiz. Üretim denilince akla gelen ilk şey; üretimin sağlanması açısından bir enerji gereksinimine duyulur. Bu da doğalgaz hali ile petrol gibi ürünlerin getirilmesi ile olmaktadır. Ancak bu kullanılan ürünler bizim ülkemizde gider kalemi olarak yansıması nedeni ile dış ticaret açığı ile anılan terimlerin sürekli karşımıza medya dahilinde getirilmekte. Bu açık her yıl artarsa, ülkenin büyümesinde ciddi bir olumsuzluk yaşanmasına neden olacaktır.

İthal Ettiğimiz Ürünler Hangileri?

İthal ettiğimiz ürünler arasında en büyük paylardan birini şüphe yok ki enerji sektörü ele geçirmiş durumda. Doğalgaz ve akaryakıt gibi konularda henüz Türkiye kendisine yetemediği için bu alanda dışarıya bağımlı bir şekildedir. Burada ise en çok ticaret yaptığımız iki ülke İran ile Rusya olmaktadır.

Türkiye’nin ithalat konusunda en çok ilişkisi olan ülkeler Almanya, ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İtalya’dır diyebiliriz. Her bir ülkeden ithal ettiğimiz ürünler farklı olmakla birlikte her ülkeden yaptığımız ithalatın miktarı farklıdır. Aynı zamanda ticaret hacmimiz de değişiklik göstermektedir. Bireyler veya kobiler, ithalat yolu ile iş kurabilir ve bu kurdukları firmalar üzerinden ülke içine satış yapabilir. Aynı zamanda dropshoping yöntemi ile de yeniden yurt dışına bu aldıkları ürünleri, kar marjını bırakarak satış yapabilirler.

İthal Edilen Ürünler Neler?

İthal edilen ürünler arasında tarım ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar kimi zaman direkt olarak pirinç, bulgur gibi ürünler olabilirken kimi zamanda tarımda kullanılmak üzere geliştirilen teknolojik makinelerdir. Fakat bunların hepsi tarım sektöründe kabul edildiği için ticaret hacmimizde en büyük paylardan birini tarım sektörü tek başına sırtlanmaktadır.

15000 TL NAKİT AVANS FIRSATI

Fakat hepsinin üzerine Türkiye’nin en çok teknoloji ithal ettiğini söyleyebiliriz. Söz konusu türkiye’nin ithal ettiği ürünler 2020 yılından itibaren, giderek artmıştır. Hatta ilgili yıllar geçtikçe, bu ithal edilen ürünlerin giderek artış gösterdiği görülmüştür. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ithalatı yasak olan ürünlere odaklanmamız gerekiyor. Bu ürünlere (mallara) baktığımızda; Türkiye’nin İthal Ettiği Ürünler şekillenirse;

 • Zararlı hurdalar
 • Kimyasal maddeler
 • Çevre koruma kanununa uygun olmayan ürünler
 • İpek böceği tohumu
 • Esrar, afyon, kokain vb. zararlı ürünler
 • Sahte ürünler
 • Kimyasal silahlar

Söz konusu yukarıdaki ürünleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ilgili mevzuat genelinde yasak listelerine alınmış olup, getirilmesi durumunda el konulacağı belirtilmiştir. Finansbank para puan geçen yerler makalemizi incelediniz mi?

Türkiye’nin İthal Ettiği Ürünler En Çok Hangileri?

Söz konusu Türkiye’nin İthal Ettiği Ürünler listesi oldukça kabarıktır. Her sektöründen en az bir kaç adet ürün türünü ithal etmekle beraber, belli başlı sektörlere göre baktığımızda otomotiv, elektronik aletler gelmektedir. Günümüz şartlarında ithalat yaptığımız ülkeler başta Çin olmakla beraber Almanya, Rusya, ABD, İtalya, Fransa, İran, İsviçre olmakta. Türkiyenin en çok ihracat yaptığı ülkelere baktığımızda bir diğer konuda detaylıca bilgi verilecektir. Peki bu yazdığımız ülkelerden neler alıyoruz yani neleri ithal yapıyoruz? İşte yanıtlar;

  • Çin’den ithal yaptığımız ürünler; Telefon cihazları ve parçaları, ekipmanları gelmektedir. Ayrıca otomatik bilgi işlem makineleri ve bunlara bağlı olarak optik okuyucular. Sentetik filament iplikleri, ışıklı panolar, üç tekerlekli bisikletler, oyuncakların çoğu, karayolu taşıtları için parçalar ve ekipmanlar, deri ve köseleden sandık, bavul, valizler, hava ve vakum pompaları, elektrikli su ısıtıcıları, ortam ısıtıcıları, borular, kazanlar ve tanklar, monitörler, paslanmaz çelikten yassı mamulleri, mobilyalar, plastik ürünler, sentetik boyaları, ithal edilmekte.
  • Almanya’dan ithal yaptığımız ürünler; Almanya’dan aldığımız ürünlere bakarsak binek otomobil taşıtları, karayolu taşıtları için malzemeler, helikopter ve uçak parçaları, uzay uydularının tüm parçaları, dozlandırılmış ilaçlar, pistonlu motorlar, mekanik cihazlar, eşya taşımada kullanılan araçlar, platin kaplamalı altın, insan kanı, hayvan kanı dahil serum ürünleri, aşılar, otobüsler, 1000 volt altındaki elektrik devreleri, epoksi reçineler, gözeneksiz folye, şerit, film, borular, alaşımlı çelikten yassı hadde mamulleri, diyodlar, ışık yayan diyodlar.
  • Rusya’dan ithal ettiğimiz ürünler ; Demir çelik ürünleri, mineral yakıtlar, gübreler, makinalar, hububat, elektrikli makine ve cihazlar, organik kimyasal ürünler, bakır, kıymetli metallar, ağaç ve ahşap eşyalar, değerli taşlar, balıklar, gibi ürünler.
  • Amerika’dan ithal ettiğimiz ürünler, ABD’den neler alıyoruz? Bu aslında önem arz eden konular arasında. Bildiğiniz gibi ABD son yıllarda ülkemize ekonomik yaptırımlar yapmakta. Bu da ister istemez, her cümle kurulduğunda ekonomik kırılganlık yaşanmasına neden olmakta. Biraz detaylı baktığımızda demir çelik hurdası, hava taşıtları, pamuk ile turbojetler ve gaz türbinleri Amerikadan alınan belli başlı ürünler arasında. Ancak yapılan ekonomik yaptırımlardan dolayı ithal edilen ürünlere gelen ek gümrük vergileri, Türkiye’nin arayışını farklı ülkelere kaydırmasına neden olmuştur.

Türkiye’nin en çok ithal ettiği ürün nedir?

Özellikle son yıllarda Türkiye’nin en çok ithal ettiği ürün buğday başı çekmektedir. Rusya ve Ukrayna üzerinden yurda sokulan buğday ithalatı 1.4 milyon tona ulaşmıştır. Bu rakamların her yıl daha fazla artarak, ithalat kategorisinde kendini yeni rekorlara imza attığını belirtelim. Türkiye’nin İthal Ettiği Ürünler bunlarla sınırlı değildir.

Türkiye’de üretilmeyen ürünler nelerdir?

Türkiye’de üretilmeyen ürünler kategori bakımından en fazlasını sağlık sektörü almaktadır. Başta ilaçlar olmak üzere sağlık yönünden medikal cihazların büyük bir yüzdelik dilimi dışarıdan satın alınmaktadır. Tıbbi görüntüleme cihazları, optik ürünler, cep telefonu markalarının tamamı neredeyse ülkemizde üretilmeyen ve dış ülkelerden satın aldığımız belli başlı ürünlerdir. Türkiye’nin İthal Ettiği Ürünler arasında birçok kalem bulunur.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku